Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kentsel Dönüşümü Sanata Dönüştüren İkilinin Mucizevi Çalışmaları

-
Abone ol

Türkiye'de gecekondu mahalleleriyle ilgili duyduğumuz haberler, kentsel dönüşüm ve yıkım haberlerinden ibaret. Oysa dışarıya açıldığımızda farklı dönüşümlerin mümkün olduğunu örnekleyebiliyoruz. Hollandalı iki sanatçı, Jeroen Koolhaas ve Dre Urhahn, bambaşka bir proje için bulundukları Rio De Jenario Favela'larındayken, sıkışık ve bomboş ev duvarlarını bir anda tuval olarak görmeye başlıyorlar.

Kaynak: http://www.favelapainting.com/page/favel...

İlk önce bir futbol sahasının ardında duran 3 bitişik evin duvarlarına uçurtma uçuran bir çocuk resmediyorlar.

Ancak bu esnada tabanda kullandıkları mavinin tonu, Favela'larda hiç sevilmeyen Brezilya karakollarının mavisi çıkıyor, halk buna şiddetle karşı çıkıyor. Aynı zamanda resimde, çocuğun elindeki uçurtmanın gözükmemesi de mahalle çocuklarını rahatsız ediyor.

3 evin duvarıyla başlayan bu küçük sanat projesi, gelen itirazlarla birlikte bir anda toplumu da çeperine alıyor ve büyük bir açık hava projesine dönüşüyor!

İkili, projenin büyümesiyle birlikte Favela'da yaşayan bir ailenin yanında kalmaya başlıyor ve beton yığını kaldırımlar, sıvasız binaları renkledirirken mangal partileriyle mahalleliyle kaynaşıyor. Projenin bir parçası olan bu kaynaşma partileri de mahalledeki komünel gücü tazeliyor.

Brezilya'nın küçük bir mahallesi ile başlayan proje, Amerika'ya, Nassau'ya hatta Haiti'ye kadar uzanıyor.

Projenin gerçekleşebilmesi için gerekli olan fonu ise, tıpkı hayat bulduğu şekli gibi toplumun kendisinden buluyor. İkili, devlet fonu almak yerine destek kampanyaları ile projeye yetecek fona ulaşıyor. 1.500 kişinin destek verdiği kampanya ile tam 100.000 dolar toplanıyor.

Kim bilir... Belki bir gün Türkiye'de var olan beton yığını kentsel projeler de bu tatta renkli projelere yer bırakmaya başlar...

8 YEARS OF HAAS & HAHN

Projenin detaylarını video aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Bu da 2014'te ikilinin katıldığı TED videosu.

Haas&Hahn: "How painting can transform communities"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir