Görüş Bildir
Haberler
Anayasa Mahkemesi'nden 2 BDP'li Vekile İyi Haber

Anayasa Mahkemesi'nden 2 BDP'li Vekile İyi Haber

Burçak Cürül Öztürk
02.01.2014 - 20:55 Son Güncelleme: 02.01.2014 - 21:39
İçeriğin Devamı Aşağıda

Anayasa Mahkemesi'nden 2 BDP'li vekile iyi haber

Anayasa Mahkemesi, KCK davası sanıklarından BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın, tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruyu haklı buldu. Yıldırım ve Ayhan'a 3'er bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi. Bireysel başvuruda bulunan diğer üç tutuklu milletvekilinin başvurularının henüz ulaşmadığı için ele alınmadığı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi, KCK davası sanıklarından BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın, tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruyu haklı buldu

Tahliye talepleri reddedilen 4'ü BDP'li, biri bağımsız 5 tutuklu milletvekili, avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu.

Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen KCK davalarında tutuklu yargılanan BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ve Van Bağımsız Miletvekili Kemal Aktaş'ın avukatları, başvurularında, 'Uzun tutukluluk süresi' ve 'Seçilme hakkının ihlalini' gerekçe göstermişti.

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, başvurulardan ikisi hakkında kararını verdi. Diğer üç başvurunun henüz ulaşmadığı, ulaştıktan sonra ele alınacağı öğrenildi.

BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın başvuruları, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiaları yönünden 'Başvuru yollarının tüketilmemiş olması' nedeniyle kabul edilemez bulundu. Başvurular diğer iddialar yönünden ise kabul edildi.

Başvurucuların, tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiasıyla ilgili Anayasa'nın seçme ve seçilme hakkını düzenleyen 67. maddesinin 1. fıkrasıyla bağlantılı olarak, Anayasa'nın 19. maddesinin 7. fıkrasındaki, 'Her ne sebeple olursa olsun, hürriyeti kısıtlanan kişinin, kısa sürede durumu hakkında karar verilmesini ve bu kısıtlamanın kanuna aykırılığı halinde hemen serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla yetkili bir yargı merciine başvurma hakkı'nın ihlal edildiğine karar verildi.

AA

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/254...

Anayasa Mahkemesi'nden BDP'li Vekiller Hakkında Flaş Karar!

AYM 2 vekili haklı buldu

Anayasa Mahkemesi: tutuklu BDP'li milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın hakları ihlal edildi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/gundem/haber...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0