Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anne Karnına Düştükten Kaç Gün Sonra Kalbinizin Atmaya Başladığını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

104PAYLAŞIM

E-life dergisinde yayınlanan yeni çalışmaya göre; zigot ana rahmine ulaştıktan 16 gün sonra bebeklerin kalp atışları başlıyor! Bu yeni keşfin doğuştan olan kalp rahatsızlıklarına çözüm getireceği düşünülüyor...

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/a...

İngiliz Kalp Vakfı'nın finanse ettiği Oxford Üniversitesi'ndeki araştırma grubu kalp kasılmalarının çok daha erken başladığını keşfetti.

Şu ana kadarki bilgilere göre, zigot rahme düştükten sonraki 21. günde kalp atışları başlıyordu. Ancak farelerle yapılan çalışmada daha da erken başladığı keşfedildi. İnsan gebeliğindeki 21. gün farelerde 8. güne denk geliyor. Farede 7.5 günde kalp kasılmaları başarılı bir şekilde başlamış. Bu da insanda 16. güne denk geliyor.

Çalışma, E-life dergisinde 11 Ekim'de yayınlandı.

Araştırmacılar, farede kalp gelişiminin erken evrelerinde, kalp hilal şeklini aldığında, kasılmanın başladığını gözlemleyebiliyorlar.

Araştırmanın liderliğini yürüten Paul Riley; doğumsal kalp rahatsızlıkları ile ilgili önlem alınmasında atılacak adımlar için önemli bir gelişme olduğunu söylüyor.

Kalp rahatsızlıklarının sebebini ya da anne karnında ne kadarının gerçekleştiğini bilmek adına önemli bir çalışma olduğunu düşünüyor. Bu şekilde de gebelik sırasında ortaya çıkabilecek kalp rahatsızlıklarının engellenebilir hale gelmesi söz konusu olabilir.

Ekip, ilerleyen zamanlarda bu çalışmalarla kalp krizlerini atlatan hasarlı kasları da onarabilmeyi umuyor.

Bu çalışma sayesinde anne karnında kalbin gelişimi ve oluşan hastalıklar daha iyi anlaşılabilecek ve kalp hastalıklarını önlemek için bir umut doğacak.

Deney yürütülürken, floresanla işaretlenmiş kalsiyum fare embriyolarına verilmiş.

Floresan, vücut içinde görülebildiğinden kalsiyumlar floresanla işaretlenmiş. Vücudunuzda herhangi bir kasılma olabilmesi için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Bu kalsiyumlar kalp kasılmasını başlatmış ve floresan işaretli olduğu kalsiyumların kasılma sırasında nerede olduğu gözlemlenebilmiş.

Kalsiyum sinyali üretmesi için NCX1 proteini kullanılmış.

NCX1, aslında sodyum-kalsiyum pompası. Kasılmalar için sodyum ve kalsiyumun hücre zarından değişimini sağlıyor. Bu protein kalsiyum sinyallerini üreterek kasılmayı başlatıyor.

Bu bulgular, kalp gelişimi sırasındaki kilit rol oynayan molekülleri daha yakından tanımamızı sağlayarak, kalple ilgili çalışmaları arttıracaktır.

Böyle temel araştırmalarla kalbin iyice anlaşılması ve kalbi etkileyen hastalıkların önlenmesi hayati önem taşıyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
buda-benden-olsun

hamilelikte 5. haftadan sonra atmaya başlar

garasoyha

sende haklısın

buda-benden-olsun

Allah razı olsun

kuzeycephesi

adamlar araştırmlar yapmış deneyler yapmış sen şimdi bütün büyüyü bozdun :))

buda-benden-olsun

yazıklar olsun bana

kufurbaz

Keske okusaniz goreceksiniz ruhun ne zaman ufuruldugunu kalbin ne zaman attigini.

meaculpa

bi bitmediniz amk ...

feyk

bu durumda sahih hadislerle celismis olmuyor mu? sahih hadiseler ceninin ilk 40 gun kan pihtisi oldugunu soyler, nitekim kurandada gun belirtilmesede bu asama ayni sekilde kan pihtisi olarak ifade ediliyor. ama son arastirma diyorki 16inci gun kalp atmaya baslar. size katiliyorum, bazi seyleri okudukca goruyoruz.

Görüş Bildir