Çeyrek Altın 40 Lira! Sahtekârlar Sosyal Medya Üzerinden Darphane Mührünü Taklit Ederek Satış Yapıyor

 > -
Abone ol

Rekor altın fiyatlarını fırsat bilen ‘altın sahtekârları’ Darphane mührünü de taklit edip, sosyal medya hesaplarında ‘birebir aynı’ diyerek 40 liraya çeyrek, 60 liraya Cumhuriyet altını satıyor.

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, altın fiyatı rekor üzerine rekor kırmaya devam ederken, beraberinde ‘sahtekârlar’ da türedi. Sosyal medyayı kullanan altın fırsatçıları, buralarda açtıkları hesaplarla sahte çeyrek, yarım ve Cumhuriyet altını satıyor. Üstelik bu altınlara, sadece Darphane tarafından basılabilecek mührün de kopyasını ekliyorlar.

40, 50 ve 60 liradan satılıyor!

Alıcısı oldukça çok olan altınlar, 40, 50 ve 60 liradan satılıyor. Gerçekte, gram altının fiyatı 182 TL, çeyrek altın 300 TL, Cumhuriyet altını da 1218 TL civarında seyrediyor.

Altınlardaki mühürler sadece darphane tarafından basılabiliyor...

Darphane yetkilileri, çeyrek, yarım ve Cumhuriyet altını üzerinde bulunan mührün sadece Darphane tarafından basılabildiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle bu altınların üretimi sadece Darphane tarafından yapılabiliyor ve piyasaya sunuluyor.

Google'da 'Nasıl sahte çeyrek altın bulurum?' aramaları artmış.

Ancak bu sosyal medya hesaplarını kullanan altın fırsatçıları, ‘birebir aynı’, ‘ayırt edilmez’ ifadeleriyle satış yapıyor. Yine bu hesaplardan altın alan kullanıcıların gönderdiği mesajlarda ‘gerçeğinden farksız’ olduğu söyleniyor. Aynı zamanda arama motorlarında da son zamanlarda ‘nasıl sahte çeyrek altın bulurum’ aramalarının giderek arttığı görülüyor.

Sosyal medyadan sahte altın satışları yapanlar sık sık isim değişikliği yapıyor.

Kuyumcular da böyle bir üretim için sadece Darphane’nin yetkili bulunduğunu belirterek, sahtekârların bu tür satışı açıktan yapamayacağını belirtiyor. Bu nedenle sosyal medyadan sahte altın satışları yapanlar sık sık isim değişikliği yapıyor ya da gönderilerini siliyor. Sosyal medya hesapları değişse de sahte mühürlü altın satanların takipçisi düşmüyor.

Hiçbir değeri olmayan bu metaller, 'düğün takısı' olarak satın alınıyor.

Sahte çeyrek altınlar birebir aynı mühürlü haliyle 14 ya da 22 ayar altın kaplama diye satılıyor. Hiçbir değeri olmayan bu metaller, düğün takısı olarak satın alınıyor.

'İnsanlar bizi yanlış anlıyor'

Sosyal medyadan çeyrek altın satan bir hesap yöneticisi, Milliyet’e yaptığı açıklamada, ‘Biz kolye ucu, bileklik ucu gibi nedenlerle üretiyoruz. Ama insanlar bizi yanlış anlıyor” ifadelerini kullandı. Ancak başta düğünler olmak üzere sahte altının ‘hediyelik’ olarak kullanıldığı biliniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir