Berkin'in Vurulduğu Çevrede 275 Polis Varmış

-

Emniyet: 'Berkin Elvan’ı 275 Polisten Biri Vurdu'

Emniyet: 'Berkin Elvan’ı 275 Polisten Biri Vurdu'

Berkin Elvan soruşturmasında, hangi polisin olay yerinde görevli olduğunu soran savcılığa, Emniyet 1065 polisten 275'inin ismini verdi. Hiçbirinin kask numarasını açıklamadığı gibi, hangisinin gaz tüfeği kullandığını da belirtmedi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, Berkin Elvan’ı hangi polisin gaz tüfeğiyle vurduğunu araştıran Savcı Faruk Bildirici’ye olay tarihinde görevli olan 1065 çevik kuvvet polisinin adını verdi. Bu rakamdan, olay yerinde görevli olanların sayısı ise 275.

Emniyet’in gönderdiği isimler arasında, olayla ilgisi bulunmayan Eğitim Büro Amirliği’nde görevli polislerin listesi de var.Kask numaraları da belirsiz

Emniyet, adını verdiği personelinin kask numaralarını da savcılığa belirmedi. Emniyet’in savcılığa gönderdiği yazıda, bu polislerden hangilerinin gaz tüfeği kullanma görevini yürüttüğü de belirsiz.

Avukat Evrim Deniz Karatana, bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar dilekçe vererek eksik bilgilerin tekrar Emniyet’e sorulmasını talep etti.

Dilekçede, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden olay günü olay saatinde, Elvan’ın vurulduğu Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Eren Sokak’ta görev yapan polislerin kask numaralarının verilmesi talebi yer aldı.TİB yoluyla yer tespiti

Ayrıca, çevik kuvvet polislerinin hangilerinin gaz tüfeği kullandığının da bildirilmesi istendi.

Avukat Karatana, bugüne dek ifade veren 21 polis de dahil, şüpheli görülen tüm polislerin ve amirlerinin cep telefonlarının tespitini istedi.

Bu şekilde, hangi polisin Elvan’ın vurulduğu 16 Haziran sabahı nerede olduğuna dair Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na yazı yazılarak yer tespiti yapılmasını talep etti.“Eğitim ve İdari büroların ilgisi yok”

Savcı Bildirici, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne görevli polislerin kim olduğunun tespiti için iki kez talepte bulundu.

26 Haziran 2013’teki suç duyurusunun ardından yapılan talebe Emniyet’ten gelen 16 Aralık 2013 tarihli cevaba göre, o gün 791 polis görevliydi. Bunlardan 152’si olay yerindeydi.

Savcı Bildirici, 11 Mart’ta isimlerin tespiti için tekrar talepte bulundu. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün 24 Mart'ta gelen ikinci cevabıyla, savcılığa toplam 1065 polisin ismi ulaştı.

Emniyet, ilk cevabında belirttiği 1 ve 13 numaralı çevik kuvvet polisi birliklerinden ikinci cevabında hiç bahsetmedi.

Buna karşın ilk cevabında bahsetmediği başka bir 36 kişilik grubun olay yerinde olduğunu açıkladı.

Avukat Karatana, “Emniyet’in daha önce sözünü etmediği halde ikinci belgede gönderdiği Eğitim Büro Amirliği Listesi ile İdari Büro Amirliği Listesi’nin de olay yeri ve zamanıyla ilgisinin olmadığının anlaşıldığını” ifade etti.Ayça Söylemez | Bianet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulPolisolay
Görüş Bildir