Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bipolar Bozukluğun Canlı Yayında İntihara Sürüklediği Bir Kadın: Christine Chubbuck

-

İnsan bazen bir kara deliğe sürüklenebiliyor, buna rağmen küçük bir umut ararken sanki herkes kötülüğünü istermiş gibi sıkıntıların ardı arkası kesilmiyor. Christine'in tam olarak yaşadığı da buydu.

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5

En sonda söyleyeceğimizi baştan söyleyelim: Christine'in intihar videosunun kaydı hiçbir yerde bulunmuyor.

Görüntüler ailesinin isteği üzerine mahkeme emriyle imha edilmiştir.

Olay 15 Temmuz 1974'te yaşanıyor.

Florida yerel televizyon kanallarından Kanal 40'ta her sabah 9'da Succoast Digest adlı programı sunuyordu Christine.

Her şey yolunda gibi görünürken programın başlamasından 8 dakika sonra birden masasının altından 38 kalibrelik tabancasını çıkardı, sağ kulağının arkasına dayadı ve izleyenlerin gözü önünde tetiğe bastı.

Program ekibi bunun profesyonel bir şaka olduğunu sanmıştı. Oysa her şey şok edici bir şekilde gerçekti.

Teknik ekip önce ne yapacağını şaşırır. Daha sonra ekran karartılır. Sonra bunu da yeterli bulmayarak bir film yayınlarlar. Yayını izleyen insanlar, polisi ve kanalı aramaya başlar.

Peki, Christine'i intihara iten sebep neydi ve bunu neden canlı yayında yapmıştı?

Tetiği çekerken "Kanal 40'ın sizlere en taze 'kan ve şiddet' haberlerini sunma politikası gereğince bir başka ilke daha canlı canlı şahit olacaksınız: İntihara teşebbüs." cümlesini kurmuştu Christine.

Hazırlayıp sunduğu sabah programı, o bölgedeki şiddet olaylarını konu alıyordu. Madde bağımlılarına, alkoliklere, aile sorunlarına, cinayetlere dikkat çekiyordu.

Televizyonda gösterilen şiddet olaylarından bıkmış usanmıştı Christine. Ama bir gün bu programda tanık olunan en kanlı olayı gerçekleştiren de ta kendisi olacaktı.

Christine, intihar planını çok önceden hazırlamıştı.

İntihar gününden üç hafta önce intihar üzerine bir program yapmaya  karar verir. Bu program için ziyaret ettiği polislerden intihar yöntemleri hakkında bilgi alır. Yaptığı bir söyleşide polis, Christine'e en etkili yöntemin ne olduğunu anlatır: 38 kalibrelik tabanca kullanarak şakak yerine kafanın arkasından kendini vurmak.

Üç hafta sonra aynı yöntemle intihar edecektir Christine.

Editörlerinden Rob Smith'e, intiharından bir hafta önce, silah satın aldığını ve kendini öldüreceğini mizahi bir dille anlatmıştır. Rob Smith sadece gülüp geçmiştir.

Christine intihar ettikten sonra elinde tuttuğu kağıtlarda, kendi intihar haberinin metni bulunur.

"TV 40 haber spikeri Christine Chubbuck bu sabah Kanal 40’ta yayınlanan bir sohbet programında canlı yayında kendini vurdu. Sarasota Memorial Hastanesi'ne kaldırılan Chubbuck'un kritik durumu devam ediyor."

Öyle de oluyor. On dört saat sonra Christine ölüyor ve Christine’in ölüm haberi onun yazdığı metin kullanılarak diğer haber kanallarına geçiliyor.

İntiharın nedenleri hakkında araştırma yapılırken yakınlarıyla konuşuluyor ancak kimsenin Christine'i intihara sürükleyen sürece dair kesin bir bilgisi yok.

Haber yayın yönetmeni onun tuhaf mizah anlayışlı, nükteci ve biraz da sivri dilli bir kadın olduğundan bahsediyor. 29 yaşında olmasına rağmen bakire olduğunu açıkça söylemekten çekinmezmiş. Yine de uzun soluklu romantik bir ilişki kurma konusunda başarılı değilmiş ve bu konu onu fazla rahatsız ediyormuş.

En önemlisi de, Christine’in kendini vurduğu güne dek bipolar bozukluk ile mücadele ettiği biliniyor.

Asla yaptığı işte iyi olduğunu düşünmez, her daim kendisinden şüphe duyarmış Christine. İş yerinde sürekli kendini ve yaptıklarını eleştirir, her konuda aşırı alçakgönüllü davranır, kendisine edilen iltifatları kabul etmezmiş. Hiçbir zaman hiçbir şeye uyum sağlayamadığını düşünürmüş.

Bipolar bozukluk hakkında geniş bilgi için:

Bipolar Bozukluğa Sahip Olabileceğinizi Gösteren 11 Davranış Şekli - onedio.com
Bipolar Bozukluğa Sahip Olabileceğinizi Gösteren 11 Davranış Şekli - onedio.com

Depresyon ve intihar eğilimi yüzünden ölümünden birkaç hafta öncesine kadar psikiyatrik tedavi gören Christine'in ilk intihara teşebbüs edişi de değil bu aslında.

1970'te aşırı doz almayı denemiş ama hayatta kalmış. Ailesi 'Chrissie huzur bulsun' diye depresyon tedavilerine yirmi yıl boyunca yüklü paralar harcamış. Ancak Christine kısa süreli düzelmeler dışında bipolar olarak yola devam etmiş.

Christine zeki bir kadındı, ancak fikirlerine değer verilmiyordu.

Yayın yönetmeniyle sık sık tartışırlarmış. Yapmak istediği yenilikleri gerçekleştiremezmiş. Bu yüzden de yerel televizyondan kurtulup ulusal televizyonlarda çalışmak istiyormuş.

Bir gün bu fırsat ayağına kadar gelmiş; ulusal televizyondan bir yapımcı, Kanal 40'tan iki kişiyi kendi kanalına almış, üstelik onlar Christine kadar deneyimli kişiler olmamasına rağmen. Bu da Christine'i fazlasıyla etkilemiş.

13 yaşındayken İngilizcede karşılığı olmayan durumlar ve nesneler için kelimeler uydurur, 16 yaşındayken kukla tiyatroculuğu yaparmış.

Kuklalara olan ilgisi, öldüğü güne kadar devam etmiş. Kendini vurmadan bir gün önce, yeğeni ile kukla oyunları oynamış.

Christine canlı yayında kendini vurduktan sonra, silahı iki kuklanın içine sakladığı anlaşılmıştır.

Christine aslında son bir yıldır bir kara deliğin içindeydi.

Kasık bölgesindeki ağrı için doktora gittiğinde iki yıl içinde hamile kalmazsa, bir daha çocuk yapamayacağını öğrenmişti. Sağ yumurtalığı alınmıştı Christine'in. 29'unda olmasına rağmen bakire olan ve uzun soluklu romantik ilişkilerde iyi olmayan Christine için yıkıcı bir etki olmuştu bu.

İşte bütün bunlar Christine'in omzunda ağır bir yük oluşturdu ve canlı yayında milyonlarca kişi önünde hayatına kıydı.

Televizyoncu olmasaydı canlı yayında intihar etmeyecekti belki de. Yayın yönetmeninin daha fazla reyting uğruna sürekli şiddet haberleri istemesine bir protestoydu intiharı.

Christine o gün protesto etse de, günümüz medyasında hâlâ değişen bir şey yok. Şiddet daha fazlasıyla ekranlarda yer almaya devam ediyor.

Christine'in hayatını anlatan 2016 yapımı bu filmde, kendisini Rebecca Hall canlandırıyor.

Rebecca Hall, film ve Christine için şöyle diyor: "Kapkaranlık bir hikayeyi fetişleştiren bir film değil bu; aksine hayatta kalmak için mücadele eden bir insanı içtenlikle ele alan bir film." (...) "Toplumun dayattığı standartlara uymayan, sürekli yaşadığı duygusal gelgitlerle baş edemeyen ve hayatla mücadelesinde yol yordam bil(e)meyen biri Christine."

Film: Christine (2016)

Christine Chubbuck, televizyonda intihar eden tek TV sunucusu olarak biliniyor.

Televizyondaki şiddet kültürünün azalması umuduyla...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
musikisinas-don-vito

Belki de ekranlarda şiddet haberlerini çok yayınladığımız için şiddet oranları bu kadar yükseliyordur, kim bilir?

Gizli Kullanıcı

Küçükken bipoların çoğul olduğunu sanan ben...

hastalik-hastasi

yuzunden belli zaten hasta oldugu

oksuruk

Aynı kaynım, kaynımda da var.

hastalik-hastasi

kaynananda da mi var :d

amethyst-deniz-harley-gokbulut

bende çalışıorum her seferinde ölümden dönüyorum aynı hastalık henüz bir ilaç kullanmıyorum.Çünkü ailemi kötü olduğuma inandıramıyorum.eğer hasta olan varsa ki gördüm var lütfen yardım edin ilaç lazım mı çok önemli bir konu

gizem-isildar

ilaçsız hayatın daha n0rmal 0lur atakları önler bence bip0lar 0lduğunu dr tarafından teşhisi k0yup 0na göre ilaç kullanmalısın çünkü bip0lar ilaçları genelde yeşil yada kırmızı reçeteli

amethyst-deniz-harley-gokbulut

hayır ben teşhissiz içeceğimden değil,ailemi inandıramıyorum sürekli bir psikiyatriste gitmek istediğimi söylüyorum ama bana iyi olduğumu söylüyorlar

mehpae

yaş kaç peki arkadaşım

amethyst-deniz-harley-gokbulut

15 yaşındayım

enes-samil-alpaslan

ben tedaviye başladıktan 2 ay sonra toparladım 1.5 yıldırda atak geçirmiyorum bipolar sanıldığı kadar kolay yada zor bi hastalık değil :D zaten bunları yazdığına göre hasta olduğunuda düşünmüyorum bence ailen haklı ben atak dönemimde kendimi yönetmen tasarımcı neler neler sanıp etrafta geziyordum :D durmadan kavga çıkarmalar yoldan kız çevirmeler kız arkadaşıma yapmadığı şeyleri yaptın diye ayrılana kadar her gün ağlatmalar :D eğer bipolarsan ilaç şart çünkü beyin kan akışını düzene sokman lazım ataklar böyle geliyor :D

amethyst-deniz-harley-gokbulut

bende atak geçiriyorum zaten rehber öğretmenle de konuştum o da onayladı hatta sosyal bilgiler öğretmeniyle falanda konuştum bazı günler çok duygusal oluyordu,bazen de enerji patlaması ve özgüven patlaması geçiriyordum.annemle tekrar konuşacağım artık kesinlikle karar verdim bir doktora gideceğim yazdıklarınız için teşekkürler

mehpae

ahh benim canım kardeşim senin iyi bi doktora gözükmen lazıım bipolar varsa eğer lityum dengelenir ilaçlarla.kendine iyi bak.Allah sağlık sıhhat versin inşallah

lna

Rabbim kimseye yaşatmasın çok siktiri boktan bir hastalık 1 yılımı yedi yuttu orrooss

Görüş Bildir