Çanakkale Kahramanı Koca Seyit'e Savaştan Sonra Ne oldu?

31PAYLAŞIM

Çanakkale... Komutanların değil kahramanların savaşı!

Kaynak: Havran Belediyesi

1889'da dünyaya gelir Seyit Ali Çabuk ya da herkesçe bilinen ismiyle Seyit Onbaşı. Ve 1914'te askere gider.

Ağır Topçu sınıfından bir askerdir ve sınıfının hakkını verircesine, bildiğiniz üzere, bir insanın kaldırması neredeyse mümkün olmayan ağırlıktaki top mermisini kaldırıp bataryaya yerleştirerek savaşın seyrini değiştirir.

Hatta Aralık 1915'te yayımlanan Harp Mecmuası'nın kapağında dahi görürüz Seyit Onbaşı'yı, tabii ki bu fotoğraf sonradan ve tahtadan bir mermi ile çekilir.

1918'de ise terhis olarak evine döner. Köydekiler Seyit'in öldüğünü düşünmektedirler. Tabii ki karısı Emine de...

Bu arada Seyit Onbaşı'nın 1911 yılında doğan bir kızı vardır, Ayşe. Fotoğrafını gördüğümüz ve 2007 yılında vefat eden Ayşe Nine, babası eve döndüğünde 7 yaşına gelmiştir ve kendi deyimiyle babasına günlerce alışamaz.

Koca Seyit'in mesleği kömürcülüktür, odun kömürü yapar ve satar. Askerden sonra da bu işlerine devam eder.

Ancak güzel Anadolu'muzu bir Kurtuluş Savaşı beklemektedir ve Koca Seyit 1922'de tekrar askere çağrılır. Gözünü kırpmadan cepheye koşar Onbaşı, hatta daha yeni ikinci çocuğu, Fatma dünyaya gelmişken hem de.

Sonradan Çabuk soyadını alacak olan Koca Seyit'in nüfus kayıt örneğine baktığımızda ilk eşi Emine Hanım vefat ettikten sonra Hatice Hanım ile evlendiğini ve ondan da 3 oğlu olduğunu görürüz.

26 Ağustos 1922'de Büyük Taaruz'a katılır Onbaşı ve iki yerinden yara alır. Zafer haberini hastanede alır ve terhis olarak köyüne geri döner.

Denir ki Koca Seyit, ne Çanakkale'de ne de Büyük Taaruz'da yaşadıklarını pek kimseye anlatmaz ve adeta kendi dünyasına kapanarak işine gücüne bakar. Eşi öldükten sonra yeniden evlenir ve 3 çocuğu daha olur.

Derken Mustafa Kemal Paşa, Latife Hanım ile birlikte 9 Şubat 1923'te Edremit'e gelir ve Seyit Onbaşı ile görüşmek ister.

Seyit Onbaşı yaptıkları hakkında o kadar sessiz kalmış olacak ki  Edremit Kaymakam'ı Koca Seyit'i tanımaz. Ama Paşa emir vermiştir bir kere... Ararlar tararlar ve sonunda Koca Seyit'i bularak Paşa'nın yanına getirirler.

Evliyazade Tevfik Bey'in evinde görüşen iki kahramanın arasındaki diyalog oldukça duygusaldır.

Paşa, kendisine gösterdiği üstün başarıdan dolayı teşekkür eder ve ona maaş bağlatmak ister. Ancak Koca Seyit karşısında durmaktan mutluluk duyduğu Mustafa Kemal'in bu isteğini reddederek, vatan için öleceğini ve maaş için savaşmadığını belirtir. Bunun yanında Koca Seyit, Paşa'dan tek bir şey ister: İşini yaparken ormancıların kendisine dokunmamasını... Paşa bu isteği kabul eder.

Köyüne dönerek işine devam eden Koca Seyit'e yaptığı iş, sonraları ağır gelir. Ve Havran'da bir zeytin fabrikasında hamallığa başlar.

Ancak çalışırken zatürreye yakalanır ve işten çıkarılır. Bir taraftan ciğeri ile uğraşırken bir taraftan da yaşamak savaşı veren Seyit Ali Çabuk, hayatının geriye kalanını ayakkabı yamayarak sürdürür. Ta ki 1 Aralık 1939 tarihine kadar... Madalyasız ölür Koca Seyit, diğer birçok kahraman gibi!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Fransa'da Picardie Manevralarında Genç, Kaytan Bıyıklı Bir Devrimci: Kolağası Mustafa Kemal Bey - onedio.com
Fransa'da Picardie Manevralarında Genç, Kaytan Bıyıklı Bir Devrimci: Kolağası Mustafa Kemal Bey - onedio.com
Bağımsızlık Hem Cephede Hem de Siyasette Kazanılır: Atatürk - Papa Mektuplaşması - onedio.com
Bağımsızlık Hem Cephede Hem de Siyasette Kazanılır: Atatürk - Papa Mektuplaşması - onedio.com
Türk Milleti Olarak Çok Şanslıyız! Atatürk'e Düzenlenmek İstenen Suikastleri Okuyunca Çok Şaşıracaksınız - onedio.com
Türk Milleti Olarak Çok Şanslıyız! Atatürk'e Düzenlenmek İstenen Suikastleri Okuyunca Çok Şaşıracaksınız - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
m.-ali

istemeyenin ayağına gidiyor şöhret. çanakkalenin en bilinenlerinden . Allah hepsinden Razı olsun. şehitlerin gazilerin mekanını cennet etsin. bizlerede haklarını helal ederler inşaAllah.

drkcan

Allah mekanını cennet etsin ne güzel demiş para için dövüşmedik

speaker

nereden nereye güzel ülkem.

Görüş Bildir