Bizim Seçim Telaşıyla Geçirdiğimiz Koskoca Bir Ay Boyunca Teknoloji Dünyasında Neler Yaşandı?

569PAYLAŞIM

Malumunuz, her ülkenin kendine özgü dertleri var.  Dolayısıyla bizim kafamıza taktıklarımızla teknoloji dünyasını şekillendiren ülkelerin dertleri de bir değil. Bakalım biz seçim rüzgârına kapılmışken geçtiğimiz ay hangi gelişmeler hayat buldu?

Tokyo Üniversitesi, robotik bir parmağın hareketi için bu parmağa bir insanın canlı kas dokusunu yerleştirdi. Tam da şöyle hareket etmeye başladı 👇

Tabii bunları gerçekleştirirken bir insandan doku transferi yapmaktansa kas üretebilen hidrojel tabakaları kullandılar. Dikkatle bakıldığında tıpkı insan kasları gibi gerilen kasın aksi yönündeki kas gevşiyor!

Bir robotik balık ne işe yarar?

Mürekkep balığından esinlenilerek üretilen bu robotik balık, silikondan yüzgeçleri ve esnek yapısıyla bir borunun içerisinde bile hareket ederek veri toplayabiliyor. Üstelik kendi kendine yön tayininde bulunduğu için kontrol derdi de yok.

Araştırmacılar bu akıllı robotik balığı önümüzdeki yıllarda sualtı veri toplama ve işleme teknolojileri için kullanmayı hedefliyor.

Alman otomobil markası Volkswagen, yüzde yüz elektrikle çalışan yarış otomobilini tanıttı.

Tesla'dan alışık olduğumuz heyecan veren hız seviyesini hayli geride bırakan bu model 680 beygir eşdeğerinde güç üretiyor. Yarış otomobili konseptinde ilkler arasında olan bu tasarımla içten yanmalı motorların performans vaadi de yavaş yavaş sönecek gibi görünüyor.

Bir Bitcoin zengini olsanız, yapacağınız en çılgın şey ne olurdu?

19 yaşında yıllar önce aldığı Bitcoinler sayesinde milyoner olan Erik Finman, 6 mekanik kola sahip Doktor Ahtapot karakterinin 4 kola sahip versiyonunu hayata geçirerek bu soruyu içten içe yanıtladı. 3 boyutlu yazıcılardan faydalandı, bir bilimkurgu efsanesine hayat verdi.

8 güçlü motor kullanan bu 'kostüm' bir fantezi olarak ortaya çıkmadı aslında.

Bu robotik kollar şimdilik hafif cisimleri kaldıracak kapasiteye sahip fakat Finman'ın yapmayı planladığı iyileştirmeler sayesinde bir otomobili bile tıpkı filmlerde olduğu gibi kaldırabilmek mümkün olacak!

Ayakta gereğinden fazla kalınan günlerin acısı ütopik bir icatla son buluyor.

İki ayrı pozisyonuyla kullanırken hem hareket edebilmeyi hem de istenildiği zaman oturabilmeyi sağlıyor. Çalışma hayatı hareketli sektörlerin önemli ihtiyaçlarından birine merhem olması düşünülen bu cihaz taşınmaya daha uygun bir geliştirmeyle bir anda hayatımıza dahil olabilir.

Tüm arazi şartlarında, herhangi bir eğimde çalışabilen çim biçme makinesiyle doğaya hakim olacak mıyız?

Çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak yapısıyla 6 metre genişliğinde bir alanda temizlik yapabiliyor, üstüne üstlük karşısına çıkan hemen her şeyi dize getirmesini sağlayan özel motoruyla da harika bir girişim örneği.

Microsoft, Amazon Go adıyla hizmet veren kasiyersiz ve ödeme noktasız alışveriş noktalarına bir alternatif olarak sahneye çıkıyor.

ABD'nin en büyük mağaza zincirlerinden Walmart'ta uygulamayı planladıkları bu sistemle müşteriler istediklerini aldıklarında mobil sistemler üzerinden gerekli işlemler yapılacak ve herhangi bir duraklama olmadan ödeme ve çıkış yapabilecekler.

Bilardo oynarken yapılan ince hesaplar bu artırılmış gerçeklik modülüyle artık kolayca formülize ediliyor.

Beyaz topun bulunduğu açıya göre yapılan ölçümle bilardoda ustalaşmak için gereken o detayları kolayca zihinlere kazımak mümkün olacak gibi görünüyor.

Köpekbalıkları ve kedibalıkları birbirini diğer hayvanlardan daha farklı görürler. Belki de uzak mesafelerden de olsa birbirlerini tanıyabilmek için bunu kullanıyorlar.

Eğer bir kedibalığı olsaydık diğer kedibalıklarını şöyle görürdük ☝️

Bunun sebebi derilerinde bulunan özel bir pigmentin mavi ışığı soğurması ve yeşil görünmesini sağlaması. İşte bu bilgilerden yola çıkarak araştırmacılar tıpkı bu yönde görüş sağlayan üstün teknolojili bir kamera üreterek bu tip kendine özgü yapılara sahip canlıları keşfetmeye koyuldu.

Çok şaşıracağız çok!

Harvard Üniversitesi'ne bağlı araştırmacılar neredeyse aralıksız şekilde sigara tüketen bir mekanizma tasarladılar.

Akciğerlerimizde bulunan bronşların tıkanması sonucu ortaya çıkan ve KOAH olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın etkilerini sistematik biçimde izlemek için ortaya çıkan bu mekanizma sürekli sigara içiyor. 

(Bir robot için 'içiyor' demek ne kadar doğru, onu bilemiyoruz.)

Tüketilen sigaranın içerdiği nikotin ve diğer maddeler insan akciğer hücrelerinden müteşekkil bu çip üzerinde depolanıyor.

Diğer değişkenlerin neredeyse denklem dışında bırakıldığı bu çalışmayla akciğerlere sigaranın etkisinin ne olduğu net olarak ölçülebilecek.

Max Planck Enstitüsü, gerçek zamanlı MRI görüntülerini işleyebilecek bir görüntüleme teknolojisi ortaya çıkardı.

Bu yöntemi genelleştirerek anlık teşhisleri mümkün kılmaya çalışan araştırma grubunun elde ettiği görüntüler heyecan verici. Sadece konuşurken bile vücudumuzdaki değişimlere baktığımızda, mucizevi bir varlık olduğumuzu düşünmeden edemiyoruz!

2018 Avrupa İcat ve Araştırma Ödülü'nü getiren bu çalışma üzerinde deneyler yapılırken ilginç bir fikir de ortaya çıktı: Beatbox yaparken MRI görüntüsü alınsaydı, neler olurdu?

Tam olarak böyle olurdu.

Intel, üzerinde çalıştıkları ve düşük tüketime sahip görüntü teknolojileriyle taşınabilir bilgisayarların bataryada kullanım sürelerini 28 saate dek artırıyor.

Bunu yaparken de bilgisayarın hiçbir parçasının boyutunda bir değişim olmayacak, dolayısıyla herhangi bir ağırlık artışı olmadan uzun yolculuklarda bile şarj aleti taşımaya ihtiyaç duymadan tam anlamıyla 'taşınabilir' bilgisayarların tadını çıkarabileceğiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Sırf Müslüman değiller diye kafirler cehenneme gidecekler diyin ve bunları da adamların ürettiği akıllı telefon ve sosyal medya ağlarından yazın. Ulan şunları görüp de park-kıraathane ile yetiniyorsunuz ya ne diyim...

gunun-yorumu-tolga-beylerden-.

acaba 19 sene önce kaç bitcoin almıştı

reshontheway

19 sene önce değil. 19 yaşında olup yıllar önce Bitcoin almış. 2010'da çıktı.

o_adam

olsun bizimde reisimiz ve yollarımız var. kıskanıyorlar bizi cup cake yiyin canınızı sıkmayın.

bykzlt

Dünyada ki bu gelişmeleri görünce ister istemez karşılaştırma yapıyoruz çünkü imreniyoruz merak ediyoruz bilim hep ilgi çekici oldu. Aklı zorlayan gelişmeleri izlemek insanı şaşırtıyor her zaman şaşırmaya hakkımız da var teknolojiye bilime yabancı bir ülkede yaşıyoruz. Tüketici toplumuyuz üretmiyoruz bilime eğitime önem vermiyor sadece tüketiyor taklit ediyoruz. Üretim gelişmişlik yok, parasını veriyor alıyoruz uyguluyoruz. Böyle olunca da teknolojik ve kültürel bilgi birikimimiz aynı oranda gelişmiyor hep bir çarpıklığı yaşıyoruz. Beynin, hayal dünyan, ufkun gelişmedikten sonra teknolojiyle haşır neşir olsan tüketsen ne olur.

terminator

Hastayım bu atılan başlığa.

terminator

tıbı ıçırık sının zıkı sıvıyını..... Yahu zeka seviyemi nereden biliyorsun? Senin bu bilmeden konuşmalarına da hastayım. Gerçi sana komple hastayım da neyse.

terminator

lan bu mu efsane kapak =)))))))) ilkokul seviyesi =))

reshontheway

Ben merak ediyorum şunları izlerken, okurken hiç zoruna gitmiyor mu? Bir ülkenin vizyonunun kıraathane ve millet bahçesi olduğunu dinlemek size yetiyor mu?

terminator

Sen sadece kıraathane ve millet bahçesini görüyorsun demek ki.

reshontheway

Ben gördüğümü değil, 16 yıldır olanı söylüyorum. Dünya'da sıradan yapılan şeylerin dışında bu ülke 16 yıldır ne başardı hadi anlatsana?

terminator

bu bağlantıyı paylaşmak durumundayım çünkü inan hepsini yazamam buraya. Savunma sanayisini göremedim bir tek burda veya bulamadım. Savunma sanayisinde neler yaptığımız zaten ortada. Ama dersenki savaş karşıtıyım ihalar, tanklar yapmaya gerek yok o zaman saygı duyarım.

reshontheway

ya sen hakikaten anlama özürlüsün. Sana inovasyon diyorum, AR-GE diyorum, bilim diyorum halen bana %99'u inşaat sektörü olan link gönderiyorsun emin ol bunları senden daha iyi biliyorum çalışma alanım sayesinde. Savunma sanayisine gelince pollyannacılık oynamaya devam edebilirsiniz. Ortada bir gelişme olduğu doğru ama sen bunları yaparken git bak elin ülkesi neler yapıyor. Halen Tank diyorsunuz aq elin Almanının 1940'da yaptığı Tiger'ların halen eşi benzeri yok. İşte diyorum ya siz böyle azla yetinmeyi, yaratıcılıktan uzak yaşam sürdürdüğünüz sürece bu ülke GELİŞEMEZ... Git bak bakalım destek alamayan sıradan bir ODTÜ'lü öğrencilerin ne start-upları var ama ülkenin vizyonsuzluğundan Amerika'ya davet edilip şirketini kuruyor. Neyse ne anlatıyorum ki adam bana yol linki gönderiyor tee yarabbi

terminator

Resho ortada bir gelişme var diyorsun buna katıldığın için eyvallah teşekkür ederim. Ve senin istemiş olduğun alanlardaki ilerlemeler ise inş ileride olacaktır. Sana göre anlama özürlü olabilirim lakin emin ol mantığım yerinde. AK Parti dışında da başka hiç bir partinin o senin istemiş olduğun gelişmeleri yapabilecek kafada olduğunu düşünmüyorum.

Görüş Bildir