Bizans İstanbul'unu Tarih Boyunca Saldırılardan Koruyan Bir Savaş Silahı: Rum Ateşi

32PAYLAŞIM

Bugün dünya metropolleri arasında adından söz ettiren şehrimiz İstanbul, asırlar evvel Bizans yönetimindeyken birçok kuşatmaya ve saldırıya maruz kalmıştı. Bu saldırılardan savunmak için, şehrin dört bir yanını çeviren müstahkem surların yanı sıra, başka bir silahın da payı çok büyüktü: Rum Ateşi

Antik Çağların Teknolojisi

Grejuva adıyla da sıkça anılan Rum Ateşinin ilk defa M.Ö. 490'larda başlayan kanlı Pers-Yunan savaşlarında kullanıldığı tahmin edilmektedir. Yunanlılar denizcilikte çok ileri seviyedeydiler ve donanmaları çok iyi kullanıyorlardı. Buna mukabil Persler sayıca çok fazlaydılar ve kara orduları neredeyse mukavemet edilemeyecek derecede kuvvetli idi. Bu zeminde Yunanlıların, suda dahi yanabilen Rum Ateşini keşfederek deniz muharebelerinde Perslere çok ağır zararlar verdikleri biliniyor.

Ayrıca Bakınız:

Eskiçağı Kasıp Kavuran Kanlı Pers-Yunan Savaşlarının Başlangıcı: Marathon Muharebesi - onedio.com
Eskiçağı Kasıp Kavuran Kanlı Pers-Yunan Savaşlarının Başlangıcı: Marathon Muharebesi - onedio.com

Bizans'ta Rum Ateşi

Bizans'ın özellikle Arap akınlarına mukavemet amacıyla kullandığı tahmin edilen Grek ateşi, antik çağlarda kullanılandan biraz daha üst seviyedeydi. Ünlü Bizans tarihçisi Ostrogorsky, Grek ateşinin Suriye'den Bizans topraklarına göçen Kallinikos isimli bir Yunan mimar tarafından icat edildiğini ve ilk defa 674-78 yılları arasında İstanbul'u kuşatan Arap donanmalarına karşı kullanıldığını belirtmektedir.

Bizans'ın kullandığı Grek ateşinin, milat öncesi çağlarda kullanılandan biraz daha farklı olduğunu yukarıda belirtmiştik. Milattan evvel Yunanlıların kullandığı karışım; kömür, zift ve kükürtten oluşuyordu. Bizans ise bunlara ilaveten reçine, nafta, kireç ve güherçile de eklemişti. Bu karışımlarla beraber Grek ateşi iyice kuvvetlenmiş ve su eklendikçe alevi artar bile hale getirilmişti. Böylece Bizans'ın eline, düşmanlarını fazlaca korkutacak gayet güçlü bir silah geçmiş oldu.

Kullanımı ve Etkileri

Grek ateşi genellikle deniz saldırılarında gemilere karşı kullanıldıysa da karada da bu silahtan istifade ediliyordu. İçerisinde kullanılan maddeler ve üretimi sadece Bizanslılar tarafından biliniyordu. Günümüzde uzmanlar, ancak modern teknolojinin yardımıyla Grek ateşinde kullanılan maddeleri tahmin etmişlerdir. 

Ateş deniz savaşlarında birtakım aletler vasıtasıyla uzun mesafelere püskürtmek suretiyle kullanılıyordu. Temelde vasfı hızlı bir şekilde yangın çıkartmaktı. İçerisindeki yağ sebebiyle suda sönmediği için denizin üzerinde yanmaya devam ediyor ve düşman gemilerinin ilerleyişine engel olabiliyordu.

İstanbul'un Fethi Sırasında da Kullanıldı!

Grek ateşi yıllar boyu Bizans İmparatorluğu'nun en etkili silahlarından biri oldu. Tabii olarak Osmanlı'nın İstanbul üzerine yaptığı kuşatmalarda da kalın ve müstahkem surların yanında büyük bir savunma silahı durumundaydı. Fakat bu kuvvetli savaş silahı tek başına Bizans'ı kurtarmaya yetmeyecektir. Nitekim 1453 yılında II. Mehmet'in orduları, kendinden evvelkilerin tersine İstanbul surlarını aşmayı başardı ve böylece Bizans, tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bagatur-kabasakal

Nafta'yı elde edebilmek için ham petrolün işlenmesi gerekmiyor mu? Ben mi yanlış biliyorum? O dönemde bunu yapmak biraz garip geldi açıkçası bana?

feyk

nafta cok genis anlamlarda kullanilan bir tabir. bazi yerlerde dusuk kalitede distile edilmis petrol urunleri icin kullanilirken, bazi yerlerde ham petrol icin yada yanabilen herhangi bir hidrokarbon yag karisimi icin de kullanilabiliyor. burda neyi kasdettiklerini tahmin etmek guc. cokda onemli oldugunu sanmiyorum. muhtelemen yanabilen herhangi bir yag karisimi is gorecektir. zira guhercile ciddi bir oksijen kaynagi. oksijen icerden saglandigi icin uzerine ne kadar su dokulurse dokulsun sonmeyecektir.

firat-sumbul

Rum Ateşi :günümüzün lav silahına eş deger bir silahtır. 1453 istanbul fethi zamanı ordumuzun haddinden fazla zayiat vermesinin sebeblerinden biridir.. Heleki önünüzde o zmn a kadar açılmayan bir sur varsa.

feyk

rum atesinin hammaddelerinden 3u: gühercile, komur ve kukurt. ayni zamanda barutun hammaddeleri. bu kadar komplike bir karisim hazirlayipda barutu icat etmemis olmalarida ilginc.

ayna-efendi

potasyum nitrat eksik kalmış onu bulamamış olabilirler

feyk

guhercile potasyum nitrat zaten. komur yanici karbonu, guhercile/potasyum nitrat oksijeni saglar, kukurtde katalizor gorevi gorur. ellerinde tum malzemeler varken, bunlari karistirip oynarlarken barutu kesfetmemis olmalari ilginc. belkide grejuva uretiminin cok kati sir olarak saklanmasindan kaynaklanmis bir durum olabilir. formulu az sayida kisi biliyor onlarinda fazla hareket alanlari yok, surlar disina cikmalari yasak, kati sekilde denetleniyorlar. burdan ne sonuca variyoruz, ilerleme ve yeni kesifler icin ozgur hareket ve dusunce ortami onemli. yoksa tum gerekenler burnunun ucunda olsa bile onlarla bir yenilik ortaya koyamiyorsun.

ayna-efendi

gühercile witcher 3te bomba yapımında kullanıyorduk

feyk

kuvvetli bir oksijen kaynagi oldugundan bomba yapiminda kullanilabiliyor. bu sebebden satisi gecen aylarda yasaklandi, denetim altina alindi. akvaryum bitkilerim icin gubre olarak kullaniyordum, artik temin edemiyorum. azotlu gubrelerin nerdiyse hepsinin patlayici yapiminda kullanilmalari mumkun.

ayna-efendi

güvercin gübresi tarımda kullanılıyordu tavuk da öyle ama saksı bitkilerinde nasıl olur bilmiyorum

feyk

saksi bitkilerinede arada veriyorum ama fazla saf oldugundan topragi tuzlandirabiliyor, bitkilerin yapraklari hemen kivrilmaya basliyor. saksida onun yerine organik gubreler kullanip yavas yavas curuyerek bitkiye beisn saglamasi cok daha saglik bir yontem. lakin akvaryumda suyun icinde boyle bir luks yok. icerde curuyen hersey suyu zehirliyor, su sartlarini bozulyor, canlilari oldurmese bile yosun patlamasina neden oluyor. bu sebebden sucul ortamda saf mineral, elemental gubreleri siringa ile dikkatli dozluyarak vermek gerekiyor.

feyk

bizans kayitlarinda rum atesiyle yananlarin uzerlerindeki zirhla denize atladiklari yazar. bogulmayi yanmaya tercih ederler.

sertacgnlts

adamlar flamethrower yapmış hafız

Görüş Bildir