Davutoğlu: 'Bundan Sonra Yaptırımları Artıracağız'

 > 
10PAYLAŞIM
Davutoğlu: 'Bundan Sonra Yaptırımları Artıracağız'

Başbakan Ahmet Davutoğlu İş Güvenliği Eylem Planı hakkında açıklama yaptı. Davutoğlu, iş yerlerinde oluşan kazaları önlemek için öncelikle mesleki yeterlilik kurumunun devreye girmesini istedi. Davutoğlu, "Bundan sonra yaptırımları artıracağız. Ödül de artacak Kaza olmayan iş yerinden işveren kesintileri alınmayacak" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, "Kamu olarak bundan sonra yaptırımları artıracağız. Ama ödülü de artıracağız. Eğer işverinin işyerinde hiç kaza olmamışsa onlardan alınan kesintiler alınmayacak. Bir ödül mekanizması kuracağız. Eğer ölümcül bir kaza olmuşsa şimdiki cezalardan çok daha ağır cezalar gündeme gelecek. Dolayısıyla ödül-ceza dengesini bir arada tutarak işverenlerimizi teşvik etmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Davutoğlu, iş güvenliği konusunda Mesleki Yeterlilik Kurumunun en etkin şekilde devreye sokulacağını belirterek, "1 Ocak 2015 itibarıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu bütün hazırlıklarını tamamlayıp, sertifikalandırma, belgelendirme aşamasına gelecek" dedi.

Davutoğlu, İş Güvenliği Eylem Planı'nda öncelikli olarak, "süreç yönetimi", "insan faktörü ve eğitim", "toplumsal duyarlılık-bilinçlenme ve kültür" ve "yasal düzenleme" başlıkları üzerinde çalışacaklarını bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, İş Güvenliği Eylem Planına ilişkin, "Bütün çalışmaları paydaşlarla, Bakanlar Kurulunda ilgili arkadaşlarla görüşüp, bunu nihai somut adımlara dönüştüreceğiz. İnşallah bir ayı geçmemek üzere, çok daha geniş bir katılımla bunu işveren ve işçi sendikalarımızla birlikte kamuoyuyla paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Yenişafak

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir