Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Yılda 259 Milyar Liralık Birleşme Ve Satın Alma

5PAYLAŞIM

Bir Yılda 259 Milyar Liralık Birleşme Ve Satın Alma

Bir Yılda 259 Milyar Liralık Birleşme Ve Satın Alma

Rekabet Kurumu, “2013 yılı Birleşme-Devralma Görünüm Raporu”nu yayınladı. Buna göre, 2013′te Rekabet Kurumuna bildirilen toplam birleşme ve devralma işlem sayısı 213 oldu. Bu işlemlerden 141′inde hedef şirket veya oluşturulan ortak girişim Türkiye yasalarına göre kurulmuş şirketler oldu.

Bu dönemde incelenen 213 işlemin 19′unu özelleştirme işlemleri oluştururken, Rekabet Kurumu tarafından incelenen birleşme ve devralmaların bildirilen toplam işlem değeri de 259 milyar 689 milyon lira olarak gerçekleşti. Aynı dönemde hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemlerde toplam işlem bedeli ise 40 milyar 952 milyon lira oldu. Bu bedelin yaklaşık 19 milyar 550 milyon lirasını aynı dönemde Rekabet Kurumuna bildirilen ve gerçekleşen özelleştirme işlemleri oluşturdu.

Geçen yıl Türk şirketlerine yatırım yapan yabancı yatırımcılar arasında işlem bazında yapılan sıralamaya göre ilk sırada Hollanda kökenli yatırımcılar yer aldı. Türk şirketlerinin devir konusu olduğu devralma işlemlerinde yabancı yatırımcılar 16 milyar 466 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcıların ortak oldukları Türkiye kökenli 9 ortak girişim işleminin toplam işlem bedeli ise 1 milyar 531 milyon lira oldu.

19 haneli pin kodundan oluşan Ukash Kart kredi kartı ya da kimlik bilgilerini barındırmadığı için güvenlik konusunda risk yaşamadan alışverişinizi sonlandırabilirsiniz. Tek kullanımlık olan Ukash Kartın limitini kendiniz belirleyebiliyor, böylece limit aşımı gibi bir durumla karşılaşmamış oluyorsunuz.

Ukash Kart oluşturduğu güvenlik duvarı sayesinde kısa bir sürede şaşırtıcı bir hızla yayılmıştır. Birçok ülkede günde binlerce kişiye ulaşayan Ukash Kart, ülkemizde de faaliyet göstermekte ve hızla yayılmaktadır. Ukash Karta online satış sitelerinden ulaşabilir ve canlı destek hattıyla iletişime geçerek kolay ve hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Ekonomik faaliyet alanı bakımından, en yüksek işlem değeri, özelleştirmeler dahil olmak üzere 69 milyar 745 milyon lira ile reklamcılık alanında gerçekleşti. Hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemler içinde en yüksek işlem değeri, özelleştirmeler hariç, 4 milyar 642 milyon lirayla elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı alanında gerçekleşti. Bu dönemde, özel sermaye fonlarının Türkiye kökenli hedef şirketlerde gerçekleştirdikleri yatırım tutarı Türkiye piyasalarındaki tüm birleşme ve devralmaların toplam işlem değerinin yüzde 19,5′ine tekabül etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir