Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Senenin Oscar'larına Aday Olmuş Filmler Hakkında 20 Enteresan Bilgi

Sanat
170PAYLAŞIM

Malum Oscar sezonuna girdik ve bu günlerde aday olan filmlerle alakalı çok şey duyacağımız kesin. Biz de aday olan bu filmler hakkında şimdiye kadar hiç duymadığınız ilginç bilgileri derleyelim dedik. 

Filmlerin gidişatıyla ilgili spoiler içermediği için içeriği rahatça okuyabilirsiniz. 😊

1. Bir moda tasarımcısı olarak ün yapmış olan yönetmen Tom Ford, Gece Hayvanları (Nocturnal Animals) filminde kendisinin tasarladığı hiçbir kostüm kullanmadı.

Hatta filmin kostüm tasarımcısının seçimlerine de hiç karışmadı.

2. İki Eli Kanda (Hell or High Water) filminin konusunun tamamı Teksas'ta geçtiği halde filmin bir tek sahnesi bile burada çekilmedi.

3. Yine aynı filmde küçük kardeşi oynayan Chris Pine gerçekte büyük kardeşi oynayan Ben Foster'dan 2 ay büyük.

4. Filmden başka bir ayrıntı ise Toby'nin oğluna bira ikram etmesiydi.

Çünkü Teksas eyaleti, reşit olmayan çocukların, aile üyelerinin izni ile belirli yerlerde(ev gibi) alkol tüketimine izin veren 10 eyaletten biri.

5. Gizli Sayılar(Hidden Figures) filminde Katherine Johnson'ın yaşadığı tuvalet sorununu gerçekte mühendis olmaya çabalayan Mary Jackson yaşamıştı.

6. Yine aynı filmde Jim Parsons'un NASA mühendisleriyle yaptığı konuşma sırasında mühendislerin arasında Apollo 11 astronotu olan Neil Armstrong'un oğlu Mark Armstrong da yer alıyordu.

7. Savaş Vadisi(Hacksaw Ridge) filminin kahramanı Desmond T. Doss'a kaç hayat kurtardığı sorulduğunda 50'ye yakın diye cevaplamıştı. Görgü tanıklarına göre ise bu sayı 100'dü.

Madalya töreni sırasında ise kesin bir rakam vermek adına bunların ortalaması olan yaklaşık 75 hayat kurtardığı açıklanmıştı.

8. Geliş(Arrival) filminin orijinal ismi ilk olarak Hayatının Hikayesi (Story of Your Life)'ydi. Test aşamasına katılan seyirciler bu ismi hiç beğenmediği için sonradan değiştirildi.

9. Uzay gemisinin şekli filmin çok öncesinde kararlaştırılmıştı. Ama yönetmen insanların böyle dikey bir yapının içinde nasıl kolaylıkla dolaşabileceğini hayal edemiyordu.

Sonradan aklına, yapı için biçilmez kaftan olan yana çevrilmiş yerçekimi fikri geldi.

10. Filmde karşılaştığımız mürekkepli dairesel uzaylı dili, sanatçı Martine Bertrand tarafından oluşturuldu.

Ayrıca küçük Hannah'ın çizdiği resimler de sanatçı Martine Bertrand'ın oğlu tarafından yapılmıştı.

11. Lion filminin ABD'deki galasında olması gereken 8 yaşındaki Sunny Pawar'a yetkililer tarafından vize verilmedi.

Filmin yapımcıları yetkili kuruma itirazda bulunduktan sonra Sunny Pawar ve babası ABD'deki galaya katılabildiler.

12. Yaşamın Kıyısında (Manchester by the Sea) filminin senaryosu, 2014'te Blacklist Ödülleri'nde, filmi yapılmamış senaryoların olanların içinde "En Çok Beğenilen Senaryo" seçilmişti.

Hal böyle olunca da filmini çekmek kaçınılmaz olmuş.

13. Ay Işığı (Moonlight) filmi çekilmeye başladığında Little'ı canlandıran Alex R. Hibbert yüzmeyi bilmiyordu.

Juan karakteriyle gördüğümüz Mahershala Ali'nin Little'a yüzmeyi öğretme sahnesi bu yüzden tamamıyla gerçekti.

14. Yine bu filmin yapım aşamasında Chiron karakterini farklı yaşlarda canlandıran 3 oyuncu birbirleriyle hiç tanışmadı.

Çünkü yönetmenin amacı, her birinin diğer bölümlerden etkilenmeden kendi bölümleri boyunca kendi şahsiyetlerini oluşturmasıydı. Aynı teknik Kevin karakterini canlandıran oyuncular için de uygulandı.

15. Filmin yönetmeni olan Barry Jenkins bir röportajında, tıpkı Chiron karakteri gibi kendi annesinin de uyuşturucu bağımlı olduğunu söylemiş.

16. Jackie filminin çekilmesi kararlaştırıldığında yönetmenlik koltuğunda Darren Aronofsky'nin, Jacqueline Kennedy rolünde de Rachel Weisz'in olacağı duyurulmuştu.

Sonradan her ikisi de filmden geri çekildi ve Darren Aronofsky sadece filmin yapımcıları arasında yer aldı.

17. Florence Foster Jenkins filminde karşımıza çıkan Hugh Grant, son yıllarda aldığı tüm teklifleri geri çevirdiği için bir anlamda yarı-emekliye ayrılmıştı.

Yönetmen bu filmdeki rolü teklif ettiğinde ikna çabasına bile girmemiş. Çünkü Hugh Grant, karşısında Meryl Streep'in oynayacağını duyunca rolü hemen kabul etmiş.

18. Aşıklar Şehri (La La Land) filmi Oscar'da aldığı 14 adaylık ile Titanik (1997) ve All About Eve (1950) filmlerinin elinde bulundurduğu rekoru egale etti.

19. Yine bu filmde Mia'nın oyunculuk ajansındaki seçmelerde gerçekleştirdiği telefon görüşme performansı Ryan Gosling'in geçmişte katıldığı gerçek bir seçmeden ilham alındı.

20. Emma Watson önümüzdeki aylarda vizyona girecek Güzel ve Çirkin filmi için bu filmdeki Mia rolünü geri çevirirken, Ryan Gosling de La La Land filmi için Çirkin rolünü geri çevirdi.

Tesadüf bu ya iki film de müzikal. Keza Sebastian rolü için ilk olarak, yönetmenin Whiplash filminde çalıştığı Miles Teller düşünülmüştü.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
delirium

La la land o kadar iyi mi ya? Ben izlemedim daha. Titanik'i bile geçmişse eğer beklentim yüksek açıkçası en yakın zamanda izlemeliyim sanırım.

marilynn

Gerçekten La la land ın nasıl 14 adaylık aldığını anlayabilmiş değilim.Hindistan filmleri gibi sürekli olmadık yerlerde dans eden insanlar mı istersin,sanki fantastik filme gelmişsin gibi başröllerin havada süzülerek dans ettiği adeta kanatlanıp uçtuğu sahneler mi istersin ve ya tüm filmin basit bir senaryoyla sadece ama sadece 2 kişinin etrafında dönmesini mi istersin hepsi var.Filmin sonunu getirmek için çok zorlandım.Bu film oscar alırsa bu zamana kadar Oscar alamamış onca filme gerçekten büyük bir haksızlık olur.

cemreksn

Her ne kadar fikrine saygı duysam da öncelikle saydığın çoğu özellik bu filmin müzikal bir film olmasından kaynaklanıyor.Zaten bir drama filmi olduğu için fazla karakterin olmaması normal. Bu filmi bu kadar yukarı taşıyan senaryosu ,geçmişten taşıdığı esintiler ,koreografiler ve asıl branşı müzik olmayan oyuncuların sergiledikleri çok güzel performanslar. Ayrıca film'in kategorisinin müzikal olması ve müzikal filmlerin güzel sanatların 3 ana bölümünden 2'sini harika bir biçimde işlemesi var. Ayrıca neden senaryoya basit dediğinizi bilmiyorum. Bu film için basit senaryo yorumları çok yapılıyor ama gerçek aşkın sonunun aslında nasıl olduğunu yansıtan tek film bence bu.

marilynn

Evet bu bir müzikal.Ama müzikalin çok daha güzel işlendiği filmler var.mesela Sweeney Tod ve ya Moulin rouge.Ayrıca benim filmin en sevdiğim kısmı sonuydu çünkü her filmde bize empoze etmeye çalıştıkları 'happy ending' yoktu ve olaylar gerçekci bir bakış açısı kazanmıştı.Benim eleştirdiğim nokta olayların çok sıkıcı ve ağır ilerlemesi aynı zamanda hiç yan karakter olmaması.Ama tabiiki bütün bunlar nacizane benim görüşüm.

cemreksn

Aslında bu filmin tutmasının en büyük nedenlerinden biri de senin de dediğin gibi 'happy ending' olmayan bir film olması. Film bu yüzden bazen gereksiz ilgiyi aldı ve bu, insanlarda 'aman canıım ' havası yarattı. Aslında ilk başta yorum yapmamın nedeni müzikallere karşı ufak bir hakaret hissetmiş olmamdı. Ama sanırım problem yok :D

sabina-qeyibova

gereksiz ilgiyi almadi hakettigi ilgiyi aldi adi ustunde muzik ve dram filmi ne bekliyordunuz ki?

cemreksn

Bazen diye belirtmiştim. Gerçekten çok güzel bir film olması bazen gereksiz ilgi almış olmasını değiştirmez

hakan-yildirim26

musical den anlamadıgın anlaşılıyor

platon

La La Land abartıldığı kadar güzel olmayan bir film. Yalnızca teknik dallarda adaylığı hak ediyor, gereğinden fazla şişirilmiş. 14 adaylık nedir? Bizim Issız Adam'ın son sahnede piyonaya oturup "Nikah Masası" şarkısını söylediğini hayal edin ve bunu Hollywoode uyarlayın al sana La La Land al sana 14 adaylık.

hakan-yildirim26

Fast and furious gibi film lerin aldıgı o kadar puana bir şey demeyip La La Land bunu demen çok şaşırtıcı senaryo şarkılar oyunculuk akışlar herşey 10/10luk La La Landin ben şişirilmedigini düşünüyorum hatta gereken övgüyü almadıgını düşünüyorum , Ayrıca şarkıları aylarca listelerden düşmedi

Görüş Bildir