Bir Havalimanı Çalışanı Ağzından: Onca Güvenlik Önlemi Varken Saldırı Nasıl Gerçekleşti?

33bPAYLAŞIM

"Biz tırnak makası bile sokamıyoruz, bombalı silahlı teröristler içeri nasıl girmiş?" diye soruyor olabilirsiniz, bu içerik Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen saldırı üzerine bir cevap olacaktır sanırım.

Daha saldırının yapıldığı günün içerisinde Atatürk Havalimanı için verilmiş bir haberdi bu:

Saldırı sonrası bu haber kaldırıldıysa da biz konumuza dönelim; böylesi güvenliği tam not alan bir havalimanında bu olay nasıl yaşandı?

Öncelikle patlamanın olduğu nokta Atatürk Havalimanı girişi.

Yani teröristler girişteyken fark ediliyor, silahlar çekiliyor, o sırada bombalar patlatılıyor. Kapıdaki kargaşa sonrası içeri giren ve x'ray'leri aşan diğer teröristlerin akıbeti de malum.

Peki burada güvenlik zaafiyetinden bahsedebilir miyiz? Kulağımızı bir havalimanı çalışanına verelim:

eksisozluk'te kablolulaptop nick'li yazar, nasıl olur diye soranlara bir havalimanı çalışanı olarak bilgilendirme yapmış:

"Havalimanları bölgelere ayrılır. Güvenlik tahditli alan, kara alanı vs. gibi."

"Patlamanın olduğu yer anladığım kadarıyla giriş. Havalimanlarında arama yapılması zorunlu olan kısım "güvenlik tahditli alan"dır. Kara sahası, otopark, giriş vs. arama yapılması zorunlu olmayan bölümdür."

"Brüksel'deki patlamayı hatırlarsanız onun sebebi de buydu."

"Dünyada havalimanına giriş yaparken arama yapılan 2 ülkeden biri Türkiye'dir, diğeri de Hindistan. (Not: Aceleyle yazdım yanlışlık varsa affola)"

"Tekrar tekrar söylüyorum, patlamanın olduğu nokta sizin 'donunuza kadar arandıktan sonra girdiğiniz, kemerinizle bile geçemediğiniz, bir lira sokamadığınız' yer değil."

"Bir tanesi otoparkta, bir diğeri de x-ray'in oldugu kısımda yani girişte. Arama yapılan kısım zaten burası, otoparkta da zaten arama falan yok."

"Burada sorulması gereken havalimanı güvenliği degil, istihbarat eksikliğidir."

"Soruyorum o halde; Bu adamlar elini kolunu sallayarak havalimanına kadar
giderken neredeydiniz? Diğer patlamalarda olduğu gibi patlayana kadar
beklediniz mi?"

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uranicus

Ülke polis özel harekatçı dolu.Dikin 24 saat silahlı adamları havaalanına, işleri ne Başka yerde akşama kadar göt büyütüyorlar.Çalışssınlar.İşlerini yapsınlar.Bak o zaman tek bir oç terorist o havaalanına yaklaşabiliyor mu.Amerikada her uçağa bir silahlı fbi ajanı koyuyorlar.Sende devletsen gereğini yapacaksın.

bangtan-girl

illa bi bomba patlıyacak güvenliğin daha iyi olması için. önceden yapamıyorlar sanki.

yakup-etci

İnsan ölmeyi göze almışsa onu durdurmak namümkün Nasıl bir inançtır bu ölmek için gelmiş şerefsizler. Ölmek için çok öenmli sebepler gerekmez mi.Bunların sebebi ne ?

Gizli Kullanıcı

"HIRSIZIN" hiç mi suçu yok ??

Gizli Kullanıcı

Teröristlerin bulunması için arama yasasına partilerden onay alınırken bir tek HIRSIZ onay vermedi,bence hiç değil tüm suç onun.

themammi

Bağdat'ta çalışıyorum ve üç ayda bir Bağdat havaalanından Türkiye'ye uçakla gidip geliyorum. Bağdat havaalanı ana terminaline gelmeden önce üç farklı noktada hem araçlar k-9 cinsi köpekler yardımıyla aranıyor hem insanlar x-ray cihazlarından geçiriliyor. Yani terminal binasına kadar silah ya da bombayla girmek neredeyse imkansız. İstanbul tabii ki Bağdat kadar tehlikeli değil fakat yine de en azından potansiyel saldırı olabilecek yerlerin güvenlik önlemleri tecrübesiz Avrupa standartlarında değil de daha tecrübeli ortadoğu ülkeleri standartlarında olması gerekiyor gibi.

Görüş Bildir