Ankara Üniversitesi'ni Karıştıran İddia: Silah Doğrulttuğu Fakültede Hocalık Yapacak

72PAYLAŞIM

2017 yılınında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken, sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta Siyasal Bilgiler Fakültesine silah doğrultan M. A. V’nin aynı fakülteye asistan yapıldığı öne sürüldü.

Mülkiye Haber'den Nurettin Özatar'ın verdiği bilgiye göre, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Ticaret Hukuk Anabilim Dalı’na alınan son asistan M. A. V. oldu.  1 Kasım 2019’da açıklanan sınav sonucuna göre, V. sınavı birincilikle kazandı. M. A. V’nin adı, fakültenin resmi sitesine de eklendi ancak M.A.V. hakkında herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Soruşturmanın akıbeti bilinmiyor

Aynı adlı bir avukat, geçtiğimiz yıl çok sayıda üniversitenin asistanlık sınavına girmiş ancak kazanamamıştı.

2017 yılı ocak ayında hukuk fakültesi önünde bulunan ve adının M.A.V. olduğu bilinen bir Hukuk Fakültesi öğrencisi, silahını SBF’ye doğrulttuktan sonra çektirdiği fotoğrafını bir sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Söz konusu sosyal medya hesabı kapatılmış durumda. Gösterilen tepkiler sonrasında, “Silahlı gösterisi” nedeniyle M.A.V. hakkında soruşturma başlatılmıştı ancak soruşturmanın akıbeti bilinmiyor.

Akademisyen Dinçer Demirkent tepki göstermişti

Dinçer Demirkent

Fotoğrafın ortaya çıktığı dönem Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi olan Dr. Dinçer Demirkent, üniversitenin mail grubuna bir yazı göndermişti. Demirkent yazıda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Akit gibi gazeteler öğretim üyelerimizi kriminalize etti. Fakültemizin değerli öğretim üyeleri terör örgütleri ile iltisaklı sayılarak hiçbir gerekçe sunulmadan işlerinden atıldı. Barış bildirisine imza atan öğretim üyeleri her fırsatta masumiyet karinesine, akademik özgürlüklere, vicdana, insafa aykırı davranışlarla tehdit edildi.

Hakkında raporlar tuttuğumuz ve bir disiplin kurulu toplantısında Rektörlüğünüze ilettiğimiz provokasyonlarla öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz kriminalize edildi.

Aşağıdaki fotoğrafa bakın. O silahın çevrildiği yer haysiyetini korumaya çalışıyor. Eğer o silah patlarsa bunun sorumlusu Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kriminalize eden herkes olacaktır.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir