Bu Bir Demokrasi Oyunudur

 > -

Bu Bir Demokrasi Oyunudur

Türkiye şu an yerel seçimlere hazırlanıyor. Hatta seçime sayılı günler kaldı. Afişler, mitingler, sloganlar, tartışmalar... Her şey bizi daha iyi “temsil” edecek adayı belirlemek için.

Peki, kısa bir süre için de olsa adayları tanımak ve onları kendi sorularınızla irdelemek istemez miydiniz?

Alexander Devriendt’in yazdığı ve Tiyatro DOT tarafından sahnelenen Fight Night\Dövüş Gecesi seyircilerin katılımı ve oy birliğiyle bir aday seçme yarışını anlatıyor.

Oyun, o gece verilen oylara göre yön değiştiriyor ve tam bir yarışma formatında dizayn edilmiş. Salona girerken verilen elektronik butonlarla seyirciler oy kullanırken oyuncular da birer yarışmacı gibi sahnedeki yerlerini alıyor ve şov başlıyor.

İlk etapta seyircilerin demografik özellikleri için çeşitli sorular yanıtlanıyor. Kaç kadın ya da erkek var? Hangi yaş aralığındalar? Gelir durumları ne..?

SONUÇTA KAZANAN BİR KİŞİ

Daha sonra isimlerini ekranda gördüğümüz kişilere, numaralarını takiben oy kullanıyoruz. Kimi, neden, niçin seçtiğimizi bilmiyoruz. Seçme işlemi bittikten sonra kişiler kendilerini tanıtıyor ve bizlerden oy istiyorlar.

Oyun bir yarışma gibi tasarlandığı için en düşük oy alan aday sahneyi terk ediyor. Daha sonraki etaplarda da gecenin kazananı bulunana kadar adaylar belli kavramlar üzerinden kendilerini tanıtıyor, bazen ittifaklar olsa da sonuçta kazanan bir kişi oluyor.

SUZAN DEMİR  | Taraf

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tiyatrooyun
Görüş Bildir