Bilim Adı Altında Türlü İşkencelere Maruz Kalmış, Biri Psikopat Diğeri Duygusal Yapışık İkizlerin Yürek Burkan Hikayesi

-

Yapışık ikizler, nadir rastlanan bir durum oluşu ve anatomik açıdan kardeşlerin birbirlerine bağlı olarak hayat sürmek zorunda kalmaları sebebiyle tıp dünyasının yıllardır ilgisini çeken bir konudur. Bu konuyla yakından ilgilenen bir isim de Rus biyolog ve fizyolog Pyotr Anokhin idi. Onun 'bilim' adına duyduğu merak, iki kişinin hayatını zindana çevirdi. Gelin, Anokhin'in denekleri Masha ve Dasha'nın tuhaf ve yürek burkan hikayesine hep birlikte bakalım.

İnsan dolaşım ve sinir sisteminin yapısını inceleyen Anokhin'in çalışmalarının odak noktası Masha ve Dasha Krivoshlyapova adlı yapışık ikizlerdi.

Tek bir dolaşım sistemi ve iki ayrı sinir sistemine sahip Masha ve Dasha, Anokhin'in gelecekteki deneyleri için eşi bulunmaz birer denekti. İkizler, doğumdan kısa bir süre sonra alınmış ve annelerine zatürreden öldükleri söylenmişti. Sonrasında bebekler Moskova yakınlarındaki bir tıp enstitüsüne nakledildiler ve kapsamlı bir dizi deneyin parçası oldular.

İkizlere bebeklik çağlarından itibaren bilim adı altında türlü işkenceler uygulandı. Hatta diğerinin etkilenip etkilenmeyeceğini görmek için vücutlarına radyoaktif maddeler enjekte edildi.

Masha ve Dasha, aynı dolaşıma ve ayrı sinir sistemlerine sahip oldukları için her birinin diğerinin maruz bırakıldığı fiziksel sıkıntıya karşı nasıl tepkiler verdiği ölçülüyordu. Bunun için onları aşırı soğuk ya da aşırı sıcak ortamlara sokuyor, canlarını yakıyor ve çektikleri acıyı birbirlerine izlettiriyorlardı. İkizler, 12 yaşına gelene kadar türlü işkencelerden geçmiş ve bilinçli olarak uykusuz bırakılmıştı.

Motor becerilerinin ölçüldüğü zamanlarda Masha'nın git gide itaatsizleşmeye başladığı ve verilen emirleri yerine getirmediği gözlendi.

Örneğin, çoraplarını giydirmek isteyen hemşireyi tersliyor ve saldırgan tavırlar sergiliyordu. Dasha ise Masha'nın tam tersi şekilde davranıyordu. Söylenenlere uyuyor, yumuşak başlı davranıyor ve herkesle sakin bir şekilde konuşuyordu. Masha ise çoğu zaman üçüncü bir kişinin Dasha ile konuşmasını engellemeye çalışıyordu.

Çocukluktan itibaren, kardeşler arasında önemli farklılıklar göze çarpmaya başladı. Karakter olarak neredeyse taban tabana zıtlardı ve aralarındaki uçurum günden güne daha da artıyordu.

Dasha aşırı duygusal ve uyumlu bir çocuktu, Masha ise agresif ve yırtıcıydı. Dasha büyüdükçe hayatında romantizm ve arkadaşlık isterken Masha daima bir başkasının varlığını gerginlikle karşılıyordu. Masha, ilerleyen zamanlarda kardeşine şiddet uygulamaya ve onu tehdit etmeye başladı.

İlk şiddet vakaları 11 yaşlarındayken meydana geldi. Masha, Dasha'yı dövüp burnunu kanatmış ve onu öldüreceğini söylemişti.

Dasha'nın verdiği tek tepki ise sessizce kardeşinin uyumasını beklemek ve o uyuduktan sonra burnundaki kanı silmek oldu. Dasha'nın kurduğu cümle aynen şu şekildeydi: 

"Umarım hastanedekilerin bu durumdan haberi olmamıştır." 

Masha ve Dasha, okul çağına geldiklerinde engelli öğrencilerin okuduğu bir okula gönderildiler. Dasha, burada Slava adlı bir öğrenciye aşık oldu.

Masha ise kardeşinin bu hali yüzünden çok daha öfkeli ve saldırgan birine dönüştü. Masha, Dasha'nın her hareketini kontrol etmek istiyordu. Slava ile olan ilişkisine ise şiddetle karşı çıkmıştı. Masha fiziksel saldırıya geçip Dasha'yı zorlayınca, bu sıkıntıya daha fazla dayanamayan Dasha da henüz 18 yaşındayken kendini öldürmeye kalktı.

Bir şekilde hayata adapte olan ikizler, 53 yıl boyunca birbirlerine bağımlı halde yaşamaya devam ettiler. Nisan 2003'te ise birlikte hayata gözlerini yumdular.

Masha'nın kalp rahatsızlığı vardı ve geçirdiği kriz sonucu ölmüştü. Dasha'ya ilk olarak kardeşinin uyutulduğu söylendi, ancak Dasha kardeşinin öldüğünü hissetmişti. Doktorlar eğer isterse ameliyatla bedenlerini ayırabileceklerini söyledi, Dasha ise bu teklifi reddetti. Kardeşinin vücudu yavaş yavaş onu da zehirlemeye başladı ve ikizler el ele ölüme gittiler.

Bir deneyin parçası olmayıp normal bir yaşam sürerek mutlu olabilirler miydi? Masha, o zaman da bu denli agresif ve şiddet yanlısı olur muydu?

Bunların cevabını ne yazık ki hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Tek bildiğimiz, ikizlerin her ne yaşamış olurlarsa olsunlar birbirlerinden asla vazgeçmedikleri...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysn_aysn

Yer yüzünde başınıza gelebilecek tüm kötülüklere mutlak insan eli değişmiştir.Mutlaka.

izmirli852

Amk RUSLARI 😡😡😡😰😖😖😖😖😥😥😥

kerem-kasigur

insan en tehlikeli ve acımasız tür. inşaallah şöyle kafa tutamayacağımız manyak bir uzaylı istilasına maruz kalırız da kökümüzü kazırlar.

asm-sarialtin

Kafa tutamayacağımız manyak bir uzaylı istilasına maruz kalırsak, bu o kafa tutamayacağımız manyak uzaylıların bizden daha tehlikeli ve acımasız olduğunu göstermez mi? Bizim kökümüzü kazıdıktan sonra evrende buldukları başka türlerin kökünü kazımaya devam etmezler mi? Yani kafa tutamayacağımız manyak uzaylıların bugünün insanlarının uzay çağına geçmiş hali olmaz mı? Bu da istediğin şeyin pek bir çözümü olmuyor sanırım. Çünkü sonra o kafa tutamadığımız manyak uzaylıların kökünü kazımak için onların da kafa tutamayacağı başka bir manyak uzaylı istilasını dilemek lazımmış gibi sanki.. Bir kısır döngü oldu sanırım, hah!

sairsel

Orospu çocuklarından bilim adamı falan olmasın lütfen!

gayetnormal

Peki sormak lazım bu iki insana yapılan deney adı altındaki vahşet ne işlerıne yaramış farklı olduklarını ogrenınce ne olmuş ? Hayvanlar üzerındekı deneylere bıle karsı cıkarken bunu bilim adı altına saklamak düpedüz şerefsizlik

Görüş Bildir