Görüş Bildir
Haberler
Bir Ayar da Yargıtay'a

Bir Ayar da Yargıtay'a

adem kara
10.01.2014 - 12:45
İçeriğin Devamı Aşağıda

Yargıtay'a da Neşter Vurulacak

Adalet Bakanlığı ve AK Partili hukukçu kurmaylar, Meclis tatile girmeden yüksek yargıya dönük düzenlemeleri yetiştirmeye çalışıyor. HSYK’nın ardından Yargıtay kanununda da değişiklik planlanıyor.

AK Parti, “yargıdaki paralel yapılanmayı” ortadan kaldırmak ve bu yapı tarafından “keyfi” olarak kullanıldığını düşündüğü yasa hükümlerini değiştirmek için kolları sıvadı. Adalet Bakanlığı ve AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının Yargıtay Yasası ve CMK’da (Ceza Muhakemesi Kanunu) değişiklikler için iki ayrı paket halinde çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. Telefon dinlemelerle ilgili keyfiliği kaldıracak CMK değişikliğinin yanı sıra özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili de çalışma yapılıyor.

TBMM’nin seçimler nedeniyle Şubat sonunda tatile girmesinden önce hayata geçirilmesi planlanan düzenlemelerden bir diğeri ise Yargıtay’la ilgili. AK Partili kurmaylar, HSYK’nın ardından Yargıtay Kanunu’nda da değişiklik öngörüyor.

Kıdem şartı

HSYK’nın yeniden yapılandırıldığı ve 2010 referandumuyla benimsenen Anayasa değişikliği sonrası Yargıtay’a seçilen 160 üyeninin büyük bölümünün “cemaate yakın” isimler olduğu, bu üyelerin yine büyük çoğunluğunun yaşları nedeniyle 15-20 yıl Yargıtay’da görev yapabilecek durumda oldukları ifade edildi. Yeni üyelerin blok oy kullanarak Yargıtay başkanlık ve başsavcı seçiminin yanı sıra Yargıtay ve Ceza Genel Kurulları’ndan çıkan kararlarda da etkili olmaya başladıkları belirtilen toplantılarda, bunun önüne geçilmesi için Genel Kurul’ların yapılarının yeniden şekillendirilmesi gerektiği vurgulandı. Bu çerçevede şu anda her daire başkan ve üyelerinin katılabildiği Genel Kurul’larda üyeliklerin sabitlenmesi, katılım için “kıdem süresi şartı” getirilmesi gibi formüllerin yanı sıra, yeni üyelerin tamamının sadece hukuk dairelerinde görevlendirilmesi alternatefi üzerinde de duruluyor.

ŞEBNEM HOŞGÖR / VATAN ANKARA 

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/yargitay...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0