Cami Cemaatinin Aldığı Bisikletle Türkiye Turuna Çıkan ve Türklerin Siyahilere Yaklaşımlarını Esprili Diliyle Paylaşan Senegalli Musti

4.9bPAYLAŞIM

Cami cemaatinin aldığı bisikletle yollara düşen ve Türkiye’yi karış karış gezerek insanların kafasındaki "Afrikalı" imajını değiştirmeyi amaçlayan Senegalli Musti ile yol arkadaşı 'Kusti'nin hikayesini anlatıyoruz…

Kaynaklar: 1, 2

İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Senegalli Mustafa Ndiaye, ‘Afrika’dan Selam’ adını verdiği turuyla Türkiye’yi karış karış dolaşıyor.

Fotoğraf: AA

Yaşadığı Orhantepe Mahallesi’ndeki Kahramanlar Cami cemaatinin kendisine aldığı bisikletle İstanbul’dan yola çıkan Musti, insanların kafasındaki Afrika imajını değiştirmeyi hedefliyor. Uğradığı her şehre ‘Kusti’ ismini verdiği bisikletiyle Afrika’nın selamını götürüyor ve karşılaştığı güzel insanlarla fotoğraflar çektiriyor.

Senegalli Musti, yaklaşık iki yıl önce otostopla birçok şehri dolaştığını anlatıyor ve tedirgin olmasına rağmen yolculuğunun keyfini çıkarıyor.

Yolculuktaki en büyük amacının insanların medyadan Afrika hakkında öğrendiği yanlış bilgileri değiştirmek olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bakıyorum; bildikleri kulaktan dolma bilgiler mi yoksa gerçekten araştırıp bakılan bilgiler mi? Ona göre yanlış olanları birinci ağızdan anlatıyorum. Sohbetlerimde mutlaka Afrika'yı anlatırım. Birinci amacım bu."

Yolculuğu boyunca çektirdiği fotoğrafları Afrika’ya da ulaştırmak için çaba sarf eden Musti, getirdiği selamla bir köprü oluşturmayı istiyor.

‘Afrika’dan Selam’ ismini verdiği turunda gittiği yerlere selam ulaştırıyor ve karşılaştığı insanların selamını da Afrikalı kardeşlerine ulaştırmayı hedefliyor. Selam aracılığıyla iki ülkenin insanı arasında bir köprü kurmayı isteyen Musti, şu sözlerle dileğini aktarıyor: “Bizim insanımız da görsün, buranın insanı da görsün ki dışarıda hala iyi insanlar var.”

“Bir sponsorum varsa, o Türk insanıdır. Türk halkı bize memleketimizi hiç aratmadı.”

Bu süreçte bir sponsoru olmadığının altını çizen Musti, Türkiye’nin her yerinden destek gördüğünü söylüyor ve Orhantepe Mahallesi’ne duyduğu minneti sık sık tekrarlıyor. Kendisi için para toplanmasını dokunaklı buluyor ve kendisini memleketinde gibi hissettiğini şu sözlerle dile getiriyor: “Bu süreçte bir sponsorum yok desem yeridir. Bir sponsorum varsa o da Kartal arka mahallesi (Orhantepe Mahallesi). Burada Türkiye'nin her yerinden Karadeniz'den, Doğu'dan her yerden insan var. Bu projeyi duyduklarında birlikte para toplayıp yolculuğa çıkacağım bu bisikleti bana aldılar. Bu benim için çok dokunaklı. Daha sonra bu projeyi duyan herkes yardımcı oldu. Okuduğum İstanbul Şehir Üniversitesi de yardımını esirgemedi. Arkamda olduğunu belirttiler. Bir sponsorum varsa o Türk insanıdır, o mahalledir.”

“Türkiye öğrencilerin kurduğu her hayale ulaşabileceği bir yer.”

Üç ay sürecek yolcuğunda Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Kastamonu, Samsun, Rize, Erzurum, Mardin ve Şanlıurfa’yı ilk hedef olarak belirleyen Senegalli Musti, öğrenci olarak Türkiye’de her hayaline ulaşabildiğini ifade ediyor.

Twitter’da da götürdüğü selamları paylaşıyor, Türklerin siyahilere yaklaşımlarını esprileriyle gözler önüne seriyor. İşte o paylaşımları…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coldhearted

Suriyelileri gönderip Afrikalı mülteci alabiliyor muyuz? Adamların 1 kere dahi yasa dışı bir olayına tanık olmadım, duymadım, izlemedim. Adamlar kendi ekmeğinin davasında. Saygılar kardeş.

pozitron

Çok güzel bir içerik olmuş. Köyüne gelen tanrı misafiriyle ekmeğini suyunu cömertçe paylaşan kendi yoksul gönlü zengin anadolunun temiz insanlarını görmek, tadını artık sadece eski türk filmlerinden aldığım bir mutluluğu yaşattı bana. Afrikalı arkadaşın karadeniz ağzıyla yazdığı tweete ise ayrıca çok güldüm.

uyeolamayanuye

senin kalbin ne kadar güzel, ne kadar kocaman ruhlu bir insansın.

u18

bu sırada suriyeliler de parklarda cafelerde nargile çekip "türkiye y.rak gibi" diye kendi aralarında konuşup, hangi ülkeye parazit olsak diye plan yapıyorlar.

funda-dag

peki bir çok Türk'ten daha iyi Türkçe konuşuyor olması?! bravo be!

Görüş Bildir