Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Apple Gözünü Sağlığınıza Çevirdi

1PAYLAŞIM

Apple Gözünü Sağlığınıza Çevirdi

Apple gözünü sağlığınıza çevirdi

"Apple'ın cihazı ile insanlar sağlık durumlarını izlemek için gerekli tüm donanıma sahip olmuş olacak"

Apple geçen yıllar içerisinde müzikten telefonlara kadar bir çok alana girdi. Şimdi ise teknoloji devi sağlık ve fitnes alanına giriyor.

Apple'ın bu sektör girişi girişimciler ve sağlık sağlayıcılar içerisinde de heyecan yaratıyor. Ancak Apple bunun için düzenleyici kurumların şartlarını geçmek ve mahremiyet ile ilgili zorlukları aşmak zorunda.

Apple'ın Salı günü kişinin sağlığını ve fitnes durumunu ölçen 10'dan fazla sensör barındıran akıllı saatini tanıtması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan New York'taki kanser merkezi Memorial Sloan Kettering yetkilisi, "Apple bunu yaptığında tüketiciler bu işi daha da ciddiye alacaktır." diyor. Bu sağlık kurumu Apple cihazları ile uyumlu sağlık uygulamaları da geliştiriyor. Bu yönde uygulamalar geliştiren kurumlar içerisinde büyük sağlık sigorta şirketi Kaiser Permanente ve Mayo Clinic de bulunuyor. Caroline, "Apple'ın cihazı ile insanlar sağlık durumlarını izlemek için gerekli tüm donanıma sahip olmuş olacak" dedi.

Apple bu yöndeki niyetini bu alanda büyük isimleri işe alarak gösteriyor. Ayrıca Apple tarafından yaratılan veri havuzu HealthKit, iOS uygulamaları ile çalışacak ve bu havuz sayesinde çeşitli cihazlardan elde edilecek veriler toplanacak. HealthKit sayesinde ayrıca bu bilgiler doktorlara, uygulama geliştiricilere de kişinin izni dahilinde ulaştırılabilecek.

HealthKit, Apple'ın bir sonraki mobil işletim sistemi iOS 8 ile çalışacak. Bu işletim sisteminin de bu ayın sonunda çıkması bekleniyor. Yeni işletim sisteminde Health isimli yeni bir uygulama da bulunacak. Bu uygulamada, kap atışları, yakılan kalori, kan şekeri, kolesterol gibi bilgiler ile laboratuvar sonuçları gibi verilere ulaşılabilecek.

Apple'ın zamanlaması da daha iyi. Google bu yönde bir portali hayat geçirdiğinde akıllı telefonlar bu kadar yaygın değildi. O zamanlar şimdi olduğu gibi sağlık uygulamaları da yeniydi. Artık insanlar sağlık giderlerine para vermek istemediği için sağlıklarını daha yakından takip etmek istiyor.

(WSJ)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir