Aman Dikkat! Kilo Verme Yöntemleriyle İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar

22PAYLAŞIM

#10 Ben de diyorum neden her diyetten sonra kilo alıyorum...😅

Kaynak: https://www.nhs.uk/live-well/healthy-wei...

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmayı unutmayın:

Aman Dikkat! Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com
Aman Dikkat! Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com

1. 'Kilo vermenin tek yolu ağır spor yapmaktır' düşüncesi:

Halk arasında en çok bilinen yanlışlardan biri yoğun sporun kilo verme konusundaki tek yöntem olduğu düşüncesidir ama aslında uzun süredir devam ettirdiğiniz rutininizdeki ufak değişiklikler bile kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu da aslında yoğun spordan ziyade gün içinde daha aktif ve hareketli olmanız gerektiği anlamına gelir. Her sağlıklı yetişkinin günde en az 150 dakika boyunca fiziksel bir aktivite gerçekleştirmesi gerekir.

2. 'Sağlıklı yiyecekler daha pahalıdır' düşüncesi:

Her ne kadar paketlenmiş sağlıklı gıdalar sağlıksızlara oranla daha pahalıymış gibi gözükse de aslında yaptığınız yemeklerin içeriklerini değiştirdiğinizde çok daha uygun fiyatlara yemek yiyebildiğinizi görebilirsiniz. Örneğin tamamen kıymalı bir iç harç hazırlamak yerine içine bezelye, patates, ıspanak, havuç veya herhangi bir sebze eklediğinizde hem yemeğinizin maliyeti düşer hem de sebze yemiş olursunuz.

3. 'Karbonhidratlar kilo aldırır' düşüncesi:

Doğru miktarlarda ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak tüketilen karbonhidratlar aslında tek başlarına yani tereyağı, krema sosları vb. eklenmeden tüketilirlerse kilo almaya yol açmazlar. Lif alımınızı artırmak için kahverengi pirinç ve kepekli ekmek gibi tam tahıllı ve kepekli karbonhidratları tüketebilirsiniz.

4. 'Kilo vermenin en iyi yolu kendimi aç bırakmaktır' düşüncesi:

Şok diyetlerin uzun vadeli kilo vermede size yardımcı olma olasılığı aslında sanılanın aksine çok düşüktür ve hatta bazı zamanlarda uzun vadeli kilo alımına bile neden olabilirler. Bunun asıl nedeni bu tür bir diyetin sürdürülmesinin çok zor olmasıdır. Şok diyetler tüketilen yiyecek çeşitliliği açısından sınırlı olabileceğinden temel besinleri alamamanıza neden olur. Bundan dolayı da vücut enerjiniz azalır ve sürekli yüksek yağlı ve yüksek şekerli yiyecekler istemenize neden olur.

5. Bazı yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırdığı düşüncesi:

Metabolizma; nefes almak, hücreleri onarmak ve yiyecekleri sindirmek gibi organlarınızın normal şekilde çalışması ve sizi canlı tutmak adına vücudun içinde sürekli olarak devam eden kimyasal bir süreçtir. Vücut bu süreçte enerjiye ihtiyaç duyar ve ihtiyaç duyulan enerji miktarı yaş, cinsiyet ve gen gibi faktörlere bağlı olarak kişiler arasında farklılık gösterir. Halk arasında bazı yiyeceklerin bu süreci hızlandırdığı düşüncesi olsa da bilim insanları bu konu hakkında hala çalışmalarını sürdürmekteler. Siz siz olun içerisinde kafein ve şeker barındıran ürünleri tüketmeyin.

6. 'Zayıflama hapları güvenlidir' düşüncesi:

Tüm zayıflama hapları kilo vermek için etkili veya güvenli değillerdir. Kilo vermek içinse doktorunuzdan alabileceğiniz birçok reçeteli ilaç mevcuttur. Piyasada ayrıca sağlığa zararlı bileşenler içerebilecek başka reçetesiz ve lisanssız zayıflama ürünleri de bulunmaktadır. Lütfen doktorunuza danışmadan bu tür hapları kullanmayınız.

7. 'Az yağlı' etiketli yiyeceklerin sağlıklı olduğu düşüncesi:

'Az yağlı' olarak etiketlenen yiyeceklerin bu etiketi yasal olarak kullanabilmesi için belirli bir miktarda yağdan fazlasını içermemesi gerekir. Bir yiyecek 'az yağlı' olarak etiketlenmişse tam yağlı versiyona göre daha az yağ içermelidir ama tabii bu otomatik olarak onu sağlıklı bir seçim haline getirmez. Ürünün ne kadar yağlı olduğunu görmek için yağ oranını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bazı az yağlı yiyecekler yüksek düzeyde şeker de içerebilir.

8. 'Abur cuburu ve atıştırmalıkları bırakırsam kilo veririm' düşüncesi:

Kilo vermeye çalışırken sorun atıştırmalıklar veya abur cuburlar değildir. Bu atıştırmalıkların ve abur cuburların türüdür. Çoğu insan enerji seviyesini korumak için öğün aralarında atıştırmalıklara ihtiyaç duyar. Şeker, tuz ve yağ oranı yüksek cipsler ve çikolatalar yerine meyve ve sebzeleri tercih edebilirsiniz.

9. 'Su içmek kilo vermeye yardımcı olur' düşüncesi:

Su size kilo verdirmekten ziyade vücudunuzdaki su miktarını arttıracağında daha az abur cubura yönelmenizi sağlar. Ne kadar susuz kalırsanız aslında kendinizi o kadar çok aç hissedersiniz.

10. Ve son olarak, 'Öğün atlamak kilo verdirir' düşüncesi:

Kilo vermek için, tükettiğiniz kalori miktarını azaltmanız ve sporla yaktığınız kaloriyi artırmanız gerekir. Tabii öğünleri tamamen atlamak yorgunluğa neden olacağından dolayı temel besin maddelerini de düzenli olarak tüketemeyebileceğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca öğün atladığınızda yüksek yağlı ve yüksek şekerli yiyecekleri atıştırma olasılığınız yükselir. Bu da aslında kilo alımına neden olabilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bir Saat Aralıksız Koşup Anca 300 Kalori Yakarken Hiçbir Şey Yapmadan 2.000 Kaloriyi Nasıl Yakıyoruz? - onedio.com
Bir Saat Aralıksız Koşup Anca 300 Kalori Yakarken Hiçbir Şey Yapmadan 2.000 Kaloriyi Nasıl Yakıyoruz? - onedio.com

👇

Herkese Ecel Terleri Döktüren Kilo Verme Sürecini Kolaylaştıracak Birbirinden Faydalı 20 Öneri - onedio.com
Herkese Ecel Terleri Döktüren Kilo Verme Sürecini Kolaylaştıracak Birbirinden Faydalı 20 Öneri - onedio.com

👇

Günde 1.6 Kilometre Koşarak Spor Yapmamak İçin Bahanelere İhtiyacımızın Olmadığını Gösteren 9 Aylık Hamile Kadın - onedio.com
Günde 1.6 Kilometre Koşarak Spor Yapmamak İçin Bahanelere İhtiyacımızın Olmadığını Gösteren 9 Aylık Hamile Kadın - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
simurg011

yalan yanlış cümlerle dolu, değeri olmayan bir içerik maalesef. burada yazılanların çoğu ciddiye alınmaması gereken bilgiler. ay bilgi demişim pardon, safsata...

emre-ozturk51

kilo vermek matematiktir. günlük alman gereken miktar 2000 kalori diyelim. 1999 kalori alırsan kilo verirsin. 2001 alırsan kilo alırsın bu kadar basit.

merve-kurtagic

konustu profesör 😂 birincisi kadin erkek metabolizmasi farklıdır. ikincisi yasa göre değişir. üçüncüsü fiziksel harekete bağlıdır. dördüncüsu o bahsedilen 2bin kaloriyi hangi besin gruplarında aldigindir bla bla bla 😂 herkes uzman herkes profesör ülkede 😎

emre-ozturk51

dedi diğer profesör. arkadaşım içinde tabi ki hareket var. erkek kadın metabolizması diye bir şey yok. ben genelleme yaptım orda . senin 1500'dür A kişisinin 1200'dür. B kişisinin 2500'dür. senin 1500 ise hareketle 1000 yakmışsındır. 499'da kalori almışsındır. 1499 o kalan 1 kalori. kalori açığıdır. illa her detayı mı yazayım sana. Bunun için profesör olmana gerek yok. herkes'te ukala olmuş bu ülkede. bazal metabolizma hızını belirle. sonra dediğimi dene olmazsa gelirsin ukala dümbeleği.

Görüş Bildir