Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biyo-Teknolojinin Son Harikası: Düşünce Gücüyle Kontrol Edilen Biyonik Bacak

 > -

Teknolojinin çıkış noktası, hayatı bizler için daha yaşanabilir hale getirmesi, her şeyi olduğundan daha basit şekilde hallettmemizi sağlamasıdır. Bu bağlamda da sağlık konusunda ciddi adımlar atılıyor son yıllarda. Engelli vatandaşlarımız için üretilen düşünce gücüyle kontrol edilebilen biyonik bacak, bu gelişmelerin en sonuncusu.

Kaynak: http://www.popsci.com/brain-controlled-b...

Teknolojinin Sağlık İçin Kullanımı

Teknolojinin gelişmesi deyince hemen hepimizin aklına, en basit haliyle, beyaz eşya sektöründeki atılımlar, üretilen yeni bir araba yahut cep telefonu gibi günlük yaşamımızda kullandığımız şeyler geliyor. Fakat teknoloji; çıkış noktası hayatı kolaylaştırmak, basitleştirmek olan bir şeydir. Bu bağlamda modern teknoloji, insanlığı binlerce yıldır rahatsız eden hastalıklara ve engellere de çözüm olacak. Geçtiğimiz yıl farklı üniversitelerde yapılan araştırmalar sayesinde engelli insanlara umut ışığı olacak ürünler geliştirilmişti.

3D Teknolojisi

www.webtekno.com

İnsanların yaşamını kolaylaştırmak için gelişimini sürekli devam ettiren teknoloji, konu sağlığa geldiği zamanda elinden geleni ardına koymuyor. Daha önce de 3D yazıcıyla yapılan protez kollar gibi engelli kardeşlerimizin hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran projeler başarıyla gerçekleştirilmiş ve bu konuda önemli yol kat edilmişti. Ancak üretilen bu protezler işlevsellikten yoksun oluyordu ve kaybedilen uzvun boşluğunu doldurmak üzere tasarlanıyordu.

Düşünce Okuyabilen Biyonik Bacak Üretildi

İzlanda merkezli Ossur firması, düşünce ve bilinçaltı refleksleri okuyabilen biyonik protez geliştirdiğini duyurdu. İzlanda’nın başkenti Reykjavik‘te bulunan şirketin geliştirdiği Proprio Foot isimli protez, kapalı kapılar ardında bir yıldan uzun süredir geliştiriliyordu ve nihayet gün yüzüne çıktı.

Gerçek Zamanlı Öğrenme Yeteneğine Sahip

Biyonik bacak; oturma, ayağa kalkma, merdivenlerde adım atabilme, yürüme hareketleri içeren beyin sinyallerinin, biyonik bacak tarafından algılanıp uygulamaya geçirilmesi şeklinde işlev görüyor. Üretilen biyonik bacağın öne çıkan en önemli özelliklerinden birisi de, gerçek zamanlı öğrenme yeteneği sayesinde kullanıcısının yürüme tarzına uyum sağlaması. Yani hastanın atacağı adımı sürekli olarak önceden düşünmesine gerek kalmıyor.

15 Dakikalık Bir Operasyon Yeterli

1.4 kilogram ağırlığındaki protez ayağın kullanılabilmesi için küçük bir cerrahi operasyon gerekiyor. Operasyon ile protezin çalışabilmesi için beyine bazı küçük sensörler yerleştiriliyor. 15 dakikalık bu küçük operasyonun ardından engelli kişi hiçbir çaba sarf etmeden; yalnızca düşünerek protez ayağını hareket ettirebiliyor. Dünyanın ilk ve tek düşünce gücüyle hareket ettirilebilen bacak protezinin ne zaman yaygın olarak kullanılacağıyla ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor.

İlk Deneme Başarıyla Sonuçlandı

Firma ürettiği ürünü 2 kişi üzerinde denediğini ve denemelerin başarıyla sonuçlandığını, herhangi bir sorun yaşamadıklarını açıkladı. Bu deneyimi yaşayanlardan birisi olan Gudmundur Olafsson, sağ bacağını çocukken kaybettiğini ve bu protez sayesinde sanki bacağını hiç kaybetmemiş gibi hissettiğini söyledi.

Popular Science’a konuşan Olafsson, protez için tam bir sürreal deneyim olduğunu ve ilk denediğinde gözyaşlarına hakim olamadığı söyledi.

Çalışmalar Devam Ediyor

Biyo-teknoloji konusunda yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ossu firmasının CEO’su Jon Sigurdsson, bu gelişmenin bir başlangıç olduğunu; bilinçaltı ve düşünceye göre çalışan bu bacaklardan sonra asıl amaçlarının sezgisel hareketlere de uyum sağlayan ve vücuda tamamen uyumlu protezler üretmek olduğunu açıkladı. Son yıllardaki gelişmeleri de göz önüne aldığımızda bu hedef çok da uzak durmuyor açıkcası.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lkandemir

Yine Türkiye’deki bilim haberciliğinin dezenformasyonu mevcut. Biyonik ayak, bacakta mevcut bulunan quadriceps kaslarına emg elektrodu implante edilerek çalışıyor. Beyine yerleştirilen bir şey yok. Zaten beyinde motor kasları çalışatıran cerebellum bölgesine sadece ayak protezi için sensör yerleştirmeye çalışmak, hem de bunu 15 dakikada yapmaya çalışmak cinayetten başka bir şey olamazdı. Hele’de beyin dış kabuğuna yapılan ameliyatların bile en az 4-5 saat sürdüğü düşünülürse. Haberin orjinali şu linkte mevcut;

Gizli Kullanıcı

sadece bu da değil beyin gücüyle başka insanların hareket ettirilebilmesi de var

hugi

ortadoğudaki protez kullananlar çoluk çocuğunu doyurmak için ayağını bacağını elini kolunu satıyor ama varlıklı kesim daha mutlu olmak için bunları yapıyor, Dünya senin adaletini s.keyim.

Görüş Bildir