Alzheimer Tedavisi İçin Kullanılan Bazı İlaçların Hastalığı Yavaşlatmada Etkili Olmadığı Ortaya Çıktı

-
Abone ol

Bu üzücü gelişmeyle birlikte Alzheimer tedavisinde bundan sonra nasıl bir yol haritası izleneceği büyük merak konusu oldu...

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir süredir Alzheimer hastalığı ve hastalığın tedavi süreciyle ilgili bir çalışma yürütülmekteydi.

Risk taşıyan hastalarda erken ilaç tedavisinin işe yarayıp yaramadığının araştırıldığı bu çalışma, beş yılı aşkın bir süredir devam ediyordu. Ancak bu çalışmayla birlikte ortaya çıkan sonuç bilim insanları için bir hüsran oldu. Görünen o ki, Alzheimer tedavisi için kullanılan ve hastalığı yavaşlatması beklenen yeni geliştirilmiş ilaçların aslında hiçbir etkisi yok.

Bu çalışmada, belirtiler henüz görülmeden önce ilaç tedavisine başlanacak olursa Alzheimer hastalığının önüne geçilebilir mi sorusuna yanıt aranıyordu.

Çalışmada yer alan katılımcılar ise henüz sağlıklı olan ancak demans (bunama) gelişimine yol açacağı kesin, nadir bir genetik mutasyona sahip olan kişilerdi. 

Katılımcılara beş yıllık süre boyunca, her ay deney için geliştirilmiş olan iki ilaçtan biri verildi. İlaçların kullanımı sırasında da kan testleri, beyin taramaları, omurilikten su alınması ve diğer bilişsel testlerden elde edilen sonuçlar ise düzenli olarak takip edildi.

Araştırmaya katılan 194 gönüllüden 52 kişilik bir grup Roche'nin geliştirdiği "Gantenerumab" adlı ilacı, bir diğer 52 kişilik grup da Eli Lilly'nin geliştirdiği "Olanezumab" adlı ilacı kullandı.

Geri kalan kişiler, kontrol grubu oldukları için herhangi bir ilaç kullanmadılar. Katılan kişilerin çoğunda hastalığın belirtileri bulunmuyordu, çok az kişide ise çok hafif erken belirtiler vardı.

Beş yılın sonunda elde edilen sonuç, kullanılan ilaçların Alzheimer hastalığının yavaşlaması veya bilişsel gerilemenin durdurulmasında hiçbir işe yaramadığı yönündeydi.

Araştırmayı yürüten Washington Üniversitesi nörologlarından Dr. Randall Bateman ise sonuçlar karşısında şoka girdiğini ve deney sonunda elde edilen verilerin onlar için gerçekten yıkıcı olduğunu söylüyor.

DIAN-TU adlı uluslararası araştırmadan elde edilen sonuçlar ayrıntılı şekilde analiz edilmeye devam ediliyor. Sonuçlarda herhangi bir değişiklik olur mu bilinmez...

Elde edilen veriler, ilk olarak nisan ayında Viyana'da temmuzda ise Amsterdam’da gerçekleştirilecek olan bilimsel konferanslarda tartışmaya açılacak. Bakalım, yeni gelişmeler ne gösterecek...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nobetci-eczaci

Yeni bir ilacın etik kural izniyle yapılan çalışmasını sanki bu endikasyondaki tüm ilaçlar etkisizmiş gibi başlıkla duyurmak tamamen bilinçsizlik, cehalet ve hadsizlik. Alzheimer ve demans inanılmaz hassas bir konu. Bu başlığın değiştirilmesi ve yeni geliştirilen bir ilaç olarak düzenlenmesi gerekir. İnsanlara nasıl zarar verebileceğinizi düşünün. Zaten yeterince paranoya ve komplo teorileri ortalarda kol geziyor. Bu tür haberlerle site ciddi yaptırımlar alabilir.

Görüş Bildir