Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aldı Başını Gidiyor: Peki Dolar Neden Yükseliyor?

 > 
343PAYLAŞIM

Dolar/TL, haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü seyrini devam ettirdi ve kasım ayına ilişkin sanayi üretimi verisi ardından da kayıplarını sürdürdü. Kur, 3.73'ün üzerinde işlem görerek tüm zamanların zirvesine tırmandı. Türk lirası yıl başından bu yana bakıldığında dünya genelinde dolar karşısında en kötü performans gösteren para birimi oldu.

Peki TL'nin dolar karşısında uğradığı kaybın sebebi ne? 

Dolardaki küresel değer kazancı ve devam eden yerel endişelerle dolar/TL 3,73 lirayı aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı.

Dolar endeksi 14 yılın zirvesinin hemen altında işlem gördü...

TL, geçen hafta olduğu gibi bugün de gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden oldu.

Euro da doların rekor yolculuğuna eşlik ediyor...

Dolardaki tırmanışın da etkisiyle yükselen ve yeni rekor düzeye çıkan euro da tarihi rekorunu 3.93 lira ile tazeledi.

Dolar ve parite etkisiyle eurodaki hızlı tırmanışı, geçen cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi tetikledi.

ABD verisi, tarım dışı sektörmlerde ücret artışlarında ilerlemeyi gösterdiği için, küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın 2017 yılında öngörülenden de çok faiz artışına gitme olasılığını güçlendirdi.

Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch'in 27 Ocak'taki değerlendirme tarihinin yaklaşması da öne çıkan faktörlerden...

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankalarının varlık kalitesinin 2017 yılında kötüleşmesini beklediklerini dile getirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's bugün yayımladığı bir raporda NPL oranının yıl sonunda yüzde 4'ün üzerine çıkmasını beklediklerini belirterek bu gelişmenin Türk bankalarının karlılığı üzerinde ciddi bir etki yaratabileceğini açıkladı.

Varlık kalitesindeki bozulmanın sebeplerini ise yüksek enflasyon, TL’deki değer kaybı ve yatırım ortamındaki genel kötüleşme kaynaklı olabileceğini söyledi. 

Bazı bankacılar Moody's in açıklamalarını olumsuz değerlendirme olarak nitelendirse de satış baskısının ana sebebini yine de Moody's açıklamalarına bağlamıyorlar.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli: "Moody's yine olumsuz kahinlik yapmış"

Peki genel çerçevede kuru baskılayan lokal unsurlar neler?

Ancak TL'deki değer kaybının tek nedeni küresel gelişmeler olmadı. 

Bunlardan biri TCMB'nin siyasi endişelerle TL'nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimali. 

Merkez Bankası yılın ilk faiz toplantısını 24 Ocak'ta yapacak. Piyasalar toplantıdan çıkacak kararı merakla bekliyor.

Siyasi sisteme ilişkin tartışmalar ve ileriye dönük referandum, erken seçim belirsizliği de doları baskılayan unsurlar arasında.

TBMM Anayasa Mesaisine Bugün Başlıyor: Paket ve Onay Süreciyle İlgili 9 Soru ve 9 Cevap - onedio.com
TBMM Anayasa Mesaisine Bugün Başlıyor: Paket ve Onay Süreciyle İlgili 9 Soru ve 9 Cevap - onedio.com

Jeopolitik risklerin güvenlik riski ile iç içe olması da Türk finansal varlıkları üzerindeki baskılardan biri...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir