Cemişgezek'te AKP Gidince, Ümraniye Belediyesi Kepçe'sini Geri İstedi!

 > 
189PAYLAŞIM

AKP'li Belediye, CHP'ye Geçen Kardeş Belediyeden Hibe Ettiği Kepçeyi Geri İstedi

Tunceli’nin Çemizgezek İlçesi’ne, 2005 yılında AKP yönetimi döneminde ‘kardeş belediye’ protokolü imzalayıp, bir kepçe hibe eden İstanbul’un Ümraniye Belediyesi, Çemişgezek’te seçimleri CHP’nin kazanması üzerine bir yazı ile hibe edilen kepçeyi geri istedi.

AKP’li başkanların yönetimindeki Tunceli’nin Çemişgezek İlçesi ile İstanbul’un Ümraniye İlçesi belediyeleri 2004 yılında ‘kardeş belediye’ protokolü imzaladı. Ümraniye Belediyesi daha sonra Çemişgezek’e bir kepçe hibe etti. Çemizgezek’te 2004′den beri Belediye Başkanlığı’nı yapan AKP’li Metin Levent Yıldız, 30 Mart seçimlerinde aday gösterilmedi. AKP, ilçede Necati Tayyar’ı aday gösterdi, ancak seçimleri CHP adayı Ahmet Şadan Ersoy kazandı.

“SEÇİM KAYBEDİLİNCE KARDEŞLİK DE Mİ BİTİYOR?”

CHP’li Ersoy’un belediye başkanlığını kazanmasının ardından, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Özdemir imzası ile Çemikgezek Belediyesi’ne gönderilen yazıda, daha önce hibe edilen kepçenin Ümraniye Belediyesi’ne iade edilmesi istendi.

Çemişgezek’in yeni Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy ile vatandaşlar, Ümraniye Belediyesi’nin hibe ettiği kepçeyi geri istemesine tepki gösterdi. Başkan Ersoy, Çemişgezek ile Ümraniye belediyelerinin 2004 yılında kardeş belediye olduklarını belirterek şöyle dedi:

“O zaman hibe olarak verilen bir kepçe, seçimin kaybedilmesiyle birlikte geri isteniyor. Seçimin kaybedilmesiyle kardeşlik de mi bitiyor? Sözleşmeyi feshederek kepçeyi geri istiyorlar. Biz ilk iş olarak mezarlığa giden yolu bu kepçeyle yapıyoruz. Bunu duyunca çok üzüldük. Belediye olarak kepçemiz yok, mağdur olacağız. Aynı zamanda kardeşlik duygusunun da nasıl olduğu konusunda kafalarda soru işaretleri uyandırıyor. Halkımız da bunu sorgulamaya başlamıştır. Çok sıkıntılı bir durum. Ümraniye Belediyesi verdikleri kararı gözden geçirsinler. Bunu değiştirirlerse Çemişgezekliler de onlara şükran duyar.”

Ümraniye’den 2005 yılında gönderilen kepçenin ilçe sakinleri tarafından sevinçle karşılandığını kaydeden Başkan Ersoy, “Ancak şimdi bu kepçe Çemişgezekli’lerin üzüntüyle gönderecekleri bir kepçe olmuştur. Bu da bizleri yaralamış, üzmüştür” dedi.

  • zete.com
Haberin Tamamı İçin:
Cemişgezek'te AKP Gidince, Ümraniye Belediyesi Kepçe'sini Geri İstedi!

Dersim'de Çemişgezek Belediyesi CHP'ye geçince kardeş belediye olan Ümraniye Belediyesi, 2005 yılında hibe ettiği kepçeyi geri istedi

Dersim'in Çemişgezek İlçe Belediyesi 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin ardından AKP’den CHP’ye geçti. CHP’li belediyenin kazanmasının ardından 2005 yılında Çemişgezek Belediyesi ile kardeş belediye olan İstanbul'un Ümraniye Belediyesi, o tarihte hibe ettiği kepçeyi 3 Nisan 2014 tarihli yazıyla geri istedi.

Ümraniye Belediyesi’nin hibe ettiği kepçeyi geri istemesi başta yeni seçilen CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy olmak üzere ilçe sakinlerinin tepkisine neden oldu. CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy, Çemişgezek ile Ümraniye Belediyesi’nin 2005 yılında kardeş belediye olduklarını belirterek, “O zaman hibe olarak verilen bir kepçe seçimin kaybedilmesiyle birlikte geri isteniyor. Seçimin kaybedilmesiyle kardeşlik de mi bitiyor?" diyerek tepki gösterdi.

Göreve gelir gelmez hafriyat sorunlarına eğildiklerini anlatan Ersoy, "Ümraniye Belediyesi sözleşmeyi feshederek kepçeyi geri istiyor. Biz ilk iş olarak mezarlığa giden yolu bu kepçeyle yapıyoruz. Bunu duyunca çok üzüldük. Belediye olarak kepçemiz yok, mağdur olacağız. Aynı zamanda kardeşlik duygusunun da nasıl olduğu konusunda kafalarda soru işaretleri uyandırıyor. Halkımız da bunu sorgulamaya başlamıştır. Çok sıkıntılı bir durum” dedi.

SoL

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir