CHP, Kılıçdaroğlu'nu İfadeye Çağıran Savcıyı HSYK'ya Şikayet Etti

 > -
CHP, Kılıçdaroğlu'nu İfadeye Çağıran Savcıyı HSYK'ya Şikayet Etti

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran savcıyı, "Anayasa suçu" işlediği gerekçesiyle HSYK'ya şikayet etti.

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran savcıyı, "Anayasa suçu" işlediği gerekçesiyle HSYK'ya şikayet etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan imzasıyla HSYK Başkanlığı'na sunulan dilekçede, Kılıçdaroğlu'nu 10 günlük süre vererek şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran savcı hakkında, Anayasa suçu işlediği gerekçesiyle soruşturma açılması istendi. Dilekçede, Anayasa'nın 83. maddesinin, "hakkında suç isnadı bulunan Parlamento mensupları hakkında işletilecek usulünü" belirlediği vurgulanarak, şöyle denildi:

"Suçun varlığına ilişkin kanaati bulunan savcılık makamının durumu TBMM Başkanlığı'na bildirmesi gerekmektedir. Milletvekili sıfatı ile yasama dokunulmazlığı bulunan CHP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma yürütülmesi ve buna ilişkin ifadeye çağırılması Anayasa'ya ve Adalet Bakanlığı iç genelgelerine aykırıdır. Adalet Bakanlığı'nın 20/01/2006 ve 100 Sayılı Genelgesi ile yeterli şüphe oluşuyorsa TBMM Başkanlığı'na gönderilmek üzere fezleke düzenlenmesi gerektiği anlatılmıştır. Yaygın uygulama da bu şekildedir. Bir milletvekili ve siyasi parti genel başkanı olan kişi hakkında bu usulün uygulanmayarak doğrudan ifadeye çağırma işleminin yapılması kamuoyunda adalete olan güvenin sarsılmasına ve kişiye özel uygulama yapıldığı kanaatine varılmasına neden olacaktır. Nitekim Kılıçdaroğlu hakkında düzenlenen çağrı kağıdı da basında yer bulmuş ve haksız uygulama tüm kamuoyu tarafından üzüntü ile karşılanmıştır. Bu nedenle açıkça hukuka aykırı işlem yapan cumhuriyet savcısı hakkında şikayet yoluna başvurma ihtiyacımız doğmuştur.

Açıkça hukuka aykırı bir şekilde soruşturma yürüterek Anayasa'nın 83. maddesine aykırı şekilde çağrı kağıdı düzenleyen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir hakkında soruşturma açılarak gereğinin yapılmasını saygılarımla dilerim."

haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir