Bilim Açıkladı: Daha Sağlam ve Mutlu İlişkiler Kurmanızı Sağlayacak 2 Sihirli Sözcük!

-

En son ne zaman birine yüz yüze "teşekkür ederim" dediniz? 

Snapchat, Instagram, Whatsapp, Facebook derken iletişimlerimiz de, teşekkürlerimiz de tamamen sanal ortamda olmaya başladı. Yüz yüze olan konuşmalar, yerini Whatsapp sohbetlerine bıraktı. Neler yaptığımızı, günümüzü nasıl geçirdiğimizi arkadaşlarımızla kahve içerken değil, Snapchat'te saniyelik fotoğraflar paylaşarak anlatmaya başladık. 

Elite Daily'nin bu konuda derlediği bir araştırmayı, sizler için düzenledik. Bakalım "Teşekkür ederim" cümlesinin insanlar üzerinde yarattığı etki ve kişiliğimize katkıları nelermiş.

Kaynak: http://elitedaily.com/wellness/saying-wo...

İkili ilişkilerimizde daha samimi bir hava yakalamamıza katkı sağlar.

South Wales Üniversitesi'nin yaptığı araştırmalara göre "teşekkür ederim" demek, arkadaşlık ilişkilerinizde sizi daha samimi bir insana dönüştürüyor. Daha düşünceli ve arkadaş canlısı bir insan olarak görünmenizi sağlıyor.

İkili ilişkilerin ömrünü uzatıyor.

South Wales Üniversitesi'nin düzenlediği araştırmada hem gençlerden hem de yaşlılardan yardım aldılar. 70 kişinin katıldığı bu araştırmada, kendilerinden yaşça büyük akıl hocalarına teşekkürlerini sunan gençler bu akıl hocalarıyla sonradan da iletişimde kalmaya devam ettiler. Böylece, "teşekkür ederim" demenin, ikili ilişkileri daha uzun vadeye taşıdığı kanıtlanmış oldu.

Sosyal bir insan olmasanız bile, daha kolay iletişim kurmanızı sağlıyor.

Eğer sosyal bir insan değilseniz ve bu yüzden iletişim kurmakta zorlanıyorsanız, sadece "teşekkür ederim" cümlesini daha sık kullanmaya çalışın. Bu, karşı taraf için olumlu bir izlenim yaratacaktır ve daha uzun süreli ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır.

Kibarlık bulaşıcıdır!

Bu konuda yapılan diğer çalışmalar da karşınızdakine kibar davrandığınızda veya minnettar olduğunuzu söylediğinizde kendinizi daha pozitif hissettiğinizi gösterdi. Siz pozitif oldukça, çevrenizdekiler de bundan etkilenip pozitif davranışlar sergilemeye başlıyor.
Unutmayın, yüz yüze iken teşekkür etmek size hiçbir şey kaybettirmez hatta daha mutlu hissettirir. ☺️

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marv

teşekkür ederim falan demem eyvallah der geçerim saglam ve mutlu ilişkilere ihtiyacım yok :)

badasspsycho

ulan ben kime teşekkür etsem hangi durumda olursa olsun mal mal bakıyor ya da karşılık vermiyor veya ben bir şey yapıyorum karşımdaki teşekkür etmiyor

Gizli Kullanıcı

Ben gülümsediğimde,teşekkür ettiğimde çok samimiyetsiz oluyor,yapmacık sanıyorlar beni. Neden bilmiyorum.

Gizli Kullanıcı

O senin yapmacıklığından değil bu ülkenin, bazı, insanındandır.

Gizli Kullanıcı

Herkes yapmacık olduğundan arada kaynıyosun canım, takma kafana böyle şeyleri :)

Gizli Kullanıcı

@Neptün Şimdi diyelim ki bir kasiyere gülümsedim,poşeti alıp ayrılırkenki o kısa sürede gülümsediğim için o gülümseyiş de kısa süreli oluyor haliyle,1-2 saniyelik falan. Sanırım o yüzden yapmacık sanıyorlar. O şekilde diyorum. Yoksa sen de başlama arkadaşlar gibi "Sen gülümseyemiyorsun galiba yüz kasların yok" laflarına falan :/ Tamam yapı olarak fazla gülümsemeyen biriyim de gülümsemeyi de unutmadık hani.

Gizli Kullanıcı

Peki :)) Anladım ben de seni,okurken de denedim,haklısın gerçekten bak öyle bir anda gülümseyiş sönünce samimiyetsiz oluyor,teşekkürler yardımcı oldun :)) Bir daha en erken ne zaman gidersem markete gülümseyeceğim,ona göre raporu sana bildiririm :))

koala-neco

Ben çok kibar bir herifim ama etrafım öküz, geçen bakkaldan 2 ekmek 1 karpuz aldım "teşekkür ederim kolay gelsin" dedim malak gibi suratıma bakıyor karı, bende de pis bir huy var selamım ve temennim havada kalırsa bidaha ne o kişiye selam veririm ne de alışverişim olur ordan, çok pis kinciyim ^_^

yercekimsiz-karanfil

"Ben çok kibar bir herifim"hahahdgdfgfh

blackfrost

2 sözcük yok burada 1 kelime tamlaması var.

mutemerrida

zekice

Görüş Bildir