Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Yılın Başında Bilmediğimiz ve Keşfedildikten Sonra Ufkumuzu Açan 15 İlginç Keşif

-

2017 yılında keşfedilen bilimsel gelişmeleri sizler için derledik.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/18-science-f...

1. Akciğerler sadece solunum yapmazlar.

Aynı zamanda kan yapmaya da yardımcıdırlar. Memeli akciğerleri saatte 10 milyondan fazla trombosit üretmektir ki bu da vücut ihtiyacının çoğunluğunu karşılayacak bir miktardır.

2. Gerçek bir zaman makinesi yapmak matematiksel olarak mümkündür.

Uzay-zaman dokusunu bozabilen (büken) ekipmanlar bizi zamanda yolculuğa çıkabilir.

3. Sibirya'da "yer altına açılan kapı"adı verilen muazzam bir krater vardır.

2014 yılının Temmuz ayında keşfedilen kraterin nasıl oluştuğuna dair son bulgu, deliğin alt kısmında bulunan yoğun metan konnsantrasyonu. Deliğin normalden 50 kat daha fazla metan gazı içermesi, metan gazı patlaması ihtimalini arttırıyor. Bilim insanları 80 m çapındaki bu dev kraterin, bir patlama sonucu oluşmuş olabileceğini belirtiyor.

4. Dünyanın ilk yarı-sentetik organizmaları aramızda yaşıyor.

Scripps Araştırma Enstitüsü'ndeki (ABD) bilim insanları, E.coli bakterisinin dört basamaklı genetik koduna iki basamak daha ekledi ve  bir deney gerçekleştirdi. Deney sonucunda bölünerek çoğaldığında eklenen kodu da taşıdığını sürdürebilen yarı-sentetik bir form geliştirilmiş oldu.

5. Dünyada bilinen en karanlık madde olan vantablack şimdi spray formunda geliyor.

6. Bilim insanları maddenin yeni halini yarattı: Zaman Kristalleri

İlk kez 2012 yılında Frank Wilczek tarafından fikri sunulduğunda bunun mümkün olup olmadığı tartışma konusu olmuştu. 2016 yılında ise Kaliforniya Ünivesitesi'nden bir ekip bu kristallerin nasıl oluşturulabileceğine dair bir teknik geliştirdi ve bu teknik 2017 yılında başarıya ulaştı.

7. İnsan vücudunda yepyeni bir organ keşfedildi: Mezenter

Karın zarının ikiye katlanmışı ve karın boşluğunu kaplayarak her şeyi bir arada tutan mezenter yeni bir organ olarak tanımlanıyor. Keşfedilen bu organın henüz tam olarak ne işe yaradığı bilinmese de bilim dünyası bunun önemli bir gelişme olduğunu ve bir sonraki aşamanın organın görevlerini anlamak olduğunu duyurdu.

8. Carl Sagan 1995 yılında yazdığı kitabıyla günümüzde yaşadığımız teknolojik gelişmeleri tahmin etti.

Amacı okuyucularını eleştirel ve şüpheci düşünmeye teşvik etmek olan Sagan 1995 yılında bir kitap yayınladı. The Demon-Haunted World isimli kitabında insanları batıl inanç ve sözde bilimsel okuma yazmanın tehlikelerine karşı uyarıyordu. Sagan bu kitabında insanların entelektüel donanımlarının, onları iyi hissettiren şeylerin aslında doğru olup olmadığını ayırt etmeye yetmeyeceğini iddia etmişti. 

Şu an baktığımızda Sagan'ın bu durumu 22 yıl öncesinden tahmin etmiş olduğunu görüyoruz. İnternette ortaya her gün onlarca veri atılıyor ve bunların çoğu sahte. Kötü tarafı ise birçok insanın Sagan'ın da dediği gibi bunlara inanması.

9. Bilim insanları fare beyninin tüm çevresini saran tek ve dev bir nöron buldu.

10. Neslinin tükendiği düşünülen dağ köpeği tekrar görüntülendi.

Vahşi köpeğe 50 yıldan fazla süredir rastlanılmaması, doğada soyunun tükenmiş olabileceğini düşündürtüyordu. Fakat University of Papua'da görevli bilim insanları bu köpek türünün üyelerini Yeni Gine'deki dağlarda görüntüledi.

11. Apandisin yararları bulundu.

Okullarda 20lik yaş dişlerinin ve apandisin çok işlevi olmadığı anlatılır hep. 

Midwestern Üniversitesi'ndeki araştırmacılar bu durumu yalanlayacak birçok iddia ortaya atıyor.

"Apandisin canlılar için önemi hor görülüyor ve yararından çok zararının olduğu söyleniyor. Bize göre apandis körelmiş bir vücut yapısı değil. Bu teoriyi reddediyoruz."

Midwestern University araştırmacılarının bu iddialarını bir çok tıp adamı da destekliyor. 

Yapılan araştırmalar sonucunda Apandisi olmayan canlılarda, apandisi olan kişilerden 4 kat daha fazla Clostridium difficile colitis isimli bakteri enfeksiyonu olmaktaymış. Bu enfeksiyon, ağrı ve ateş ile birlikte önemli mide problemleri oluştururmuş. Buna ek olarak birçok tıp adamı apandisin canlı vücudundaki faydalı bakterileri arttırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini ve enfeksiyonları önlediğini öne sürüyor.

12. 130 yıldan sonra dinazorların soy ağacını yeniden çizmek gerekebilir.

Araştırmacılar son 30 yıl içerisinde keşfedilen yeni fosilleri de kattıkları bir fosil grubunu dinazor türleri arasındaki ilişkiyi incelediler.

Bu inceleme sonucunda teropotların ve kuş kalçalı dinazorların (Ornithischia) çenelerinde kendilerine özgü bir sırt ve ayaklarının üzerinde bir kemik birleşmesi gibi 21 adet anatomik özellik paylaştıkları görülmüştür.

Bu sebeple dinazorların soy ağacında bulunan teropotların kuş kalçalı sınıfına dahil edilmesi gerekmektedir.

13. Polikistik Over Sendromu yumurtalıklarda değil beyinde başlıyor olabilir.

New South Wales Üniversitesi'ndeki araştırmacıların öncülük ettiği bir araştırma beyinlerinde androjen hormonu reseptörlerine sahip olmayan farelerde polikistik over sendromunun olmadığını gösteriyor. Fakat yumurtalıklarında bu reseptörlere sahip olmayanlarda sendrom yine oluşabiliyor.

Fare ve insanların üreme sistemlerinin benzerliği göz önünde bulundurulursa bu durum insanlar için de geçerli olabilir. 

Araştırmacılar, androjen artışı olarak isimlendirilen Hiperandrojenizm'in, polikistik over sendromunun bir özelliği olduğunu ancak androjen yükselmesinin sendromun sebebi olup olmadığının belirsiz olduğunu belirtiyor.

14. Dünyanın 8. kıtası Zelandiya keşfedildi.

Amerikan Jeoloji Topluluğu isimli bilim dergisinde yayımlananan araştırmada 8. kıtanın varlığı ortaya koyuldu.

Avusturalya'nın doğusunda Zelandiye isimli bu kıta Avusturalya kıtasının üçte biri büyüklüğünde.

15. Deniz gergadanı ilk kez avlanırken görüntülendi.

Bilim insanları Narvalların av sırasında rakiplerini sersemletmek için boynuzlarını cop gibi kullandıklarını gözlemlediler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bademcik için de gereksiz diyorlardı, koca bir nesil bademcik aldırıp durdu sebepsizce :/

kuzuukuzuu

Karanlık madde paintle çizilmişe benziyor 😂

deniz-azdemir

Fotoğraf kalitesi iğrenç.

sciencesoldier

akciğerler aynı zamanda vücut ph ını düzenleyen iki organdan biridir diğeri ise böbrekler

tsukiyashima

#5 nasıl keşif kavramına giriyor?

kutudakikeci

Yeni bir kıta olduğunu nasıl söyleyebiliyorlar ki hem de avustralyanın ücte biri. Kıta olmak icin ne gerekli??

mehmet-gunay1

Bunun bir standartı yok ama magmanın üstünde serbestçe yüzen parçalara plaka deniyor bir yerde okumuştum zelandiyanın tam olarak kıta olarak kabul edilebilmesi için çeşitli makalelerde kullanılması genel kabul görmesi gerekiyor.

dexter332

dayın olacak

Görüş Bildir