Bakmaya Doyamıyoruz... Osman Şevki Bey’in Arşivinden Atatürk’ün Hiç Görülmemiş Fotoğrafları Ortaya Çıktı

-
Abone ol

Asker, hekim, tıp tarihçisi, hattat, besteci, yazar ve milletvekili olan Osman Şevki Bey Türkiye tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biri...

Tarih derslerinden hatırlarsınız, Marmara Bölgesi’ndeki 2 bin 543 metre yüksekliğindeki Uludağ'a ismini kendisi vermişti. İşte o Osman Şevki Bey'in arşivinden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ait fotoğraflar ortaya çıktı.

“Atatürk’ün manevi kızı Nebile İrdelp’e düğün hediyesi için özel olarak yaptırdığı bir büfe var.”

Hürriyet gazetesinden Samet Altıntaş'ın özel haberine göre, Osman Şevki Bey Atatürk'ün manevi kızı Nebile İrdelp için yaptırdığı büfeyi kendisinin ölümünden sonra sahiplenmiş. Osman Şevki Beyin ikinci kuşak torunu olan İrem Ela Yıldızeli, katkısıyla ortaya çıkan fotoğrafların hikayesini şöyle aktardı: “Atatürk’ün manevi kızı Nebile İrdelp’e düğün hediyesi için özel olarak yaptırdığı bir büfe var. Nebile Hanım, Nişantaşı’nda büyük dedemlerin komşusu aynı zamanda. Atatürk’ün bu hatırasını bir zaman sonra Osman Şevki Bey sahiplenmiş.”

"Bunları, Atatürk’ün Ankara’ya trenle geldiği sırada kaydetmiş..."

Fotoğrafların söz konusu büfenin içinden tesadüfen çıktığını ve büyükbabası tarafından çekildiğini ifade eden Yıldızeli şöyle devam etti: “Atatürk’e ait bu resimler, Osman Şevki Bey’in kendi fotoğraf makinasıyla çektiği fotoğraflar. Büyükbabam fotoğrafçılık sanatıyla da epey ilgilenirmiş. Bunları, Atatürk’ün Ankara’ya trenle geldiği sırada kaydetmiş. Büyükbabam uzmanı olduğu hemen her konuda eser vermiş. Babaannem de bunları gözü gibi korumuş, iyi ki de korumuş. Büyük dedemin dünyasına girdikçe, sürprizlerle dolu yeni yerlere seyahat ediyorum.”

Kalabalık içinde düşünceli tavrıyla kendini belli eden Mustafa Kemal Atatürk, yine çok şık...

👇

👇

👇

Fotoğrafları görenlerin sosyal medyadaki ilk tepkileri de şöyle:

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
z0ner

Şu görsellere filigran atıyorlar ya harbi ayar oluyorum...

yasar-turk

Şöyle uzunca baktım sayfaya düşündüm 15-20 sene daha yaşasaydı ne olurdu diye sonra şimdiki siyaetçileri göz önüme getirdim boğazıma yumruk gibi bişey durgu suyla zor geçti :(

shotputboxer

Ya herşey bir yana o zamanki paltolar çok iyi ya

kemal-demir14

Çok iyiler..

okcuoglu

ölmeseydin be ATAM 😔

Görüş Bildir