Belçika'da Türk Konvoyu Mahkemelik Oldu: 'Parti Yapmak İstiyorsanız Kafanıza Kova Geçirebilirsiniz Ama Bunu Yapamazsınız'

 > -

Konvoylar Türkiye'de düğün ve asker uğurlamalarıyla özdeşleşmiş durumda. Avrupa'ya yerleşen Türk vatandaşlarının bir kısmı da bu 'alışkanlığı' sürdürme çabası içinde. Fakat Belçika'da mahkeme, düğün konvoyu yapan 18 Türk vatandaşını yargılamaya başladı. Gerekçe ise emniyet şeridini kapatıp "misket oynamaları" ve trafiği yavaşlatmaları. 

Dendermonde’da, 24 Mayıs’ta görülen davada savcılık, davalıların beş yıl boyunca trafikten men edilmesini istemişti.

Euro News'te yer alan habere göre, savcılık ayrıca trafiği kapatan altı araca el konulmasını ve sanıkların 2 bin Euro ceza verilmesini talep etmişti.

Savcılık davalıların araçlarını, konvoyun yapıldığı E17 otobanında çok yavaş sürerek trafiği sıkıştırdıklarını ve emniyet şeridini kapatarak trafik akışını aksattıklarını aktardı.

İddianameye sanıkların yolda durarak dans ettikleri, araçların camlarından dışarı sarktıkları ve araçlarıyla yolda daireler çizdikleri de girdi.

Yargıç: 'Irkçılara bahane veriyorsunuz.'

Suçlamaları dinleyen yargıç Peter D’Hondt, “Sadece trafik sıkışıklığına neden olmakla kalmıyorsunuz. Aynı zamanda, diğer sürücülerin sinirlenmesine yol açıyorsunuz ve davranışınız agresifliğe ve sonucunda ırkçılığın artmasına neden oluyor. Zaten yeterince ırkçı var, buna karşı durmanız gerekiyor… Eğer bir parti yapmak istiyorsanız kafanıza kova bile geçirebilirsiniz ancak yolları amaçları için kullanılmaya bırakacaksınız” dedi.

'Hastaneye yetişmeye çalışan birinin vaktini çaldığınızı düşündünüz mü?'

D’Hondt, “Yaptığınızın diktatöryel bir tarafı var. Yollar hepimize ait ve kimse kendi malı gibi kullanamaz. Yolu tıkarken o esnada hastaneye yetişmeye çalışan birinin vaktini çalmış olabileceğinizi düşündünüz mü? E17 Avrupa’daki en kalabalık otobanlardan biri. Sizin dans edebileceğiniz bir yer değil.” şeklinde konuştu.

Damat: "Halay çekildi, misket oynandı"

Hakkında dava açılan damat Hasan A. yaşananları Habertürk'e şöyle anlattı:

 “Konvoyla yola çıktık. Kız evi 50 kilometre uzaktaydı. Konvoydan 2-3 kişi trafikte ters hareket yaptığı için otobanda trafik durdu. Halay çekildi, misket oynandı. Gelenek de olsa buranın kurallarına uymamız gerekirdi. Yolda Belçikalılar bizi kameraya almış. Polisler geldi. Gelini almaya 2 saat geç gidebildik. Düğünden 3 hafta sonra eve mektup geldi. Bu yıl nisan ayında da 250 Euro para cezası istendi. Mahkemede, görüntüleri izlettiler. İki araç kesin suçlu görülüyor. Hâkim, ‘Sizin bu davranışınız ırkçılığa davetiye çıkarıyor, ırkçıları çoğaltıyorsunuz’ dedi. Düğünüm mahvoldu. Bunu yapanlar yanlış yaptı. Hatalarını sonradan kabul ettiler ama neye yarar. Babam, abim, arkadaşlarım arasında suçsuz olanlar da mağdur duruma düştü. Parayı suçlu olanlar ödesin.”

Damadın arkadaşı A.D. ise "Türk her yerde Türk’tür, sıkıntı yok. Cezadan korkacak değiliz. Pişman değilim, bir daha düğün olsa, bayrakları asar yine drift yaparız, yine oynarız" dedi.

Davanın ikinci duruşması 29 Haziran’da görülecek.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir