Akit Mahkemede Homofobiyi Savundu, Beraat Etti

-

Akit Mahkemede Homofobiyi Savundu, Beraat Etti

Akit Mahkemede Homofobiyi Savundu, Beraat Etti

Yeni Akit, KaosGL’yi hedef gösterdiği “Sapkınlar Okullara Sızıyor” başlıklı haber nedeniyle açılan davada beraat etti. KaosGL avukatları karar itiraz edecek.

Yeni Akit’in basın yoluyla hakaret suçundan yargılandığı ve 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasına Kaos GL Avukatı Hayriye Kara ve Avukat Fırat Söyle katıldı. Yeni Akit adına ise davayı Avukat Ali Pacci’nin yanı sıra hakkında zorla getirilme kararı çıkan Yeni Akit sorumlu yazı işleri müdürü Zekeriya Say katıldı.

Bianet'ten Yıldız Tar'ın haberine göre, Say savunmasında dilekçesini tekrar ederek davanın düşürülmesini talep etti. Mahkeme heyeti tüzel kişilere hakaret suçundan dava açılamayacağını söyleyerek sanığın beraatini istedi. Kaos GL avukatı Kara ise, beraat istemine karşı çıkarak davayı “hakaret” suçundan değil “aşağılama” suçundan açtıklarını hatırlattı ve ekledi:

“AİHM kararları uyarınca cinsiyet mefhumu geniş yorumlanarak cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini de kapsayacak şekilde yorumlanmalıdır. Bu nedenle Kaos GL Derneği üye ve gönüllülerine karşı aşağılama suçu işlenmiştir. TCK’nın 216. maddesindeki aşağılama suçu uyarınca hüküm kurulmasını talep ediyoruz.”

Avukat Fırat Söyle ise, mütalaaya katılmadıklarını, Yeni Akit'in sistematik olarak aşağılayan haberler yaptığını belirterek uluslararası sözleşmeleri hatırlattı.

Yeni Akit Avukatı Ali Pacci ise homofobik yayıncılık anlayışlarını savundu:

“Müvekkilimin endişesi eşcinsellik ve türevlerine karşı değil bu durumun normalleşmesine karşıdır. Sapkınlık ibaresi toplumca kabul görmeyen görüşlerin tümü için kullanılan bir ibaredir. Sözlükte toplum değerlerine ters düşmeyi ifade eder.”

Pacci, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Psikiyatri Derneği’nin eşcinselliği “hastalık” kategorisinden çıkarmasına rağmen, eşcinselliğin hastalık olduğunu söyledi. “Eşcinsellik ve türevlerinin normalleştirilmesine dair çalışmalar kabul edilemez. Bunun sağlıklı bir durum gibi gösterilmesi anayasada toplumun temeli olarak tanımlanan aileyi dinamitlemektedir” diye konuştu.

Zekeriya Say ise duruşma boyunca sessiz kalmayı tercih ederken, duruşma sonlarına doğru “Bana homofobik diyorlar. Homofobik müdür diye yayın yapıyorlar. Ne suçu, ben suç işlemedim. İnsanlar benimle dalga geçiyorlar. Beraatimi istiyorum.”

Mahkeme heyeti başkanı; Pacci’nin nefret içerikli konuşmasındaki yanlışları belirtmek isteyen Av. Hayriye Kara’ya söz vermezken; nefret cinayetlerinin hatırlatılması üzerine, “Kadın cinayetleri oluyor diye kadınlara bir şey diyemeyecek miyiz” dedi.

Heyet tüzel kişiliklere hakaret edilemeyeceğini ve Yeni Akit’in homofobik yayınlarının ifade özgürlüğü olduğunu iddia ederek beraat kararı verdi. Kara, kararı temyiz edeceklerini belirtti.

Kaos GL, Yeni Akit’te 23 Ekim 2012’de yayınlanan “Sapkınlar Okullara Sızıyor” başlıklı habere karşı TCK 216 “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Eşcinselleri “sapkın” olarak niteleyen gazete haberini "basın özgürlüğü" kapsamında gören Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 12 Mart 2013’te davaya ilişkin takipsizlik kararı verdi.

Karara yapılan itirazın ardından “basın yoluyla hakaret” suçundan açılan dava, LGBT’lere yönelik basında yer alan nefrete ilişkin Türkiye’de açılan ilk kamu davası olma özelliğini taşıyor. 

Yıldız Tar | Bianet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercih
Görüş Bildir