Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Urla Villalarında Gözaltı Gerginliği

 > 
229PAYLAŞIM

Urla Villalarında Gözaltı Gerginliği

'Konut dokunulmazlığını ihlal ettikleri' gerekçesiyle gözaltına alınmak istenen heyet üyesi avukatlar, bunun için Adalet Bakanlığı'ndan izin alınması gerektiğini belirtip itiraz edince bu kez villa çalışanlarına hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında tutanak tutulduktan sonra köyden ayrılmalarına izin verildi. Avukatlarda kendilerine hakaret ettikleri gerekçesiyle iki villa çalışanından şikayetçi oldu.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyeleri, Seferihisar İlçesi'nde çalışma toplantısı düzenledi. Toplantıların tamamlanmasının ardından ise, avukatlar bu kez kendi alanlarına giren balık çiftlikleri, taş ocaklarının yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait villaların da bulunduğu ileri sürülen Hacılar Koyu'nda da inceleme yaptı. Avukatlar, koyun başlangıç noktasındaki demir kapının ardından da villaların bulunduğu alanların fotoğraflarını çitin arkasından çekti. 6 Araçla bölgeye gelen 20 avukatın, yolu dönüşe geçtikleri sırada, kendilerini bölgede mülk sahibi olarak da tanıtan villaların bakımından sorumlu olan iki köylü tarafından kesildi. Avukatlar ile yaşanan tartışmanın ardından birisinin isminin Oğuzhan Boyacı olduğu öğrenilen iki villa çalışanı, jandarmayı arayarak villaların resimlerini çeken kişilerden kendilerine ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesiyle şikayetçi oldu.

KÖY ÇIKIŞINDA DURDURULDULAR

Bunun üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, avukatların bulunduğu araçları köy çıkışında durdurdu. Villa çalışanlarının plakasını verdiği araçtaki 4 avukatı ise savcının talimatıyla 'konut dokunulmazlığını ihlal etmek' suçlamasıyla gözaltına almak istedi. Ancak komisyon üyeleri, avukat olduklarını ve böyle bir haklarının olmadığını, kimlik tespitini ise ancak savcının gelmesi durumunda yaptıracaklarını dile getirdi. Jandarma ekiplerinin savcıyla yaptıkları görüşmenin ardından, konut dokunulmazlığı yerine 4 avukat hakkında bu kez villa çalışanlarına hakaret ettikleri ve tükürdükleri gerekçesiyle tutanak tutuldu. Araçta bulunan avukatlar, Bülent Tokuçoğlu, Tuncay Koç, Bedrettin Kalan ile Safiye Yüksel'de, aynı şekilde villa çalışanlarından kendilerine hareket ettikleri ve araçlarına zarar verdikleri gerekçesiyle şikâyetçi oldu. Avukat arkadaşlarına destek vermek için köyde bekleyen diğer avukatlar da, yaklaşık üç saatlik görüşmenin ardından tutanağın tutulup köyden ayrılmalarına izin verilmesi üzerine bölgeden ayrıldı.

Olayla ilgili açıklama yapan Avukatlardan Bülent Tokuçoğlu, “Bizler buraya gerek villaların bulunduğu alanla ilgili dava açan kişilerin avukatı olarak gerekse de komisyon görevimiz nedeniyle geldik. İnceleme yaptık. Köyün girişi zaten demir kapıyla kapalıydı. Sadece davada gerekli olacak şekilde tespitimizi yaptık. Dönüş yolunda bizim yolumuz kesildi. Kendimizi tanıttık. Görevimizi söyledik ama bizi dinlemediler ve hararet ettiler ama ne hikmetse onlar bizden şikayetçi oldu. Sonra 3 saat köyden çıkmamıza izin verilmedi. Biz de bizi gözaltına alamayacaklarını söyleyince, bu kez hakaret suçlamasıyla hakkımızla işlem yapıldı. Şimdi köyden ayrılıyoruz ancak. Gerekli hukuki süreci yakından takip ereceğiz"dedi.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan'a Ait Olduğu İddia Edilen Villanın Önünde Olay!

Heyet üyeleri avukat olduklarını gerekçe göstererek gözaltı kararına itiraz edince jandarma, savcıdan gelecek talimatı beklemeye başladı.

Urla İlçesi'nde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da villalarının bulunduğu ileri sürülen Hacılar Koyu'nda Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyeleri, inceleme yapkı. Bölgeden fotoğraflar çeken komisyon üyeleri, bölgeden döndükleri sırada iddiaya göre dönüş yolunda araçlarının önünü kesen ve villa çalışanı olduğun söyleyen köylülerle tartıştı. Tartışmanın ardından villa çalışanları, komisyon üyelerinin kendilerine ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiğini iddia ederek jandarmaya şikayete bulundu. Bunun üzerine bölgeye giden jandarma ekipleri, yaklaşık 20 avukatın bulunduğu araçları Zeytineli Köyü çıkışında durdurdu.

Jandarma ekipleri, plakası verilen ve biri şoför 4 avukatın bulunduğu araçtakileri 'konut dokunulmazlığını ihlal ettikleri' gerekçesiyle gözaltına almak istedi. Ancak komisyon üyeleri, avukat oldukları için kendilerine gözaltı işlemi yapılamayacağını ve savcının kimlik tespiti için yanlarına gelmelerini istedi. Bunun üzerine jandarmanın tekrar görüştüğü savcının konuyla ilgili kararının beklendiği öğrenildi.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir