Çernobil 30 Yılın Ardından Tehlike Saçmaya Devam Ediyor

 > 
113PAYLAŞIM

Greenpeace çevre örgütü tarafından yapılan bir araştırma Çernobil reaktör kazasının ardından yaklaşık 30 yıl geçmesine rağmen patlamanın etkili olduğu bölgelerde insanların hala yüksek seviyede radyasyon taşıdığını ve radyasyon bulaşmış gıda ürünleri tükettiğini ortaya koydu.

Greenpeace, Çernobil nükleer felaketinin üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen yerel halkların hala radyoaktif gıdayla beslendiğini açıkladı.

Küresel çevreci sivil toplum kuruluşu, Rusya, Ukrayna ve Belarus'ta yaşanan ekonomik krizler nedeniyle pek çok bölgede testlerin durdurulduğunu veya sınırlandığını, bu nedenle insanların hala tehlikeli derecede radyoaktivite içeren gıdalar tüketmeye devam ettiğini belirtti.

Grup adına yapılan bilimsel testlere göre, sezyum-137 ve stronsiyum-90 gibi önemli izotoplardan kaynaklanan radyokaktif etki azalsa da özellikle ormanlar gibi bazı alanlarda yüksek kalmaya devam ediyor.

Böylece 1986'da gerçekleşen facianın üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen, bu bölgelerde yaşayan insanlar hala günlük hayatlarında radyoaktitiviteyle yakın bir şekilde temas ediyor.

26 Nisan 1986 günü Ukrayna Kiev'e bağlı Çernobil kentindeki Nükleer Güç Reaktörünün dördüncü ünitesinde meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salınmış, bölgede yıllarca sürecek etki yaratmıştı.

Euronews ve BusinessHT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir