Attığı Tokatla Oğlunun Katilini İpten Alan İranlı Anne Konuştu

28PAYLAŞIM

Attığı Tokatla Oğlunun Katilini İpten Alan İranlı Anne Konuştu

Attığı Tokatla Oğlunun Katilini İpten Alan İranlı Anne Konuştu

İran'da oğlunun katilini idam sehpasındayken son anda affederek tüm dünyanın dikkatini çeken anne, bu kararında oğlunu gördüğü rüyanın etken olduğunu söyledi

İran'da oğlunun katilini idam sehpasındayken son anda affederek tüm dünyanın dikkatini çeken anne, bu kararı nasıl verdiğinin acı dolu öyküsünü anlattı. "İnfaz tarihinden 10 gün önce, oğlum rüyamda benden intikam almamamı istedi" diyen anne, "Affetmeyecektim ama tokat attıktan sonra kalbimdeki öfke yok oldu. Damarlarımdaki kanın yeniden akmaya başladığını hissettim. Gözyaşlarımı tutamadım ve eşimi çağırıp ilmiği çıkarmasını istedim" ifadelerini kullandı.

Abdullah Hüseyinzade , 2007’de 18 yaşındayken, İran’ın Mazandaran bölgesinde çıkan bir sokak kavgasında arkadaşı Balal tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Balal idama mahkum edildi; İran yasaları kurbanların babasına katilini affetme hakkını verirken, eşi de bu kararı acılı anneye bıraktı. Fakat Samereh affetmemekte kararlıydı. Abdullah, kaybettiği ikinci oğluydu; en genç oğlu 11 yaşındayken bir motosiklet kazasında ölmüştü.

'Oğlum istedi ama ben ikna olmadım'

Samareh The Guardian gazetesiyle söyleşisinde, idam günü yaklaşırken oğlunu sürekli rüyasında görmeye başladığını anlattı: “İnfaz tarihinden 10 gün önce, oğlum rüyamda benden intikam almamamı istedi. Fakat kendimi ikna edemedim. İnfazdan gün önce bir kez daha rüyama girdi ama bu sefer benimle konuşmayı reddediyordu.”

İdamdan bir gece önce çok sayıda akrabalarının evlerine geldiğini söyleyen acılı anne, “Katilin cezalandırılması gerektiği konusunda çok katıydım, dolayısıyla benin affetmemi de beklemiyorlardı” dedi.

'Affettmeyecektim'

Aile, o geceyi ayakta geçirmiş: “Hiçbirimiz sabaha kadar uyuyamadı. Son ana kadar onu affetmek istemedim. Eşime iki gün önce, bir cezası bile olsa bu adamı affedemeyeceğimi, kendimi ikna edemeyeceğimi söyledim.”

Samareh, infazın gerçekleştirileceği Nur Hapishanesi’nin kapısına gittiklerinde de hâlâ caymamış. Eşi bir kez daha “Son sözü sen söyleyeceksin, çok acı çektin’ demiş, o da her iki taraftan idamı izlemek üzere gelen aile üyelerinin arasındaki yerini almış. Fakat işler, Balal’ın gözleri kapatılıp boynuna ilmik geçirilmesiyle değişmeye başlamış.

'Sen merhamet gösrterdin mi?'

İran merkezli haber ajansı ISNA’nın dünyaya duyurduğu görüntülerde, Samareh’nin yerinden fırlayıp Balal’a önce bir tokat attığı, sonra da ilmiği çıkardığı görülüyordu. Samareh, Balal’ın bu sırada “Beni annem ve babam için lütfen affedin” diye merhamet istediğini, kendisinin de önce, “Sen benim oğlumun annesi ve babasına merhamet gösterdin mi?” yanıtını verdiğini anlattı.

'Tokat atınca rahatladım'

Ancak Samareh tam da bu noktada yerinden kalkmış ve katilin ayağının altındaki tabureyi itmek yerine ona tokat atmıştı. Samareh, işte o tokatla ‘kendine geldiğini’ anlattı: “Tokat attıktan sonra kalbimdeki öfke yok oldu. Damarlarımdaki kanın yeniden akmaya başladığını hissettim. Gözyaşlarımı tutamadım ve eşimi çağırıp ilmiği çıkarmasını istedim.”

'Annesi sanki kanatlandı'

Bu af, iki annenin ilk kez karşı karşıya gelmesine yol açmış, Balal’ın annesi Kübra Samareh’in ayaklarını öpmeye çalışmıştı. Samareh Alinecad bu konuda da, “Onun bunu yapmasına izin vermedim. Kolundan tuttum, ayağa kaldırdım. Sonuçta o da benim gibi bir anneydi. O kadar mutkuydu ki, sanki birisi onu uçsun diye kanatlandırmıştı” dedi.

  • t24.com.tr
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir