Görüş Bildir
Haberler
CHP’den Cemil Çiçek’e “Yeşil Bina” Sorusu

CHP’den Cemil Çiçek’e “Yeşil Bina” Sorusu

05.06.2014 - 11:44

Umut Oran: 130 milyon TL’lik yeni binada neden engelliler için tek tuvalet var?

 

“Yeşil Bina” sertifikası aldınız mı? Atık yemek yağları nasıl bertaraf ediliyor? Her katta neden pil kumbarası yok?

ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, 130 milyon TL’ye malolduğu belirtilen TBMM’nin yeni halkla ilişkiler binasında engellilere yönelik hiçbir düzenleme yapılmamasını, 8 katlı binada engelliler için neden sadece tek tuvalet yapıldığını, binanın neden engelsiz erişim ve “Yeşil Bina” kriterlerine uygun biçimde inşa edilmediğini ve atık yemek yağlarının nasıl bertaraf edildiğini ve her katta neden atık pil kumbarası konulmadığını açıklamasını istedi.

Engelliler için tek tuvalet var!

CHP’li Umut Oran, TBMM Başkanı Çiçek’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergeyi TBMM’ye sundu. Çiçek’ten yanıt bekleyen sorular şöyle:

“- Kullanıma açılan ve 130 milyon TL’ye malolduğu belirtilen TBMM Yeni Halkla İlişkiler Binasında engelli yurttaşlar için sadece zemin katta bir tek WC bulunduğu bilgisi doğru mudur? Neden en azından her katta olacak biçimde engelli yurttaşlar için bu düzenleme yapılmadı?

Engelsiz erişim neden yok?

  • TBMM Yeni Halkla İlişkiler Binası neden tam olarak engelsiz erişimli bina haline getirilmedi?

  • Otopark bölümü hariç toplam 8 katı ziyaretçi ve personelin kullanıma açık olan yeni binada engellilerin rahatça ve tek başına kullanımına uygun hiçbir düzenleme neden yapılmadı?

  • Yeni binada görme engellerin sopalarıyla yön bulmalarını sağlayacak zemin işaretleri, durma noktaları ve Brel (Braille) alfabeli yerleşim planını gösteren tabelalar neden yok?

  • Görme engelliler asansörleri nasıl kullanacak, kat düğmelerinde neden özel kabartma işaretler yok, bu vatandaşlarız için asansör içinde kat anonsları yapılacak mı?

Danışmada işaret dili bilen var mı?

  • Binlerce yurttaşın geldiği TBMM kampüsünde işitme engelli yurttaşlarımıza hizmet verecek işaret dili bilen personel var mı, bunların sayıları kaçtır ve hangi birimde istihdam edilmektedir? Danışma’da görevli personelinizden kaçı işaret dili bilmektedir?

Yeşil Bina sertifikası var mı?

  • Yeni halkla ilişkiler binasının tasarımında herhangi bir şekilde ‘Yeşil Bina’ kriterleri esas alındı mı? Yeni binanın LEED  sertifikası var mıdır?

Atık pil kumbarası yok

  • Yeni binada en azından her bankoda birer adet atık pil kumbarası konulmamasının gerekçesi nedir?

Kaç litre atık yemeklik yağ çıkıyor?

  • TBMM lokantası ve mutfağında günlük olarak kaç litre atık yemek yağı çıkmaktadır? Bu atık bitkisel yağın bertarafı nasıl sağlanmaktadır, kimlere hangi koşullarda teslim edilmektedir? TBMM’den çıkan atık yağlar kanalizasyona mı dökülmektedir?

Maliyet 130 milyon TL mi?

  • Yeni Halkla İlişkiler Binası her türlü hak ediş ve ödeme dahil olmak üzere toplam kaç TL’ye mal oldu? Bina için 130 milyon TL harcandığı bilgisi doğru mudur?
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam