Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Artvin Yusufeli Halkından Mesaj Var: 'Sabrımız Sınanmasın!'

 > -
Abone ol

Artvin Yusufeli ilçesi Sarıgöl bölgesinde yapılmak istenen DAMLA regülatörlü HES projesi için Ocak ayında ERARI firması tarafından çalışma başlatılmış, köylülerin protestoları ve şikayet dilekçeleri çerçevesinde bu çalışma durdurulmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Firmaya süre tanınmıştı.

Çalışmalar sırasında tahribat yaşanmış, dere yatağına dökülen hafriyatın kaldırılması ve derenin eski haline getirilmesi için DSİ tarafından firmaya süre tanınmış idi.

Firma tarafından bölgede bulunan tarihi köprü kalıntısı ve diğer köylere geçiş köprüleri tahrip edilerek hafriyat ile doldurulmuştu.

İki gün önce Yusufeli kaymakamlığı, Buzaget mahallesinde köylülere ait arazi üzerine konulan iş makinelerinin ve konteynerlerin kaldırılması için 3091 sayılı kanun çerçevesinde yasal işlem yapıldı. Köylülere ait olan arazilerdeki hafriyatların kaldırılması istendi.

Çevre köylerden toplanan 150-200 kişi bu çalışmaya engel oldu.

Dün (3 Haziran Çarşamba) yüklenici firma olan İnarma İnşaat'a ait kamyonlar daha önceki çalışmalardan kalan hafriyatları Yaylalar köyü Sozgele mevkiine dökmeye çalıştı.

Kadın-erkek köylülerin müdahale ettiği çalışmada kamyon taşlanarak bölgeden uzaklaştırıldı.

Vatandaşlar “şirket yetkililerine buraya hafriyat dökülemeyeceğini, burada yapılacak her türlü tahribata karşı çıkacaklarını” söylediler. Burada yapılmak istenen HES projesine izin vermeyeceklerini, topraklarına sularına sahip çıkacaklarını bildirdiler. Şirket yetkililerinin ve araçlarının bölgeden ayrılmasının ardından, köylüler bu projeye hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini ve sabırlarının sınanmamasını söylediler. Köylüler, Şirketin yapacağı herhangi bir tahribata karşı tekrardan bir araya gelmek üzere bölgeden ayrıldılar.

Artvin Yusufeli Sarıgöl Dereleri HES Karşıtı Platformu, dün bir basın açıklaması yaptı.

Ocak ayında İstanbul istiklal caddesinde eylem ve basın açıklaması yaptık bu bölgede yapılmak istenen HES projesine bulunduğumuz her alanda karşı çıkacağız ve projeye izin vermeyeceğiz" diyerek mücadelenin süreceğini belirttiler.

Platform, yaptığı açıklamada doğada yaşanacak tahribatı anlattı.

“Kaçkar dağlarının eteğinde ve Kaçkar milli parkları sınırında bulunmakta olan bölgede çok zengin bitki ve kelebek türleri bulunmaktadır. Bu bölgedeki kelebek türleri ve çeşitleri çeşitli uluslar arası çalışmalara konu olmuştur. Bölge için hazırlanan bütün bilimsel çalışmalar yapılacak hes projesinin bölgedeki bütün ekolojik dengeyi bozacağı belirtilmektedir.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir