Anneler Günü'nü 'Kimseyi İncitmeden' Kutlayalım! Sosyal Medyada Abartılı Paylaşımlar Yapmadan Önce Hatırlamanız Gerekenler

382PAYLAŞIM

Annelerimizi çok seviyoruz ve her zaman onlar için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sadece bir gün değil her gün... 

Ama özellikle 'Anneler Günü' olarak tanımlanan bu özel günde bazen işin dozunu kaçırıp, abartılı paylaşımlar yapabiliyoruz. Kimleri incitebileceğimizi hiç düşünmeden coşkumuzu dağlara taşlara yazabiliyoruz.

Bu ve bunun gibi özel günlerde 'biraz' duyarlı olmanın kimseye zararı olmaz değil mi?

Annemiz için özel olan bu günü elbette en güzel şekilde kutlamalıyız. Ama sosyal medyada abartılı paylaşımlar yapmadan önce biraz empati kursak fena olmaz sanki...

1. Şehit anneleri: Acısı hiç dinmeyen bu gözü yaşlı annelerin yarasına tuz basmayı istemeyiz değil mi?

İyi niyetle ve içimizdeki büyük coşkuyla yapacağımız paylaşımlar belki de hiç tanımadığımız yüreği yaralı anneleri çok üzebilir.

2. Annesiz çocuklar: Annesini yeni kaybetmiş veya annesini hiç tanıyamamış çocuklar olduğunu unutmayalım.

'Her insan, yaşı kaç olursa olsun, annesi ölene kadar çocuktur.' İşte tam da bu yüzden, 'Bazı çocuklar hiç çocuk olamıyor maalesef.'

Bir kere bile anne sevgisini yaşayamamış veya çok sevdiği biricik annesini yeni kaybetmiş olan çocuklar olduğunu unutmayalım ve olması gerektiği gibi duyarlı olarak kutlayalım bu özel günü.

3. Çocuğunu kaybeden anneler: Hayatta acıların en büyüğünü, evlat acısını yaşayan anneleri düşünün...

İyi niyetle söyleyeceğiniz 'Karantina yüzünden çocuğumu göremiyorum ona sarılamıyorum' tarzı sitemleriniz; evladını kaybetmiş annelere ne kadar dokunacak bir düşünün...

4. Çocuklarından ilgi görmeyen anneler: Bu da aynanın diğer yüzü

Siz annenize olan sevginizi hediyelerle ve onu öpücüklere boğduğunuz fotoğraflarla tüm dünyaya duyururken, öte yanda çocuğundan sadece bir kuru telefon bekleyen ama onu dahi alamayan anneler olduğunu unutmayın.

5. Her türlü denemeye rağmen bir türlü bebek sahibi olamayanlar

Hayatta 'anne' olmayı her şeyden çok isteyen ama bir türlü bunu gerçekleştiremeyen kadınların kalbi de bu özel günde tahmininizden çok acıyabilir.

6. Hediye alacak parası olmayanların kalp kırıklığını düşünün...

Aldığınız pahalı hediyeleri sosyal medya hesabınızda gururla paylaşmadan önce, annesini canından çok seven ama ona bir çiçek bile alacak parası olmayan çocukları ne kadar üzeceğinizi bir düşünün.

Siz yine annenize en güzel ve en pahalı hediyeyi alın... Onu annenize verin, onu mutlu etmek için ne gerekiyorsa yapın. Ama bunu ele güne duyurmadan yapın.

7. Anneleri olmasına rağmen ondan hiç sevgi ve şefkat göremeyen çocuklar ne yapsın?

Annenizle paylaşacağınız aşırı sevgi içeren fotoğraflar, sosyal medyada aslında çok da tanımadığınız ama annesiyle bağları çok zayıf olan kişileri derinden yaralayabilir. Yaş kaç olursa olsun, anne sevgisizliği hep derin bir yaradır ve deşilmeye son derece müsaittir.

Annelerin hakkı asla ödenmez. Bu günü ve mümkün olan her günü anneniz için özel ve güzel kılmak için elinizden geleni yapın. Geç olmadan ona ne kadar değerli olduğunu hissettirin.

Ama unutmayın, annenize ne kadar özel olduğunu hissettirmeniz için bunu sosyal medyada paylaşmanız gerekmiyor. Yarası olanları üzmeden de bu günü çok coşkulu ve güzel bir şekilde kutlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
countess-rain

Bir arkadaşım var, annesi uzun zaman önce rahmetli oldu, hep onu düşünürüm anneler gününde. Çok üzücü.

Görüş Bildir