Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beyniniz Yanabilir: Bu Başlığın Siz Bakmadığınızda Var Olmadığını Biliyor musunuz?

1.5bPAYLAŞIM

Kuantum mekaniği her geçen gün aklımızı almaya devam ediyor sevgili dostlar. Son olarak Avustralyalı iki bilim insanının yürüttüğü deney, gerçekliğin var olmadığını ispatlıyor.

Madde nasıl davranıyor?

Kuantum mekaniğinde "Wheeler'ın gecikmiş seçim deneyi" olarak bilinen deney, madde ya da ışığın nasıl hareket edeceğini ve kendini nasıl düzenleyeceğini; aynı zamanda dalga mı yoksa parçacık olarak mı gözlemleneceğini araştırmak için 1978 yılında ortaya atılmış, ancak o zamanlar gerçekleştirilmesi imkânsız olarak görülmüştü.

Geleneksel görüşe göre bir madde, bizim ölçümümüzden bağımsız olarak ya dalga gibi, ya da parçacık gibi hareket eder.

Ancak kuantum mekaniği bize, bir maddenin davranışının dalga ya da parçacık benzeri olduğunu düşünmemizin tek kıstasının, bu davranışı deneyin sonunda nasıl ölçüp hesapladığımızla ilgili olduğunu söyler. Avustralyalı bilim insanları Andrew Truscott ve Roman Khakimov'un da yapılan son deneyde açığa kavuşturmak istedikleri tam olarak bu sorunsaldı.

Deney, Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden Andrew Truscott ve Roman Khakimov isimli iki bilim insanı tarafından yürütüldü.

Ekip, ilk olarak bir grup helyum atomunu, literatürde Bose-Einstein yoğuşması olarak adlandırılan bir durumda, askıda tutmayı başardı ve ardından geriye yalnızca tek bir helyum atomu kalana dek atomların sayısını azalttı.

Geriye kalan bu tek atom, karşılıklı yansıtılan iki lazer ışınının arasına bırakıldı.

Helyum atomunun olaya dahil olmasıyla lazer ışınları dağınık bir şekilde, bir ızgaradan geçerek yayılıyormuş gibi davranmaya başladı. Ardından bir başka lazer, ışınları tekrar birleştirmek için deneye dahil edildi ve bu gerçekleştiğinde helyum atomu, kuantum düzeyinde ışınlar boyunca iki farklı yol izlemiş gibi göründü. Sonradan eklenen lazer, sistemden tekrar çıkarıldığında ise, helyum atomunun tekrar tek bir yol izlediği gözlemlendi.

Kafalar yandı mı? Çalışmanın başında bulunan Truscott'un deneyin sonucu üzerine yaptığı değerlendirme, bir nebze daha bizim anlayacağımız dilden:

"Eğer atomun belirli bir yol ya da yollar izlediğine inanırsak, deneyin sonunda yapılan gözlemin, atomun geçmişini değiştirdiğini kabul etmek zorundayız. Atomlar A'dan B'ye hareket etmezler. Onların dalga ya da parçacık benzeri hareketi yalnızca yolculuklarının sonunda yapılan ölçümlerle gerçeklik kazanır."

Kuantum mekaniği, bir atomun tek bir yol izleyebileceğine dair yaygın inancı yok ediyor.

Bir atomun yolculuğunda tek bir yol mu yoksa iki farklı yol mu izlediğinin deney sonucunun nasıl ölçüldüğüne göre değişmesi, gerçeklik bildiğimiz şeyin gözlemlenmediği durumda var olmadığını kanıtlamaktadır.

Truscott, bu keşfin doğru bildiğimiz her şeyi değiştirebileceğini düşünüyor.

"Deney, bizim gözlem araçlarımızın her şey olduğunu kanıtlıyor. Kuantum seviyesinde, eğer ona bakmıyorsanız, gerçeklik mevcut değildir."

Gerçekliğin yalnızca biz onu algıladığımız zaman mevcut olduğu felsefi alanda sorunsallaştırılmış, doğu mistisizmi tarafından ileri sürülmüş, ancak bugüne kadar bilimsel olarak kanıtlanamamıştı. Kim bilir daha neler duyacağız... 👏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

editörüm ellerin dert görmesin,şu başlığı -konuyu gördüm ya ,ölsem de gam yemem.siyaset,futbol,din, ve insta daki pelinsu memesinden bıktık,ilaç gibi geldi.

Gizli Kullanıcı

kuantum mekaniğini anladığını düşünen varsa anlamamıştır :D

mehmetalikaymak

hepinizi ben yarattım eserime bakıyorum şu an boka sarmaya başladı hiç böyle tahmin etmemiştim.

nurer

aslında hiçbiriniz yoksunuz sadece ben varım

hipergrafi

Çift yarık deneyinden bahsedeceğini sandım o çok daha anlaşılır olurdu aslında. Bu deneylerde bilim adamları ışığın parçacıkmı yoksa dalga şeklinde mi yayıldığını anlayabilmek için ince uzun yarıklarla dolu bir tahtaya ışık yansıtarak durumu inceleyip sonuca gidecekler ama eneyde bi tuhaflık yaşanıyor ve fizik kuralarına göre imkansız bir sonuç alınıyor. Kafası karışan bilim insanları durumu anlayabilmek için yarıklardan birine kamera yerleştirip ışığın gidiş yönünü inceliyorlar. Bu kez daha enteresan bir şey oluyor gözlem yapılırken fizik kuralarına uygun, beklenen sonuç alınıyor. Kamera alındığında kafa karıştırıcı sonuç yeniden ortaya çıkıyor. Bir açıklama yapamayan bilim insanları maddenin gözlem durumuna göre farklı tepki verdiği sonucuna ulaştı. Gözlemci yoksa madde de yoktur yani. Yani siz şu an içinde bulunduğunuz oda da otururken diğer odayı gözlemleyen hiç kimse yoksa, biri gidip o odaya girene kadar o oda yok oluyor.

alper_alper

slm..gece güneş battığında onu göremiyoruz ve ta ki sabah tekrar doğana kadar.bu durumda güneş yok oluyor dememiz gerekiyor.sizin odaya bakmadığımız durumda yok oluyor demeniz gibi.oysaki bizim gözlemleyemediğimiz durumda var olan maddenin yok olması gibi bir durum söz konusu değil.bu deneyde anlatılan bu değil bence.bu deneyde gözlemi hangi açıdan yaptığınız ya da neyle yaptığınız ve sair..bu durumda aslında şimdiye kadar kabul ettiğimiz tüm doğrular farklı bakış açılarıyla farklı deneylerle değiştirilebilir.doğru diye nitelediklerimiz bizim belirlediğimiz ölçütlerle kıyaslanarak belirleniyor neticede

Görüş Bildir