BM'den Kuzey Kore'ye Yaptırım Kararı

 > 
13PAYLAŞIM

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinde bulunduğunu iddia etmesi üzerine acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Pyongyang yönetimini şiddetle kınayarak, yeni yaptırımlar uygulanması için çalışma başlatılması kararı aldı.

BM Güvenlik Konseyi, çarşamba günü hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdiğini açıklayan Kuzey Kore'yi kınadı. Yapılan açıklamada hidrojen bombası denemesinin şiddetle kınandığı belirtilerek, Kuzey Kore'ye karşı bir karar çıkarılması için çalışmalara başlanacağı bildirildi.

Kuzey Kore: Hidrojen Bombası Denedik - onedio.com
Kuzey Kore: Hidrojen Bombası Denedik - onedio.com

BM Güvenlik Konseyi'nin açıklamasında Kuzey Kore yönetiminin eylemlerinin uluslararası barış ve güvenliğe açık bir tehdit oluşturduğu ifade edildi.

BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan acil toplantı sonrasında konuşan Japonya'nın BM Daimi Temsilcisi Motohide Yoşikava, Kuzey Kore'ye karşı en kısa zamanda güçlü içerikli bir karar çıkarmak istediklerini belirtti.

5 Soruda Kuzey Kore'nin Hidrojen Bombası Denemesi - onedio.com
5 Soruda Kuzey Kore'nin Hidrojen Bombası Denemesi - onedio.com

Kararın, Pyongyang yönetimine karşı ek yaptırımlar içermesi bekleniyor. BM Güvenlik Konseyi, atom bombası denemesi nedeniyle on yıl önce Kuzey Kore'ye karşı ekonomik ve ticari yaptırımları uygulamaya koymuştu.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir