Görüş Bildir
Haberler
BM, Gazze İçin Araştırma Komisyonu Üyelerini Atadı

BM, Gazze İçin Araştırma Komisyonu Üyelerini Atadı

Fatih UZUN
12.08.2014 - 00:33

Komisyon, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 2015 Mart'taki oturumunda İsrail'in Gazze saldırılarında yaşanan insan hakları ve insani hukuk ihlallerine ilişkin raporunu sunacak

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in Gazze saldırılarında yaşanan insan hakları ve insani hukuk ihlallerini araştırmak için kurulmasını kararlaştırdığı bağımsız uluslararası araştırma komisyonunun üyelerini atadı.

Konseyden yapılan yazılı açıklamada komisyonun, başkan Kanadalı uluslararası hukuk profesörü William Schabas ve üyeler Senegalli kamu hukuku uzmanı Doudou Diene ve Lübnan asıllı İngiliz avukat Amal Alamuddin'den oluşturulduğu bildirildi.

Komisyonun kurulmasının Konsey'in 23 Temmuz 2014'te kararlaştırıldığı anımsatılan açıklamada, komisyonun İsrail'in 13 Haziran'dan bugüne kadar yaptığı Gazze saldırılarında işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan insan hakları ve insani hukuk ihlallerini araştıracağı belirtildi.

İhlalleri ve bunları yapanları tespit edecek komisyon, özellikle hesap verirliğin sağlanması ve sivillerin korunmasını sağlayacak önlemler konusunda tavsiyelerde bulunacak.

Komisyon, Konsey'in Eylül 2014'te gerçekleşecek 27. oturumunda BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'ni bilgilendirecek ve Mart 2015'teki 28. oturumunda yazılı raporunu sunacak.

CLOONEY'İN NİŞANLISI

Komisyonun üç üyesinden biri olan Amal Alamuddin, aynı zamanda aktör George Clooney'in nişanlısı. Çift, 2014 Nisan'da nişanlanmıştı. Alamuddin, Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange ve eski Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko'nun avukatlığını da yapmıştı. 

AA

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın