Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Yıl 25. Yılını Doldurduğunu Öğrenince Şaşıracağınız 25 Şey

-

Bizim yaşımız yetmese de o dönemi yaşamış olanlar bu gelişmeleri belki de daha dünmüş gibi hatırlıyordur. Evet her insan evladı gibi sizde yaşlanıyorsunuz. Tam 25 sene önce 1991 yılında hangi gelişmeler yaşanmış, hangi ünlüler aramızdan ayrılmış genel hatlarıyla hatırlananları sizin için listeledik.

1. ABD öncülüğündeki BM güçleri, Irak'a karşı saldırıya geçerek kod adı Çöl Fırtınası Harekatı olan Körfez Savaşını başlattı.

2. Türkçe dışındaki dillerde (Kürtçe, Adigece, Abazaca, Lazca, vb. dillerde) konuşmayı ve şarkı söylemeyi yasaklayan 2932 sayılı kanun yürürlükten kaldırıldı.

3. Kuzuların Sessizliği filmi vizyona girdi.

4. Queen grubu, vokalistleri Freddie Mercury ölmeden önceki son albümleri olan Innuendo'yu yayınladı.

5. Varşova Paktı feshedildi.

Varşova Paktı veya Varşova Anlaşması, 14 Mayıs 1955 'den 1991 yılına kadar, SSCB önderliğinde Doğu Bloku ülkelerini savunmada müttefik yapan anlaşmadır. Demirperde diye bilinen devletlerin 14 Mayıs 1955’te aralarında yaptıkları yirmi yıllık bir antlaşma. Bir NATO saldırısına karşı Doğu Avrupa ülkelerini savunmak amacıyla kurulmuştur.

6. Slovenya ve Hırvatistan’ın bağımsızlıklarını ilan etmeleri üzerine Yugoslavya’da iç savaş başladı.

7. 1910 doğumlu olan Türkiye'nin ilk güzellik kraliçesi Feriha Tevfik 81 yaşında vefat etti.

8. 2000 yılında gelişmesi durdurulan MS-DOS'un sekiz ana sürümünden biri olan MS Dos 5.0, Microsoft tarafından piyasaya sürüldü.

9. Kibar Feyzo, Çarıklı Milyoner ve Sosyete Şaban filmlerinin de bulunduğu 50'nin üzerinde filmin senaryosunu yazan Türk sinema sanatçısı İhsan Yüce 62 yaşında vefat etti.

10. Terminatör 2: Mahşer Günü filmi vizyona girdi.

11. Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Lale Aytaman Muğla valiliğine atanarak Türkiye'nin ilk kadın valisi olarak göreve başladı.

12. Tim Berners-Lee tarafından 1990 yılında kurulan dünyanın ilk web sitesi yayın hayatına 6 Ağustos 1991'de başladı.

CERN laboratuvarlarında bilgisayar profesörü olarak çalışan Tim Berners-Lee, HTML adındaki işaretleme dilini geliştirerek World Wide Web (Dünya Çapında Ağ) adındaki bilgi paylaşım sistemini 1989 yılında kurmuştu. Sonraki yıl CERN’de çalışmalarına devam eden Tim Berners-Lee, dünyanın ilk web adresi olan http://info.cern.ch 'i kurdu.

13. Metallica 5. stüdyo albümü olan The Black Album'u yayınladı.

Bu albüm Metallica'nın gelmiş geçmiş en iyi albümü olarak kabul edilir.

14. "Taçsız Kral" lakabıyla bilinen Türk futbolcu ve teknik direktör Metin Oktay 55 yaşında Boğaziçi Köprüsü çıkışında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

15. Grunge grubu Nirvana, Nevermind albümü ile dünya listelerinde bir numaraya çıktı.

16. İstanbul Metrosu'nun inşaatı başladı.

17. Unix’e fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiş açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeği olan Linux yayınlandı.

18. 1991 Türkiye Cumhuriyeti genel seçimleri

19. Galileo Uzay Aracı'nın Asteroid kuşağından geçişi sırasında fotoğrafı çekilen 951 Gaspra isimli asteroid, insanoğlunun bu denli yakından gördüğü ilk astrroid fotoğrafı.

20. 100.000 TL'lik banknotlar ile 2.500 TL'lik madeni paralar tedavüle çıktı.

21. Queen'in efsanevi solisti Freddie Mercury AIDS'in getirdiği komplikasyonlar sonucu yaşamını 45 yaşında yaşamını yitirdi.

Freddie Mercury'nin ölümü, AIDS hakkında toplum bilincinin artmasını sağlamıştır.

22. Azerbaycan ikinci kez bağımsızlığını ilan etti ve Türkiye, Azerbaycan Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke oldu.

23. Michael Jackson 4.profesyonel müzik albümü olan Dangerous'ı piyasaya sürdü.

Albümde ki "Black or White" şarkısına çektiği klip çığır açtı.

24. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağıldı.

25. Capcom şirketi tarafından Street Fighter II: The World Warrior piyasaya sunuldu.

Oyunun ikinci serisinde birçok konsept eklenmiştir. İlk defa komut bazlı özel hareketler ve 6 tuş özelliği eklenmiş olup buda iki oyuncu arasında rekabetçi bir oynanış sağlamıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Buraya girenlerin çoğu 91 yılında portakalda vitamindir

Gizli Kullanıcı

MS-DOS TA SES KARTI TANITICAZ DİYE Bİ YERLERİMİZ YIRTILIYORDU ŞİMDİ HERŞEYİ KENDİ TANIYOR, BİLGİSAYR KURMAK ETMEK KURULUM DİSKİ NE EFSANE ZORLU YILLARDI AMA KEYİFLİYDİ BE.

azazil

#9 da sok gecirdim resmen İhsan Yüce nin senarist oldugunu bilmiyordum ayni zamanda sair ekmek sarap sen ve ben i yazdigini gorunce 2. sok gecirmeme neden oldu )

sunflower

editör tevellüt kaç bakem senin?? ruhum genç olsa da birden kendimi yaşlı hissettirdi o giriş lafların.. kötüsün olum sen!!!!!!

goquan

88. bebeydik daha o yıllar normaldir :)

sunflower

15 yıl fark atmışım sana. harbi bebeymişsin :))

Gizli Kullanıcı

İlk bilgisayar öğrenimim Ms-dos olmuştu. Hala bir kaç komut hatırlıyorum. Buradan ilgili kişiye sovyetlerin dagılmasının iyi olmuş dediğimi tekrar hatırlatmak(:D) ve 2932 sayılı kanunu kaldıranın mezarına...

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAzerbaycanBirleşmiş MilletlerBoğaziçi KöprüsüHırvatistanIrakİstanbulLinuxMicrosoftMuğlaNATOSSCBSavaşSinemaSlovenyaUzaymüzikweb
Görüş Bildir