Görüş Bildir

"Bu Yıl Ülkeme Dönmek İstiyorum"

Anasayfa > Gündem

"Bu Yıl Ülkeme Dönmek İstiyorum"

Fransa’da Pınar Selek için ortaklaşa basın toplantısı düzenlendi. ‘Pınar Selek Dayanışma Platformu’ derneği, Strasbourg Belediyesi, Strasbourg Üniversitesi ve sivil toplum derneklerinin organize ettiği toplantı, Esplanade semti kültür salonunda yapıldı.

Belediye ve parti temsilcileri, sendikalar ve öğretim üyelerinden oluşan yaklaşık 100 kişinin katıldığı basın toplantısına Fransız basını büyük ilgi gösterdi. Strasbourg Üniversitesi Türkoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Samim Akgönül’ün yönettiği toplantıda, Türkiye’nin kırmızı bültenle araması istenilen Pınar Selek’in mahkumiyet kararın aklanması ve 16 yıldır süren davanın nihai beraatla bitmesi istendi.

Konuşmacılar arasında bulunan Sosyalist Partiden Milletvekili Philippe Bies:

“Pınar Selek Fransa Cumhuriyetin etkili koruması altındadır” dedi.

Toplantı sırasında, Strasbourg Belediye encümeni Mine Günbay, Pınar Selek’in bir feminist sosyolog olarak önemli şahsiyetiyle bilimsel çalışmalarına devam etmesi ve hürriyetine kavuşması gerektiğini vurguladı. Mine Günbay, Belediye başkanı Roland Ries’in ‘Pınar Selek artık Strasbourg’un hemşerisidir. Pınar Selek’e desteğimiz devam edecektir’ mesajını okudu.

Strasbourg Üniversitesi Başkanı Alain Beretz, Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğa karşı, diğer üniversitelerle beraber Pınar Selek dayanışmasının devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı François Hollande’ye Pınar Selek davasını hatırlatmak ve Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekmek için mektup yazdıklarını belirten Pınar Selek Dayanışma Derneği Platformu üyeleri:

“Bir yıl önce 40 kişilik grupla İstanbul’da adliyede verilen mahkumiyet kararını izledik. Bir yıl sonra tekrar burada sürgünde yaşayan sosyolog, yazar Pınar Selek için mücadelemiz devam edecek.” dedi.

Basın toplantısına katılan, Pınar Selek’in kardeşi avukat Seyda Selek, skandalların gün ışığına çıkarılacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Dava 16 yıldır devam ediyor. Ben küçüktüm ablamı ziyaret ettiğimde bir gün seni ben savunacağım dedim. Dava 16 yıldır devam ediyor. Ben avukat oldum ve ablamı savunuyorum. Dosya Yargıtayda, halen duruşma günü verilmesini bekliyoruz. Türkiye’de hukuk sistemi çürüse de, devlet tarafından itiraf edilse bile sabırla Pınar Selek’in avukatı olarak hukuk mücadelemiz devam edecek. Davayla ilgili bir dosya zaten AİHM verildi. 16 yıldır devam eden davada hiçbir şey bitmedi. Çoğumuz isyan etsekte tüm gücümüzle hukuka dayanarak herkes tarafından iyi bilinen skandalları tekrar gün ışığına çıkaracağız. Pınar Selek davası Türkiye’de hukukun nasıl ihlal edildiğini gösteren örnek davalardan biridir. Skandalları anlatmak günler alır burada bunu konuşmayacağım. Bu davada ortada bir suç yok, tanık yok, sadece ihlaller var. Dava açılması için ortada suç olması gerekiyor. Raporlar ortada bombaya dair tek bir bulgu olmadığını ispatlıyor. Tanık yok. Sadece işkence altında ifade veren bu işi birlikte yaptık diyen bir adamın ifadesi var. Bu kişi mahkemede ifadesini işkence altında imzaladığını Pınar Selek’i tanımadığını itiraf ediyor. Bu davada sanıktan suç yaratılmak isteniyor. Her seferinde hukuk dışı mekanizmalar devreye giriyor. Bu davanın ayrı bir önemi’de ‘kürt meselesine baskı ve inkar yöntemiyle çözülmeye çalıştığı bir dönemde bu kabus Pınar Selek’in başına sarıldı. Pınar Selek ‘Mısır Çarşısı’yla ilgili değil Pınar’a görüştüğü kişilerin isimleri soruldu. Pınar bu isimleri vermediği için çok ağır işkencelere maruz kaldı. Ardından ağır suçlamalarla 2,5 yıl cezaevinde kaldı. Şimdi Strasbourg’ta sürgünde yaşıyor. Benim avukat olarak davayla ilgili adalet talebim yok. 16 yıldan sonra , artık geçmiş olsun. Ama bu işkence nihai bir beraatla bitsin. Bu mağduriyet bitsin. Başka mağduriyetler yaşanmasın. Tabii Pınar Selek ülkesinde özgürce yaşamasını bilimsel araştırmalarını sürdürmesini istiyorum. Bize destek olan hukuk mücadelesinde yanımızda olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum”

Türkiye’ye dönmeyi isteyen, Pınar Selek:

“En çok İstanbul ve denizi özledim. Artık ülkeme dönmek istiyorum, buraya alışamadım, alışamayacağım, bu yıl İstanbul’a dönmeyi istiyorum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelecek. Cumhurbaşkanının yapacağı görüşmelerde Pınar Selek davasına da yer vereceği iddia ediliyor.

ZETE

Kaynak: http://zete.com/2014/01/pinar-selek-b...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?