Alman İstihbaratı 3 Bin 656 Müslüman'ı Fişlemiş

4PAYLAŞIM

2000 ile 2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren Neonazi nücresinin istihbarat teşkilatıyla bağlantıları üzerine tartışmaların yaşandığı Almanya'da, bu kez de istihbarat servisinin Müslümanları fişlediği ortaya çıktı. Aşağı Saksonya eyaleti iç istihbarat teşkilatının 3 bin 656 Müslüman'ı fişlediği ve bu fişlemelerin yüzde 40'ının yasalara aykırı ya da hukuken tartışmalı olduğu belirtildi.

"Almanya'da Müslümanlar cuma namazına gittikleri için fişlendi." Bu teşhis Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaleti iç istihbarat örgütü anayasayı koruma teşkilatını denetlemek için kurulan bağımsız komisyonun raporundan.

Aşağı Saksonya İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan bağımsız komisyonun raporuna göre, Almanya'da 3 bin 656 Müslüman fişlendi. Ve bu fişlemelerin yüzde 40'ı yasalara aykırı yapıldı.

Rapor, yaklaşık 100 Müslüman göçmenin düzenli olarak belirli camilere cuma namazına gittikleri için fişlendiğini ve uzun yıllar takip edildiğini işaret ediyor.

Alman yasalarına göre, bireyler yalnızca şiddet içeren eylemler içerisinde olmaları ya da bu yönde ciddi ipuçları bulunması halinde kayıt altına alınıp takip edilebilir.

Dolayısıyla, bu 100 isimle ilgili yapılan takip hukuk dışı. Bir değer çarpıcı tespit ise, takip edilenlerin yaşlarıyla ilgili. Rapora göre, fişlenen 13 müslüman 18 yaşın altında.

Raporda dikkat çekici başka detaylar da var.

Eyalet iç istihbarat servisi anayasayı koruma teşkilatı, geçen dönemde 9 bin 4 kişiyi takip altına aldı.

1975 kişi aşırı sol gruplara üye oldukları şüphesiyle, 3 bin 373 kişi aşırı sağcı oldukları gerekçesiyle fişlendi.

Raporda hukuki dayanaktan yoksun ya da tartışmalı olan 791 kişi hakkındaki kayıtların da derhal silinmesi talep edildi.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir