Görüş Bildir
Haberler
Askerlik Kanunu Tasarısı Komisyondan Geçti

Askerlik Kanunu Tasarısı Komisyondan Geçti

adem kara
23.01.2014 - 14:48
İçeriğin Devamı Aşağıda

Askerlik Kanunu Tasarısı Komisyondan Geçti

TBMM Milli Savunma Komisyonu, Genelkurmay Başkanı ile Kara, Deniz, Hava ve Jandarma Genel komutanlarının görevleriyle ilgili suçlardan dolayı yargılama usullerini yeniden belirleyen kanun tasarısını kabul etti.

Komisyon, AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal başkanlığında toplanarak, Askerlik Kanunu ile Bazı KHK'larda değişiklik yapan kanun tasarısını görüştü.

Görüşmeler sonrasında kabul edilen tasarıyla, 2010 referandumunda kabul edilen anayasadaki 'Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı, görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanacak' hükmü, ilgili kanuna aktarılıyor.

Tasarıya göre, bu suçlardan dolayı soruşturma açılmasına, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında Başbakan; Jandarma Genel Komutanı hakkında İçişleri Bakanı karar verecek.

İsimsiz, imzasız, adressiz yahut takma adla yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikayetler işleme konulmayacak.

Yılmaz: Görev suçlarıyla ilgili çalışma başlatıldı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan kanun tasarısının TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Görev suçlarıyla ilgili bir çalışma yapıldığını ifade eden Yılmaz, görevi, görevi verenin belirlediğini kaydetti. Yılmaz, bunun dışındaki belirlemenin doğru olmadığını vurgulayarak, 'Bir suçla ilgili, MİT olayında var, Başbakan'dan izin alınması lazım. Silahlı Kuvvetler mensuplarımız hakkında eğer bir soruşturma yapılacaksa bu göreviyle ilgili değil mi diye, görevi veren makama -bu Başbakan, bakan olabilir- bunlardan izin alınması gerekir doğrultusunda bir çalışma başlatıldı' diye konuştu.

Komisyon sırasındaki görüşmelerde ise Yılmaz, görevi verenin takdir hakkı doğrultusunda bir soruşturma izni talep edeceklerini bildirdi.

Muhalefetin, son kararı Başbakan'ın vermesini eleştirdiğinin anımsatılması üzerine Yılmaz, hiçbir sıkıntının olmadığını ifade etti.

Tasarıdan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un yararlanıp yararlanmayacağına yönelik soru üzerine Yılmaz, 'Şimdi ben ne cevap versem, birşey söyleyeceksiniz' dedi.

AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/haberler/2781...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0