Görüş Bildir
Haberler
BTK’dan ‘Engelsiz Site’ Zorunluluğu

BTK’dan ‘Engelsiz Site’ Zorunluluğu

Batuhan
05.01.2014 - 12:58

BTK’dan ‘Engelsiz Site’ Zorunluluğu

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) internet sitelerinde bir ilke imza atarak ‘engelleri’ kaldırmaya hazırlanıyor. Kararla birlikte, işletmecilerin internet sitelerinin engelli kullanıcılar tarafından daha erişilebilir hale getirilmesi sağlanacak. BTK, bu çalışma ile elektronik haberleşme sektöründe 200 binin üzerinde abonesi bulunan işletmecilere ‘engelsiz site’ zorunluluğu getiriyor.

İNTERNET YILI

BTK, yayınladığı 2014 yılı iş planında önümüzdeki dönem çalışma alanlarını belirledi. Tüketici hakları üzerinde yeni düzenlemeler yapmaya hazırlanan BTK, yeni dönemde özellikle internetin gelişimi konusunda birçok proje yapacağını duyurdu. Raporda engellilerin telekomünikasyon hizmetlerinden rahatlıkla faydalanabilmeleri için hazırlanan projeye ilişkin, “Söz konusu çalışma ile işletmecilerin internet sayfalarında yer alan hizmet koşulları, abonelik sözleşmesi, tarife hakkındaki bilgilendirmelerden engelli kullanıcıların daha etkin bir şekilde faydalanması beklenmektedir” denildi.

SÜRPRİZ FATURAYA SON

2014 yılında uygulanması beklenen bir diğer projeyle ise ‘fatura şoklarına’ karşı tüketiciyi koruyacak. Fatura üst sınırı uygulamasına ilişkin maddeleri yeniden düzenleneceğini duyuran BTK, “Yapılacak revizyon neticesinde düzenlemenin daha fazla tüketiciye ulaşması ve uygulamadaki etkinliğin artırılması amaçlanmaktadır. Söz konusu çalışma ile tüketicilerin daha etkin fatura kontrolü sağlaması ve fatura şoklarının önlenmesi beklenmektedir” açıklamasını yaptı.

BTK GOOGLE GLASS'I DENEYECEK

HER geçen gün yeni bir teknolojik ürünün piyasa sürüldüğü sektörde denetimi arttırmaya amaçlayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bu kapsamda cep telefonlarından sonra giyilebilir cihazları da incelemeye almaya hazırlanıyor. Bu kapsamda cep telefonlarına yapılan inceleme ve denetim akıllı saat, Google Glass gibi gözlüklerde de yapılacak. BTK, tüm bu testlerin yapılabilmesi için son teknolojiye uygun ekipmanların satın alınacağını bildirdi.

Hürriyet

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0