Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bugün Tedavisi Mümkün Olsa da Geçmişte İnsanları Acılı Bir Ölüme Sürüklemiş 25 Hastalık

459PAYLAŞIM

Bildiğiniz gibi tıp bilimi son yüzyılda büyük gelişme kaydetti sevgili dostlar. Bu yüzden geçmişte insanların büyük acılar çekmesine, hatta ölmesine sebep olan hastalıklar bugün bizlere önemsiz görünüyor. İşte tedavisini mümkün kılarak sebep olduğu ölümleri engellediğimiz 25 hastalık:

1. Suçiçeği ve zona

Vücutta kırmızı döküntüler ve ateş ile kendini gösteren suçiçeği ve daha önce suçiçeği geçirmiş insanlarda rastlanan zona hastalığının tedavisi, 1995 yılında geliştirilen bir aşı ile mümkün olmuştur.

2. Difteri

Genellikle ateş ve boğaz ağrısıyla başlayan difteri, bugün aşı ve antibiyotikler yardımıyla tedavi edilebilmektedir.

3. Rh negatif kan ve hamilelik

Geçmişte Rh negatif kana sahip bir kadın, Rh pozitif kan taşıyan bir çocuğa hamile kaldığında annenin immün sistemi bebeğin kırmızı kan hücrelerine saldırabiliyordu ve bu kimi zaman çocuğun ölümüne sebep oluyordu. Bugün bu problem, hamilelikte yapılan kan testleri ve aşılarla ölüm sebebi olmaktan çıkmıştır.

4. Sıtma

Bir parazit enfeksiyonu olan ve insanın karaciğer ve kırmızı kan hücrelerine zarar veren sıtma hastalığı, bugün belirli ilaçlara tedavi edilebilmektedir.

5. Çocuk felci

Bugün Batı dünyasında aşılarla tedavi edilebilen çocuk felci, dünyanın bazı kesimlerinde hâlâ önemli bir hastalıktır.

6. Tüberküloz

Halk arasında verem olarak bilinen, geçmişte çok ciddi bir ölüm sebebi olan ve genellikle akciğerleri, kimi zaman da karaciğer ya da böbrekleri hedef alan hastalık, bugün aşılar ve antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir.

7. Eklampsi

Hamilelik döneminde rastlanan ve annenin nöbet geçirmesine sebep olan bu hastalık, günümüzde nöbetler gerçekleşmeden önce gözlemlenen yüksek tansiyon ve idrardaki protein seviyesinden kolayca tespit ve tedavi edilebilmektedir.

8. Kuduz

Kuduz, hastalıklı hayvanların salyasıyla bulaşan bir virüstür ve geçmişte pek çok insanın ölümüne sebep olmuştur. Bugün bu hastalık hem hayvanlara, hem de insanlara yapılan aşılarla tedavi edilebilmektedir.

9. Kızamık

Solunum sistemine saldıran bir hastalık olan kızamık, ilerleyen dönemde ciltte kırmızı lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır ve günümüzde aşıyla tedavi edilmektedir.

10. Tifüs

İnsanlara bit ya da pire ısırığıyla bulaşan tifüs, günümüzde aşıyla tedavi edilebilen bir başka hastalıktır.

11. İskorbüt

C vitamini eksikliğinin sebep olduğu iskorbüt hastalığı, vitamin takviyesiyle kolaylıkla giderilebilmektedir.

12. Hepatit A

Karaciğere saldıran bir virüs olan Hepatit A, günümüzde aşıyla tedavi edilebilmektedir.

13. Dizanteri

Kalın bağırsakta şişmeye ve kanlı ishale sebep olan dizanteri, bugün ölümcül olmaktan çıkmış bir başka hastalıktır.

14. Çiçek hastalığı

Çiçek hastalığı, geliştirilen aşılarla bilindiği kadarıyla gezegenimizin yüzeyinden silinmiştir.

15. Tifo

Kontamine olmuş su ve yiyeceklerden kaynaklanan ve bulaşıcı bir hastalık olan tifo, bugün gelişmiş ülkelerde antibiyotikler yardımıyla tedavi edilmektedir.

16. Tetanos

Geçmişte insanların yüreğine korku salan bir başka hastalık olan tetanos, günümüzde aşılarla çözülebilen bir başka hastalıktır.

17. Sarıhumma

Sivrisinek ısırığıyla bulaşan bir hastalık olan sarıhumma, günümüzde aşılarla tedavi edilen virütik bir hastalıktır.

18. Kızamıkçık

Bugün tedavi gerektirmeyecek kadar hafif seyirli olan hastalık, gerektiği takdirde aspirin ve vitaminlerle tadevi edilebilmektedir.

19. Raşitizm

Raşitizm, besin eksikliğinden kaynaklanan ve bugün kolaylıkla tespit ve tedavi edilebilen bir başka hastalıktır.

20. Pnömokok hastalığı

Bakterilerin sebep olduğu bir hastalık olan pnömokok, kulak enfeksiyonundan menenjite kadar pek çok farklı hastalığa sebep olabilmektedir. Hastalık günümüzde aşılar ve antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.

21. Cüzzam

Sebebi uzun zaman anlaşılamamış bir hastalık olan cüzzamın bugün bakteri kaynaklı olduğu bilinmektedir ve antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir.

22. Erken doğum hastalıkları

Geçmişte erken doğan bebekler, gelişmemiş akciğerler, iç kanamalar ve çeşitli enfeksiyonlar sebebiyle yaşamlarını yitirmişlerdir. Bugün ise modern tıbbın geliştirdiği yöntemlerle tüm bu problemler çözülebilmektedir.

23. Grip

Grip, birkaç farklı virüsün sebep olabildiği bulaşıcı bir hastalıktır ve bugün bildiğiniz üzere aşı ve ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

24. AIDS

Aids bugün Batı dünyasından tamamen silinmemiş bir hastalık olsa da geliştirilen koruyucu ilaçlar hastalığı çok daha kontrol edilebilir bir hâle getirmiştir.

25. Veba

1300'lü yıllarda Avrupa nüfusunun 3'te 1'ini yeryüzünden silen veba, insanlara çeşitli kemirgen ve böceklerden geçen bir hastalıktır. Lenf düğümlerini etkileyen bu hastalık, dünyanın bazı kesimlerinde hâlen görülüyor olsa da, antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Darısı kanserin başına

mustafaselahattin.yesil

aşı tedavi etmez korur, tam olarak çözüm değil yani

alper-turker

Aynen öyle ama aşı uyarısı geldiğinde olmakta fayda var

turgut-altinkok

Grip virüsü sürekli mutasyona uğrayıp değiştiğinden üretilen aşılar etkisiz olmaktadır boşuna grip iğnesi ve ilacı kullanmayın.

Görüş Bildir