Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakan Çelik: 'Yaşam Odaları Mevzuatta Olmasa da Yapılmalıydı'

 > 
14PAYLAŞIM

'Mevzuatta Olmasa Da Yapılmalıydı'

'Mevzuatta Olmasa Da Yapılmalıydı'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, İş Sağlığı Yasası'nın AB'ye uygun olduğunu savundu; Soma Holding'in yapmadığını açıkladığı yaşam odaları için "Hiç mevzuatta olmayan bir şey ihtiyaç ise sorumluluk çerçevesinde yapılmalıydı" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası ile ilgili açıklama yaptı. Kömür ocağının sahibi Soma Holding'in olası kazalarda işçilerin sığınabileceği yaşam odalarının yasal zorunluluk olmadığı ve bu yüzden kendi ocaklarında da bulunmadığı yönündeki açıklamalarını değerlendiren Çelik, "Hiç mevzuatta olmayan bir şey ihtiyaç ise sorumluluk çerçevesinde yapılmalıydı." dedi.

Bakan Çelik'in konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

'Normal zamanda böyle haberler yoktu'

"Dört gün içinde 400’ün üzerinde haber oldu Soma. Normal zamanda böyle haberler yoktu. Normal zamanlarda madenlerin daha ayrıntılı konuşulması lazım. Çalışma Bakanlığı tarafların olduğu bir bakanlık. Gündemimizde taşeron yasası var. Taşeron yasasının bunun sömürgeliğe dönüştüğünü söyleyen bir bakanım ben. Ama tarafları var. Firmalar var, odalar var, işverenler var, sendikalar var, işveren sendikaları var. Bunu bir an önce çıkarmak gerekiyor. Fazla çalışmanın, çalışma koşullarının sağlıksızlığı yeni sorunlar açıyor. Bugün bir savunma günü değil. Çok mesai harcamış bir siyasetçi olarak söylüyorum. Keşke bu acı hadise olmasaydı da bu konuşmalar da olmasaydı. Ama öyle bir tablo ki bu tablo karşısında söylenecek fazla bir şey yok."

Yaşam odaları

"Bizim İş Sağlığı Güvenliği Yasamız AB mevzuatı çerçevesinde düzenlenmiş bir yasa. Gerek bütün çalışanların eğitimden geçirilmesi, gerek acil durum planlaması,bir de planlamanın uygulama zorunluluğu. Savcı çalışmasını yaparken acil durum planlaması nasıl, uygulamasıyla ilgili neler yapılmış, bakacak. Bir olay geldiği zaman nasılmüdahale edilecek? Bunun yanında işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları var. Eksiklikleri tespit edecek. Periyodik denetimler yapılmış. Sekiz kez inceleme yapılmış, şikayet üzerine eksikler giderilmiş. İki yılda 16 kez teftiş olmuş. Teftiş konusunda, eksiklerin giderilmesi konusunda diğer maden ocaklarında da eksik varsa ocaklar kapatılmış. Elimizde rakamları var, bu mevzuatın o standartta olması demek mevzuatta eksiklik var anlamınıza gelmez. Bu dinamik bir alan. İki yıl önceki yasaya yeni ekleme yapmak olabilir. Her şey mevzuat değil."

"Orada 400-500 metre yeraltında çalışan insan önemli olan. Şu cümle mevzuatta yok diye insanları ölüme göndermek diye bir şey olabilir mi? Eksik olan bir şey varsa, gereken ne varsa onu yapacaksın, bu insanidir. Biz mevzuatımızı yenileriz, olması gereken ne varsa bunu ilave etmeye hazırız. Bu işin oradaki fiili durumunda hiç mevzuatta olmayan bir şey ihtiyaç ise sorumluluk çerçevesinde yapılmalıydı."

Faruk Çelik cuma günü Al Jazeera’nin “Madende yaşam odası neden yok" sorusuna, “Mevzuatımızda ilkyardım kurtarma odaları var. Bunlar denetleniyor. Yaşam odası bizim mevzuatımızda yok. ILO’nun 176 sayılı sözleşmesiyle ilgili çalışmalarımız sürüyor” yanıtını vermişti.

"Yaşam odaları zorunlu olacak mı" sorusuna ise Çelik şöyle cevap vermişti:

"18 vatandaşın durumu bizim gündemimizde. Herkesin söyleyecekleri ve yapacakları var. Bu konular üçlü danışma meclislerinde tartışılmadı değil. Beş yılda büyük mücadelelerle önemli mesafe kaydettik. Atılması gereken her adımı atmak zorundayız. Bu bir vebaldir, kimse buna katlanmaz. Bir şey karartılacak mıdır? İçeride 150 kşi daha var mıdır gibi soruları samimi bulmuyorum."

Cenaze yardımı

"Ölüm aylığı beş yıl sigorta dokuz ay prim. Van depreminde bazı düzenlemeler yapmıştık. Ölüm aylığı ile ilgili çalışma yapıyoruz. Yasal boyutuyla şehitlerimize bir defaya mahsus 415 lira cenaze yardımı yapılacaktır. SGK Manisa İl Müdürlüğü yapıyor bu işleri. Diğer illerde irtibatlı bir şekilde. Bizzat şehit yakınlarının evlerine gidilerek buradaki işlemler evlerinde kendilerine teslim edilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak bu ocakta müfettişlerimiz çalışmalara başlamış durumda. Bu incelemelerle ilgili tam bir rapor yok ortada. Ocak incelemeye hazır hale gelir gelmez, dün müfettişler oraya indi. Ortaya çıkmış bir rapor yok ortada."

'Madende Suriyeli işçiler vardı' iddiası

"Burada bir kriz masası oluşturduk. Bir merkezden yürütülüyor çalışmalar. Çok sağlıklı bir şekilde çalışıyoruz. Şeffaf bir şekilde bilgilendiriliyor insanlar. Ocakta kaç kişi varsa durum ondan ibaret. Bunun dışında bütün haberler Suriye örneği gibi değil. Bunlar doğru bilgiler değil. Kim nerede görmüş? Bilgi, belge varmış. El insaf diyorum. Medyanın görevi bu değil. Kriz merkezinden gelecek olan bilgiler esas bilgilerdir. Her saat bu açıklamalar yapılır."

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir