Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beynin İki Tarafını da Kullanan Tek Dil Olan, Türklere Özgü "Islık Dili"

 > 
173PAYLAŞIM

Almanya'da Ruhr Üniversitesi'nde görev yapan nörolog Prof. Dr. Onur Güntürkün ve çalışma arkadaşları 'ıslık dili' konuşan 31 Kuşköy sakini üzerinde deney yaptı.

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/dn2...

Giresun'da ıslıkla anlaşan Kuşköy sakinlerinin beyinlerinin her iki tarafını da kullandıkları ortaya çıktı.

Islık dili kullanan Kuşköy sakinleri, atalarının bu ahenkli dili yaklaşık 500 yıl önce geliştirdiğini söylüyor. Kuş dili aslında Türkçe'nin ıslıkla çalınan şekli. Köylüler bu dili uzun mesafelerde iletişim kurabilmek için kullanıyor.

Gelelim önemli noktaya: Dünya üzerinde kullanılan yazılı veya sözlü bütün diller beynin sadece tek bir tarafını kullanıyor.

Yani sol tarafını.

Bu nedenle de köylüler arasında "kuş dili" olarak da bilinen bu "ıslık dili", beynin hem sağ, hem sol tarafını kullandığı için bilim dünyasında birden popülerlik kazandı.

Köylüler üzerinde hemen araştırmalara başlandı ve bir deney hazırlandı.

Deney başlangıcında Onur Güntürkün ve ekibi tarafından deneklerin sağ ve sol kulaklarına aynı anda sözlü ya da ıslıklı sesler verildi.

Sözlü seslerde deneklerin yüzde 75 oranında duyduklarını sağ kulaklarıyla algıladıkları, yani beyinlerinin sol lobunu kullandıkları belirlendi. Fakat ıslıkla verilen seslerde deneklerin beynin her iki lobunu da eşit derecede kullandıkları gözlemlendi.

Köylülerin ıslık dili kullanarak anlaştıkları anlardan bir kesit gösterelim.

Bu arada hemen belirtelim, "ıslık dili" maalesef yok olma tehdidi altında. Köyün onlarca yıldır çağı oldukça geriden takip etmiş olması dilin korunmasını sağlamış olsa da çoğu köy sakini son yıllarda ıslık dilini cep telefonuyla değiştirmeye başlamış.

Beş çocuğuyla Kuşköy'den Rize'ye taşınan 35 yaşındaki çay çiftçisi Ramazan Çalık, "Bu geleneği çok seviyoruz. Ancak bu günlerde çocuklar ellerinden telefonlarını düşürmüyor" diyor. Çalık'ın çocuklarından hiçbiri kuşdilini düzgün bir şekilde kullanamıyor. Çalık, "Çocuklarımın da öğrenmesini istiyorum ancak bizim yıllar önce kullandığımız şekilde kullanamayacakları için bu epey zor." dedi.

Araştırmanın başındaki Prof. Dr. Onur Güntürk'ün başarı dolu hayatını derlediğimiz bu yazıya da göz atmanızı öneririz.

Asla Pes Etme! Türk Hawking Onur Güntürkün'ün İlham Verici Hikayesi - onedio.com
Asla Pes Etme! Türk Hawking Onur Güntürkün'ün İlham Verici Hikayesi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
busra-kucuk

Kuguş digiliginigi bigilmigiyogorugum Igıslıgık daga çagalagamıgıyogorugum

bigbro

Nasıl ya.. bu dili nasıl öğrenir ki insan.. vallahi bravo.. Karadeniz insanı bi başka abi..:))

tahsindogan

o köye bi uydu vericisi bir kaç tane akıllı telefon o iş tamam bi whatsapp a bakar o dilin tarih olması

neodammerung

Osmanlıca yerini kuş diline bıraksın! Asdkf

sciencesoldier

hangi ülkede olduğunu hatırlamıyorum böyle bir dili onlar da kullanıyorlardı ıslıkla iletişim kurmak belki müzikal bir etkisi var bundan her iki tarafı da çalıştırıyor olabilir

ogulcan-ciftci

İSPANYA da ders olarak veriliyor unutulmaması için

Görüş Bildir