Antik Mısır'ın En Genç Firavunu Olan Çocuk Kral Tutankhamun'un Gizemli Hayatına Dair İlginç Bilgiler

-
Abone ol

Tutankhamun'un, Matruşka bebekleri gibi içe içe geçmiş 3 tabuttan oluştuğunu biliyor muydunuz?

Kaynak: https://thechive.com/2020/01/11/unravel-...

1. Birçok insan bulunması gereken bütün mezarların bulunduğunu düşünüp kazı alanını terk ederken Howard Carter içindeki hislere güvenip kazıya devam etmişti. Sonunda ise Tutankhamun'un mezarını bulan o oldu.

2. Aslında kralın ismi doğuştan Tutankhamun değildi. Doğduğunda Tutankhaten ismi verilmişti. Tutankhaten 'Atenlerin yaşayan hali' anlamına geliyordu. Aten Mısır'ın güneş tanrısıydı.

3. Tutankhamun kral olduğunda henüz 9 yaşındaydı. Bu nedenle o dönemde çoğu karar yüksek rütbeli görevliler tarafından veriliyordu. Yaşından dolayı 'Çocuk Kral' olarak da biliniyordu.

4. Tutankhamun'un mezarını açan ilk kişi olarak bilinen Lord Carnarvon mezarı açtıktan sonra ölmüştü. Birçok insan bunun mezarın lanetinden dolayı olduğuna inansa da aslında sinek ısırığından dolayı enfeksiyon kaptığı için ölmüştü.

5. Kral Tutankhamun'un annesi ve babası aslında kardeşlerdi. Anne ve babası gibi o da 9 yaşındayken 13 yaşındaki kız kardeşiyle evlenmişti.

6. Tutankhamun'un ilk zamanlarında baş danışmanlarından biri olan Ay aynı zamanda ünlü Kraliçe Nefertiti'nin de babasıydı.

7. General Horemheb, Tutankhamun'un danışmanlarından birisiydi. Kendisi aynı zamanda kralın suikast şüphelilerinden birisiydi. Tutankhamun'un ilk varisinin ölümünden sonra tahta geçti.

8. Tahta geldikten sonra ardından gelecek bütün mirasçılarının kayıtlarını sildiren Horemheb bu konuda o kadar başarılı oldu ki onların varlığından haberdar olan herkesin bile unutmasını sağladı.

9. Tutankhamun'un mezarı bulunduktan sonra araştırmacılar orada Nefertiti'nin de mezarının bulunduğu gizli bir oda olduğunu düşünüyorlardı. Ancak öyle bir gizli oda hiçbir zaman bulunamadı.

10. Her ne kadar kısa bir ömrü olmuş olsa da Tutankhamun bir hayli zengindi. Mumyalanmış suratında yaklaşık 10 kiloluk bir altın maske vardı.

Howard Carter ve takımının mezarın içindeki eşyaları listelemeleri tam 10 yıllarını aldı.

11. Akraba evliliği sonucunda dünyaya geldiği için Tutankhamun'un ayaklarından biri yumru şeklindeydi bu nedenle bastonla dolaşıyordu.

12. Tutankhamun'un DNA'sı sayesinde araştırmacılar geçmişteki beş jenerasyona kadar aile ağacını çıkarabildiler.

13. Tut'un altın maskesi Mısır'ın en çok bilinen sembollerinden biridir.

14. Altın soylular arasında çok yaygındı, altının güneşten üretilen sihirli güçteki maddelerden oluştuğuna inanıyorlardı.

15. Tutankhamun'un mumyası iç içe geçmiş 3 tabutun içinde bulunuyordu. Matruşka bebekleri gibi...

16. Tut'un ana tabutu kalın dövülmüş bir altından oluşuyordu. Sadece materyalin kendisi bile yaklaşık 1 buçuk milyon dolar değerindeydi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet.burma.9

11. resimde baston yanlış elde mi duruyor?

minotaur

Aynen, ben de öyle düşünüyorum.

srpennywise

Hayatımın en güzel seyahatiydi Muhteşem Mısır. Yıllarca TV de gördüğümüz birşeyi kendi gözlerimizle gördüğünde insanın tüyleri diken diken oluyor... Müzede bulunan maskı inanılmazdı.

gri-en-soguk-renktir

Aslında adı Tut, babası (Amenhotep) tek tanrı inancında bir adam olarak Mısır'da Aton'a tapınmayı getiriyor. Oğlunun adını da bundan dolayı Tutankhaton koyuyor. Hatta kendisi de Akhenaton adını alıyor ve Aton adına kent kurup buraya yerleşiyor. Fakat o dönemde bu yüzden çok çalkantılı olaylar meydana geliyor. Akhenaton öldükten sonra, daha çocuk yaşta olan Tut Kraliçe Tiye'nin çeşitli entrikalarıyla kral yapılıyor ve Mısır'da Amon'un yıkılan putları yeniden dikiliyor. Eski düzenin geri dönmesi, yani Amon'un yüceltilmesi için de kralın adı Tutankhamon olarak değiştiriliyor.

kseth

Hocam bu bilgiyi bilen baskası var mı diye yorumlara geldim gördüm rahatladım. Saygılar

tolciya

içerikten anladığım kefenin cebi yok arkadaşlar

Görüş Bildir