Mehmet Ayvalıtaş'ın MOBESE Kayıtları Yayınlandı

 > 
144PAYLAŞIM

Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş'ın yaşamını yitirdiği anın görüntülerini Radikal gazetesi ortaya çıkardı. Polis, "Olay yerine ait MOBESE kaydı yoktur" demişti. Görüntüler izlenemediği için Ayvalıtaş'a ilk çarpıp kaçan araç sürücüsü iddianamede yer almıyor.

Ayvalıtaş'ın ölümüne dair 'kayboldu' denilen görüntüler yayınlandı

İstanbul Ümraniye'de 2 Haziran'da düzenlenen Gezi Parkı eylemleri sırasında bir aracın çarpmasıyla yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın ölüm görüntüleri yayınlandı . Kazadan bir gün sonra Örnek Mahallesi Şehit Hayrettin Yıldırım “Olay yerine ait MOBESE kaydı yoktur” demişti. Daha sonra ise görüntülerin kaybolduğu iddia edilmişti.

Radikal gazetesinin ulaştığı görüntülerde Mehmet Ayvalıtaş ve kuzeni Seyit Kartal’ın da aralarında bulunduğu bir grup gencin önce E-5’in bir yönüne kestikleri, sonra diğerini kesmek için karşı şeride geçtikleri görülüyor. Ayvalıtaş ve arkadaşlarının ‘Dur’ işaretlerine rağmen, iddianameden kendisinden hiç söz edilmeyen bir aracın hızla gelerek, Ayvalıtaş ve Kartal’ın yanından geçtiği ve iki gencin savrulduğu görülüyor. Daha sonra da hızını alamayan bir taksinin iki gence çarptığı, taksiyle çarpışan minibüsün de yaralı haldeki gençlerin üzerine düştüğü görülüyor.

Örnek Mahallesi Şehit Hayrettin Yıldırım Polis Merkezi tarafından 3 Haziran’da hazırlanan tutanakta, “Mustafa Kemal Mahallesi 0-1 Güney yanyol 6 No’lu üst geçit civarında meydana gelen ölümlü trafik kazasına istinaden istenilen MOBESE görüntüleri ile ilgili olarak yapılan kontrollerde bahse konu olayın meydana geldiği yer ve civarında MOBESE kamerası olmadığından istenilen görüntüler temin edilememiş” denilmişti.

Yok denilen bu görüntüler, kamuoyundaki tepki üzerine, daha sonra dosyaya girmişti. Ancak bir önceki duruşmada savcılık ile mahkeme arasında kaybolduğu ifade edilmişti.Ayvalıtaş Davası’nı hazırlayan savcılığın, o tarihte görüntüleri izlemediği için, iki gence ilk çarpıp kaçan araca iddianamede yer vermediği de ortaya çıktı. 

Evrensel

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir