Görüş Bildir
Haberler
Anadolu'nun Kayıp Efsaneleri: Pepuk Kuşu

Anadolu'nun Kayıp Efsaneleri: Pepuk Kuşu

Ali Salduz
13.12.2018 - 13:33

Ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez'in yazın hayatı ona büyük annesinin  efsane ve masallar anlatmasıyla başlamıştır. Belki de Marquez'i büyülü gerçekçilik akımına yönlendiren en büyük etkenlerden bazıları bu masallardı.

Oysa Günümüz Türkiye'sinde unutulmaya yüz tutmuş ,onlarca efsane ve masal mevcut. Özellikle Milenyum  sonrası, teknolojinin yaygınlaşması ile geceleri büyüklerimizin başında dinlediğimiz masallar, efsaneler ve mitler artık unutuldu gitti.  Her ne kadar çok küçük çocukların yaşına uygun olmasa da Unutulmaya yüz tutmuş onlarca efsaneden biridir Pepuk kuşu. Onu diğerlerinden biraz farklı kılan ise efsanede geçen kuşun Doğu Anadolu bölgelerinde hala görülmesidir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bir varmış bir yokmuş…

Bir varmış bir yokmuş…

Vakti – zamanda Anadolu'nun küçük bir dağ köyünde anne baba ile iki çocuğu yaşarmış. Çocuklarının biri erkek, diğeri de kız imiş. Bu ailenin herkesi imrendirecek derecede neşe, mutluluk ve sevinç içerisinde dilekleri gerçekleşir her şey gönüllerince olurmuş. Oturdukları köyde gayet sevilen bu iki güzel çocuk da gün gelmiş cıvıl cıvıl kuş sesleri, kuzu meleyişleri, dere çağlayışları arasında mavi ve yeşilin alabildiğine uzandığı yaylaların güzelliği içinde, boylu boyunca dağların eteklerinde bulunan ağaçların gölgeleri ve serinliği içinde güle, oynaya büyümüşler.

Taa ki günün birinde anneleri aniden rahatsızlaşıp ölünceye dek..

Taa ki günün birinde anneleri aniden rahatsızlaşıp ölünceye dek..

Bu durum, ailenin tüm neşesini, huzurunu, mutluluğunu üzüntüye çevirip yok etmiş. İki kardeş de artık eskisi gibi ne gülmüş ne de sevinip oynamışlar. Her tarafa ağır bir yas ve sis bulutu çökmüş…

Bir müddet sonra evde aş pişirecek kimsesi olmadığı için babaları yeniden evlenmek zorunda kalmış.  Ama üvey anneleri kısır olduğu ve de çocuğu olmadığı için çocukları hiç sevmez, düşmanca davranırmış. Fırsat buldukça kötülük eder, elinden gelen her zulmü yapmaktan geri durmazmış.

Hele babaları evden çıkınca vay çocukların haline ...

Onlara türlü türlü eziyetler eder, rahat yüzü göstermezmiş. Çocukları gece gündüz çalıştırıp, döver ve kimseye anlatmamaları için de korkuturmuş. Zavallı çocuklar bütün bu kötülüklere rağmen yine de babaları üvey annelerinin yaptıklarına inanmaz diye, çaresiz her eziyete katlanarak yaşamlarını sürdürme çabası gösterirmişler…

Babalarının yine evde olmadığı bir bahar günü, üvey anneleri iki kardeşe torba, bıçak ve kazma vererek dağa kenger(Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bir bitki) toplamaya göndermiş. İki kardeş sabah erkenden evden ayrılarak kenger toplamak için dağın yolunu tutmuşlar. Abla bir bir topladığı kengerleri kardeşinin sırtında taşıdığı torbaya koymuş ve böylece de hava kararmaya başlayıncaya kadar kenger toplamışlar.

Artık köye dönmek üzereyken abla, kardeşinin sırtında taşıdığı torbanın dolup dolmadığını anlamak için torbayı yere indirip bakmış ki ne görsün, torbada bir tek kenger yok. Bu duruma şaşıran iki kardeşten abla olan, 'Sabahtan beri topladığımız kengerleri gizli gizli yedin değil mi? Biz şimdi eve nasıl döneriz? üvey annemiz bizi öldürür!..'deyip çıkışmış kardeşine.

Kardeşi ise 'Hayır abla, bana yemem için verdiğin bir tek kengerin dışında yemin olsun ki yemedim!' demiş. Ancak ablasını bir türlü inandıramamış.

'Abla eğer hala bana inanmıyorsan istersen karnımı aç da bak!' demiş. Ablası almış bıçağı karnını yarmış bakmış ki kendisinin verdiği bir kengerin dışında midesi bomboş kardeşinin, meğerse kengerleri o yememiş! … Kardeşi doğru söylemiş. Kardeşinin karnını dikmeye çalışmışsa da kardeşi oracıkta ölmüş.

Kardeşine inanmamakla hata yapıp onun ölümüne sebep olan abla, bu acı ve vicdan azabıyla neye uğradığını şaşırmış ve orada bulunan pınarın suyuyla kardeşini yıkayıp ağlaya ağlaya gömü vermiş. Gömütün yeri belli olsun diye de başucuna bir fidan dikmiş.

O bir daha dönmeyecek..

O bir daha dönmeyecek..

Eve döndüğünde kardeşini soran babasına. 'O biraz yoruldu oduncularla gelecek' demiş. Oduncular gelmiş, çocuk gelmemiş.

– Arkadaşlarıyladır, gelecek demiş.

Arkadaşları gelmiş, ama çocuk yine yok.

– Davarla gelecek.

Davar da gelmiş, çocuk hala ortalarda yok.

Genç kız bir yandan baba korkusu, diğer yandan vicdan azabıyla kıvrılmış, yanmış, tutuşmuş parça parça olmuş yüreği.

Kardeşine inanmamakla hata yapıp onun ölümüne sebep olan abla, bu acı ve vicdan azabıyla Allah’a yalvarmaya, dua etmeye başlamış. 'Allah’ım beni pepuk kuşu yap bu dağlara sal ki dünya döndükçe dağlardan dağlara kardeşim diye seslenip durayım!'

İçeriğin Devamı Aşağıda

Efsane bu ya, o gece kızın dileği kabul olmuş. Genç kız o gece pepuk kuşu olmuş ve gidip kardeşinin başucundaki ağaca konup hep kardeşi için seslenip durmuş. Ve işte o gün bu gündür bu kız, pepuk kuşu olarak dağlarda oradan oraya dolaşarak, kardeşini öldürdüğü için herkese kendini ihbar eder durur:

Her bahar mevsimi kengerin yerden bitmesi ile beraber Pepuk kuşunun acıklı ötüşü de başlar.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
31
26
20
16
14
13
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın